Oglasi - Advertisement

Navika pušenja izuzetno je štetna, često dovodi do ovisnosti i utječe ne samo na one koji puše već i na one oko njih. Put do prestanka pušenja može biti izazovan, a mi danas s vama imamo jedan vrijedan savjet. Ne samo da duhan predstavlja opasnost za vaše zdravlje i dobrobit vaše obitelji, već značajno ugrožava i okoliš. Kardiolog ističe tri jednostavne strategije za prestanak pušenja. Vrijedno je napomenuti da se svake godine otprilike 3,5 milijuna hektara zemlje posveti uzgoju duhana, uz krčenje šuma na 200.000 hektara.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Voda, fosilna goriva i metali koriste se u proizvodnim i transportnim procesima, dok godišnja proizvodnja od 4,5 trilijuna cigareta stvara otrovni otpad koji ispušta tisuće kemikalija u zrak, tlo i vodu. Ovaj scenarij ne samo da predstavlja rizik za zdravlje pojedinca i obitelji, već može djelovati i kao uvjerljiva motivacija za prestanak pušenja. Dr. Petar Borović, profesor kardiologije, ističe tri jednostavne strategije za postizanje nepušačkog načina života.

Dr. Borović predlaže da je najlakši način prestanka pušenja koristiti pripravak biljnog podrijetla koji sadrži citizin, a dostupan je u ljekarnama. Ova metoda ublažava želju za hranom i smanjuje tjeskobu, omogućujući pojedincima da postanu nepušači za samo tri do pet dana. Kroz to vrijeme, citizin se učinkovito veže za nikotinske receptore, smanjujući želju za duhanom i uzrokujući da pojedinci potpuno previde pušenje; neki čak osjećaju povećanu osjetljivost na miris duhana.

Svaka kutija osigurava mjesečnu zalihu, a budući da se radi o biljnoj formulaciji, nuspojave ne postoje. Još jedna jednostavna opcija je kupnja žvakaćih guma s dodatkom nikotina, koje se također mogu naći u ljekarnama. Dostupan u dozama od dva i četiri miligrama, potonji je manje snažan, ali često učinkovitiji, jer može izazvati blagi ubod i može biti donekle neugodan. Svakog jutra nakon buđenja žvače žvakaću gumu dva do tri puta, dopuštajući nikotinu da uđe u njegov mozak i ublaži njegovu želju.

Guma se ne odbacuje; umjesto toga, drži se između žvakaće gume i obraza, žvačući 10 do 12 minuta dok mu se okus ne smanji, što se obično događa nakon dva do tri sata. Iako se ova tehnika pokazala korisnom, naš partner za raspravu naglašava da su farmaceutska rješenja moćnija. Ako te alternative ne daju rezultate, razmislite o korištenju 1% otopine srebrnog nitrata. Dr. Borović savjetuje: „Kada osjetite želju za pušenjem cigarete, uzmite otopinu, promućkajte je u ustima, a zatim ispljunite; to će učiniti okus cigarete neukusnim. Samim time ideja o paljenju cigarete neće vam ni pasti na pamet, što rješenje čini izrazito učinkovitim.

Čini se da nije postojala rečenica koju bih mogao ponovno stvoriti. Podijelite rečenicu i rado ću vam pomoći!

Kačamak, koji se nekoć smatrao glavnom namirnicom za siromašne, sada doživljava preporod kao egzotična poslastica slavljena zbog svoje “čistoće”. Napravljena od kukuruznog brašna, bilo žutog ili bijelog, obično se naziva kukuruzno brašno ili palenta. Njegova svojstva bez glutena čine kačamak ne samo fantastičnom opcijom za doručak, već i jednim od najzdravijih izbora koje možemo napraviti. Prepuna esencijalnih nutrijenata, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo ključnim elementima, uključujući vitamine A, E, razne vitamine B skupine i niz minerala.

Kačamak je poznat po bogatom sadržaju vitalnih nutrijenata kao što su fosfor, cink, kalij, magnezij, mangan i selen. Ovo jelo daje otprilike 380 kalorija na svakih 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti dobiveni iz kukuruznog brašna pozitivno utječu na zdravlje, posebice na rad crijeva. Velika količina vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti.

Postupna apsorpcija ovih nutrijenata potiče normalne probavne funkcije unutar crijeva. Glavna prednost konzumiranja kačamaka je njegova učinkovitost, bez obzira na postojeće probavne tegobe. Osim toga, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, u kombinaciji sa zdravim biljnim mastima, neophodni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. Ova karakteristika pomaže u sprječavanju zatvora i održavanju probavne regulacije.

Kukuruz se smatra korisnom opcijom hrane za osobe s visokim razinama kolesterola, zahvaljujući svojoj mješavini zdravih masti, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana. Osim toga, igra ključnu ulogu u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Kačamak se posebno savjetuje dojenčadi i djeci jer pomaže probavi i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Oni kojima je dijagnosticirana celijakija ili upalna bolest crijeva trebaju biti svjesni da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga je uvrštavanje kačamaka u redovnu prehranu preporučljivo oboljelima od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here