Oglasi - Advertisement

Status Japana koji se često navodi kao nacija izuzetnog zdravlja potkrijepljen je informacijama sa web stranice “World Population Review”. Sa samo 4,5% stanovništva koje je klasifikovano kao gojazno, Japan se ističe kao jedna od razvijenih zemalja sa najnižim stopama gojaznosti. Nasuprot tome, svaka peta osoba u Srbiji smatra se gojaznom, a svaka treća bliži se gojaznosti. Takvi dispariteti postavljaju intrigantno pitanje: koje prakse koriste Japanci da postignu i održe svoju vitku građu i opću dobrobit?

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Kaki Okumura, novinar, pojašnjava da ključ nije u strogoj disciplini, već u jednostavnim, svakodnevnim navikama koje su ukorijenjene u japanskoj kulturi. Ove navike, iako nisu posebno složene ili zahtijevaju značajan napor, igraju ključnu ulogu u zdravlju i dugovječnosti Japanaca.

Putuju pješice do svake lokacije.
Značajna razlika između japanskog načina života i načina života zapadnih naroda je količina fizičke aktivnosti. U Japanu je svakodnevno hodanje sastavni aspekt života. Prema istraživanju iz 2019. koje je sprovelo japansko Ministarstvo zdravlja, muškarci u prosjeku pređu oko 7.000 koraka dnevno, dok žene u prosjeku nešto ispod 6.000.

Nagano služi kao izvanredna ilustracija kako povećanje fizičke aktivnosti može pozitivno utjecati na javno zdravlje. Ranije poznat po povećanoj stopi moždanog udara, grad je napravio značajna ulaganja u izgradnju pješačkih staza. Shodno tome, došlo je do značajnog poboljšanja zdravlja njegovih stanovnika, što je dovelo do prosječnog životnog vijeka od 85 godina u današnjem Japanu, što se svrstava među najveće na svijetu.

2. Hranu konzumiraju umjereno.
Japanci su poznati po svojim umjerenim i uravnoteženim prehrambenim navikama. Iako je među njima popularnost brze hrane u porastu, oni se obično odlučuju za manje porcije koje obiluju povrćem, ribom i hranjivim ugljikohidratima poput riže ili rezanaca s povrćem.

Duboko ukorijenjena u japansku kulturu je ideja “hara hachi bu”, što u prijevodu znači “jedi dok se ne napuniš 80%”. Ovaj koncept podstiče umjereno uživanje u hrani umjesto krute dijete. Shodno tome, Japanci uspijevaju uneti manje kalorija, a da pritom ne iskuse nedostatak, a sve to dok uživaju u raznolikoj i nutritivno bogatoj prehrani.

3. Kuvanje postaje lakše.
U Japanu je pristup kuvanju jednostavan i pragmatičan. Umjesto da se bave elaboriranim receptima ili troše sate na pripremu obroka, Japanci koriste brze i efikasne tehnike kuhanja. Na primer, povrće se često kuva na pari ili u mikrotalasnoj pećnici, što omogućava zadržavanje hranljivih materija.

Ova praktična metoda kuhanja im omogućava da održavaju zdravu ishranu, čak i tokom užurbanih vremena. Nadalje, fokus japanske kuhinje na prirodne okuse i ograničenu obradu hrane poboljšava nutritivnu kvalitetu obroka.

4. Radost se nalazi u vježbanju.
U Japanu, vježbanje se smatra izvorom uživanja i komponentom društvene interakcije, za razliku od mnogih nacija gdje se fizička aktivnost često posmatra kao dužnost ili zadatak. Na primjer, škole održavaju godišnji „Sportski dan“, pozivajući sve, uključujući djecu i roditelje, da učestvuju u raznim atletskim događajima kao što su štafete, atletika ili takmičenja u potezanju konopa.

Ova metoda podstiče povoljan pogled na fizičku aktivnost počevši od djetinjstva. Umjesto da se koncentrišu na intenzivne vježbe u teretani, odrasli se često bave aktivnim razonodama poput planinarenja, vožnje bicikla ili samo šetnje prirodnim okruženjem.

5. Kvalitet hrane ima prednost nad njenom količinom.
U japanskoj kulturi, naglasak je stavljen na kvalitetu hrane, a ne na veličinu porcija. Umjesto da se odlučuju za velike obroke, Japanci preferiraju manje porcije visokokvalitetnih jela koja se često dobivaju od lokalnih i sezonskih namirnica. Ova posvećenost sezonskim jelima omogućava im da uživaju u jelima koja su i svježa i nutritivno bogata, dok lokalni izvori jamče autentičan okus uz minimalnu obradu.

Značajno je da je prezentacija hrane sastavni aspekt japanske kuhinje. Pedantan raspored porcija poboljšava iskustvo ručavanja i stvara osjećaj zadovoljstva, uprkos manjim veličinama porcija.

Zaključak: Uvidi stečeni od Japanaca Životni stil Japanaca nas uči da postizanje zdravlja i vitke tjelesne građe ne dolazi od ekstremne dijete ili intenzivnih rutina vježbanja. Umjesto toga, tajna leži u umjerenosti, odabiru hranjivih namirnica, stalnoj fizičkoj aktivnosti i jednostavnosti u svakodnevnom izboru. Uključivanje određenih navika poput povećanja fizičke aktivnosti, konzumiranja manjih porcija i davanja prioriteta kvaliteti hrane može dovesti do zdravijeg načina života i poboljšane ravnoteže u svakodnevnim zadacima. Japan pokazuje da je postizanje zdravlja jednostavno, organsko, i dostupan svima – samo zahtijeva promjenu načina razmišljanja i načina života. Uključite japanske prakse u svoju dnevnu rutinu; možda samo kriju tajnu vašeg zdravlja i dugovječnosti!

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here