Oglasi - Advertisement

Svima je poznato da nam stiže veliki praznik Vaskrs koji sa velikim isčekivanjem dočekuje svaki pravoslavac.Kao što je svima poznato danas je velika srijeda i evo šta bi svka žena trebala da uradi ukoliko žeki da je prati blagostanje…

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Velika sreda, koja se danas obeležava među pravoslavnim vernicima, zauzima posebno mesto u okviru Stradalne nedelje, perioda kada se crkva i vernici prisjećaju poslednjih dana života Isusa Hrista. Ovaj dan, duboko ukorenjen u hrišćanskoj tradiciji, nosi i snažnu simboliku – ne samo u verskom smislu, već i kroz brojne narodne običaje koji se i danas poštuju širom srpskih krajeva.

  • Na ovaj dan, prema Biblijskom predanju, donesena je odluka o raspeću Isusa Hrista, što će se, kako se veruje, dogoditi dva dana kasnije – na Veliki petak. Takođe, Velika sreda je dan kada se Crkva molitveno podseća na ženu koja je u Vitiniji pomazala Hrista mirom, iskazujući mu poštovanje i veru, ali se istovremeno sećanje odnosi i na Judino izdajstvo, jedan od najmračnijih trenutaka Novog zaveta.

U liturgijskom smislu, na Veliku sredu prestaje da se služi Pređeosvećena liturgija, a takođe se više ne čita ni molitva Svetog Jefrema Sirina, koja je karakteristična za dane posta i pokajanja. U crkvama se, međutim, tog dana često vrši Sveta tajna jeleosvećenja – obred pomazivanja osvećenim uljem, za koji se veruje da donosi duhovno i telesno isceljenje. Vernici dolaze u hramove kako bi im sveštenici pomazali čelo i ruke, verujući u snagu Božije milosti.

  • Stari narodni običaji koji se poštuju na Veliku sredu
    U tradiciji srpskog naroda, Velika sreda je dan kada se strogo posti na vodi – bez ulja i vina, uz molitvu, smirenje i tišinu. Ovo je dan kada se, iako se može raditi, izbegavaju svi vidovi veselja – nema muzike, nema pesme, nema proslava.

U nekim krajevima, naročito među starijim domaćicama, postojalo je vjerovanje da žene ne treba da uzimaju iglu i konac na ovaj dan. Smatralo se da bi svaki ručni rad mogao doneti nesreću ili biti prepreka blagodeti prazničnih dana koji dolaze.

Stoka se na ovaj dan dobro hranila i obezbeđivala, jer se u narednim danima domaćinstvo trebalo usmeriti na duhovnu pripremu za Vaskrs. Briga o životinjama bila je i praktična i simbolična – čin poštovanja i zahvalnosti.

  • U Negotinskoj krajini, poznata je praksa čupanja biljke burijan, za koju se verovalo da ima magijsku moć – prvenstveno u zaštiti doma i porodice od veštica i zlih duhova. Ova biljka se nije koristila samo za magijsku zaštitu, već je imala i svoje mesto u narodnoj medicini, najčešće kao melem ili sredstvo protiv grčeva i bolova.

Zanimljivo je i to da su se ponegde, iako se Uskrs obično vezuje za Veliki petak, već na Veliku sredu farbala uskršnja jaja. U kućama koje su bile u žalosti, jaja su se bojila u crno – u narodu poznata kao “kaluđeri”. Ovaj običaj ima i simbolično značenje – izražava tužnu, ali dostojanstvenu pripremu za praznik, u duhu sjećanja na stradanje i vaskrsenje.

  • Poruka i značaj današnje Velike srede
    Velika sreda nas poziva da zastanemo i preispitamo – šta uistinu znači vjera, pokajanje i tišina pred Svetom Tajnom Vaskrsenja? U danima kada se svet ubrzano kreće, ova srijeda podsjeća da prava snaga dolazi iz unutrašnjeg mira, iz spremnosti da priznamo svoje greške, ali i iz sposobnosti da oprostimo, kao što je to učinio Onaj koji je raspet radi nas.

Za pravoslavne vjernike, danas nije dan za riječi, već za molitve, pokajanje i smirenost. A za svakoga od nas, bez obzira na vjeru, Velika sreda može biti podsjetnik da tišina srca često kaže više nego glasno slavlje, i da su porodica, poštovanje i čisto srce najvažniji darovi koje možemo ponijeti u praznične dane.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here