Oglasi - Advertisement

U mnogim delovima svijeta prvi dani braka izgledaju potpuno drugačije nego što je to uobičajeno kod nas. Dok se u većini kultura smatra da je prva bračna noć intimni trenutak rezervisan samo za dvoje, kod nekih zajednica širom sveta ona dobija sasvim drugačije značenje i oblik.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Kod Berbera u Severnoj Africi, mladenci ne provode prve noći braka nasamo. Umesto privatnosti, više sveže venčanih parova deli istu sobu tokom čak pet uzastopnih noći. Veruje se da ovakav način započinjanja bračnog života smanjuje pritisak, stid i strah, posebno kod onih koji prvi put ulaze u intimne odnose. Kolektivna atmosfera pruža mladencima osećaj podrške i zajedništva, dok uče jedni od drugih kako da grade bliskost i razumevanje. Za ovu zajednicu, brak nije samo lična stvar – on je pre svega društveni čin u kojem učestvuje čitava zajednica.

U nekim zajednicama Suahilija, prva noć braka se odvija pod budnim okom starije žene, obično mladine rođake. Ona leži ispod kreveta mladog para, tiho šapućući savete i nadgledajući čitav proces. Sutradan porodici pokazuje krvavu posteljinu kao dokaz mladine nevinosti i ispunjenja bračnih dužnosti.

  • Kod naroda Zulu, običaji su jednako otvoreni i neočekivani. Tokom svadbene ceremonije mlada izvodi poseban ples, podižući nogu visoko u vazduh. U tom trenutku njena majka prilazi i bez stida zaviruje pod suknju svoje ćerke kako bi se uverila da je devojka očuvala nevinost do braka. Za njih je ovo važan čin koji potvrđuje čast porodice, a individualna osećanja podređena su kolektivnim vrednostima.

Pleme Himba iz Namibije posmatra brak kao prelazak u potpuno novu životnu fazu. Pre nego što mlada provede noć sa suprugom, njen otac razgovara s njom o obavezama koje brak nosi – ne samo o fizičkoj bliskosti, već i o odgovornosti prema zajednici. Zatim se mladoj ženi glava maže kravljim lojem, što simbolizuje njen oproštaj od devojaštva i ulazak u svet odraslih i zrelih žena.

Kod Banyankole u Ugandi, budući mladoženja prvu noć ne provodi sa svojom suprugom, već sa njenom tetkom. Njena uloga je da proceni da li je mladoženja sposoban da ispuni bračne dužnosti. Tokom same bračne noći, tetka je opet prisutna u sobi, pružajući savete i uputstva ukoliko je potrebno. Ova praksa, koja može delovati šokantno iz savremenog ugla, u njihovoj kulturi je znak brige i garancija uspešnog braka.

  • Kod naroda Nuer u Sudanu, mlada se nakon venčanja podvrgava obredu brijanja glave. Uklanjanje kose ima duboko simbolično značenje – ona se time odriče devojačkog života i prihvata novu ulogu supruge i majke. Brak, prema njihovom verovanju, mora početi potpuno „čisto“, bez ikakvih tragova prošlosti.

U nekim zajednicama u Zambiji, mlada se pre prve bračne noći priprema kroz detaljan „trening“ koji vode starije žene iz porodice. One joj bez stida i ulepšavanja prenose znanja o seksualnosti, ljubavi i ponašanju u braku. Nakon prve noći, mlada im daje iskren izveštaj o svom iskustvu i primeni naučenog.

  • Tradicionalne zajednice u Tanzaniji imaju još jedan neuobičajen običaj: mlada i mladoženja se tokom svadbe uopšte ne viđaju. Mlada ostaje zatvorena u svojoj budućoj sobi, dok se slavlje odvija bez njenog prisustva. Tek kada gosti odu, mladoženja prvi put ulazi u sobu i tada započinju zajednički život – bez prethodnog poznanstva i razgovora.

Sve ove tradicije pokazuju da brak i njegova prva noć u mnogim kulturama nisu privatna stvar, već čin sa snažnim ritualnim i društvenim značenjem. Dok neke od ovih praksi danas mogu izgledati šokantno ili invazivno, u zajednicama koje ih čuvaju one imaju duboko ukorenjeno mesto i simbolizuju pripadnost, odgovornost i kolektivnu snagu.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here