Upoznajte prokulice i naučite kako pripremiti ukusna jela od ove zdrave namirnice
|Ove malene zelene glavice, slične glavicama kupusa svakako trebate osigurati mjesto na vašem meniju. Jesenske hladnoće i niske temperature pomele
Jesenske hladnoće i niske temperature pomele su s tržnica sve nježnije namirnice i plodove u kojima smo uživali tijekom toplijih dana. Ali iako je hladno, još ima zelenog povrća koje se preporučuje jesti svaki dan i koje uspješno odolijeva zimskim uvjetima. Među spomenutim zimskim adutima posebno mislimo na ukusne i jako zdrave prokulice.
Prokulice su jedna vrsta kelja, pa se pored ovog naziva koristi i naziv pupčar.
Najčešće se prokulice pripremaju kao prilog uz mesna jela na malo masnoće, a slažu se dobro s lukom i đumbirom. Većina će ipak prokulice kuhati s krumpirom ili ih začinjene s češnjakom i maslinovim uljem, poslužiti uz ribu ili pečeno meso. Ako ste ih pak isprobali na spomenute načine, zašto ne oprobati i nekue druge varijante s tim ukusnim zelenim pupoljcima.
Mnogi će na spomen prokulica nabrati nos jer im se ne sviđa ili njihov miris ili katkad pomalo gorkasti okus, ali svrstavaju ih među najzdravije namirnice, čak su svrstane u superhranu, jer jačaju imunitet i imaju antikancerogena svojstva. Sasvim dovoljan razlog da prokulicama date drugu šansu. Najjednostavnije je da prokulice, kojima ste očistili vanjske listove, prokuhate nekoliko minuta u slanoj vodi pa ih stavite u vatrostalnu posudu premazanu maslacem. Posipajte ih parmezanom i mrvicama te zapecite u pećnici. Okus im možete mijenjati tako da im jednom dodate pinjole, drugi put orahe, treći put đumbir ili rajčice sušene na suncu.
Tako ćete dobiti ukusno predjelo ili vegetarijansko glavno jelo. Možete oprobati i ukusno zimsko jelo ako ih prokuhate pa popržite na tavi, uz dodatak slanine i pinjola ili pak lješnjaka. Prokulice su odlične i kao glavni sastojak variva s mrkvicom i celerom ili zapečene u složencu, na primjer, s pireom od krumpira, a možete ih uvaljati u pivsko tijesto i ispeći na tavi.
Te zelene loptice, međutim, mogu biti sastojci vrlo otmjenih jela poput nabujka u kojem ga združite, na primjer, s nekim plemenitim sirom.
Prokulice možete iskoristiti uz dodatak slanine
Kuhane prokulice bit će još ukusnije ako ih u tavi pomiješate s narezanim komadićima slanine i nakratko popržite. Da bi prokulice zadržale svoju intenzivno zelenu boju i poslije kuhanja, treba paziti da ih se ne kuha predugo te ih odmah nakon ocjeđivanja treba politi hladnom vodom.
Tu je i tjestenina s prokulicama
Sastojci za ovo ukusno i zdravo jelo su: 300 g cvjetače, 400 g prokulica, 1 glavica luka, dvije grančice svježeg timijana, 4 žlice maslinova ulja, 100 g sira pecorino, sol, papar i jedno pakiranje tjestenine.
Priprema jela ide kako je opisano: Zagrijte pećnicu na 180 C stupnjeva. Skuhajte tjesteninu prema uputama na pakiranju i sačuvajte šalicu vode u kojoj se kuhala tjestenina. Tijesto ocijedite i vratite u lonac u kojem se kuhala. U međuvremenu na lim za pečenje prekriven masnim papirom rasporedite cvjetiće cvjetače, prepolovljene prokulice, luk narezan na kriške i listiće timijana. Prelijte ih dvjema žlicama maslinova ulja te posipajte soli i paprom. Pecite u pećnici od 15 do 20 minuta povremeno miješajući da se povrće zapeče sa svih strana. Pečeno povrće primiješajte skuhanom tijestu, stavite namrvljeni pecorino, pola šalice vode u kojoj se kuhalo tijesto i ostatak maslinova ulja. Sve dobro promiješajte i poslužite.