U današnjem članku govorićemo o jednoj od omiljenih letnjih poslastica lubenici, voću koje je postalo neizostavan deo vrelih dana, ali čije poreklo, sastav i uticaj na zdravlje kriju brojne zanimljivosti i važne informacije.

- Iako je danas simbol svežine i letnjeg užitka, istorija lubenice seže daleko u prošlost, do drevnog Egipta i čak 27. veka pre nove ere. Arheološki dokazi pronađeni unutar egipatskih piramida govore u prilog tome da je lubenica bila deo tadašnje kulture i ishrane, mada nije bila ni približno slatka kao što je poznajemo danas. Prvobitna verzija ovog voća bila je gorkog ukusa, a tek su vekovi uzgajanja i selekcije doveli do slatke, sočne i osvežavajuće lubenice koju danas sa zadovoljstvom konzumiramo.
Jedan od glavnih razloga zbog kojih lubenica tako uspešno osvežava jeste njen visok sadržaj vode – čak 92 odsto. Upravo zbog toga je mnogi biraju u najtoplijim danima, jer na prirodan i ukusan način pomaže u hidrataciji organizma. Osim toga, ona je bogata vitaminima A, C i B6, pa predstavlja i nutritivno vredan izbor u svakodnevnoj ishrani. Zahvaljujući ovim vitaminima, lubenica doprinosi očuvanju imuniteta, zdravlju vida, kao i pravilnom funkcionisanju nervnog sistema.
Pored svega navedenog, lubenica ima još jednu izuzetno važnu karakteristiku – nisku kalorijsku vrednost. Naime, u 100 grama lubenice nalazi se samo oko 30 kalorija, što je čini idealnom za one koji paze na unos kalorija, ali i za one koji jednostavno žele laganu, zdravu užinu. Uz to, lubenica je bogata vlaknima, pa pomaže da se održi osećaj sitosti i stabilan nivo energije između obroka.
- Zanimljivo je i to da mnogi ne znaju koliko je koristan deo lubenice koji se često baca – njena kora. Iako na prvi pogled deluje neupotrebljivo, istraživanja su pokazala da sadrži jedinjenja koja mogu imati blagotvoran efekat na kardiovaskularni sistem i cirkulaciju. Neki stručnjaci navode da konzumacija ovog dela lubenice može doprineti boljoj prokrvljenosti, opuštanju krvnih sudova i smanjenju rizika od povišenog krvnog pritiska.
Međutim, koliko god lubenica bila korisna, postoji i važna napomena za određene grupe ljudi. Naime, osobe koje boluju od hronične bolesti bubrega trebalo bi da budu posebno oprezne kada je u pitanju unos lubenice. Iako deluje bezazleno, upravo njen sastav može predstavljati problem u specifičnim zdravstvenim okolnostima.
Prema jednom slučaju opisanom u stručnom časopisu Annals of Internal Medicine: Clinical Cases, analizirane su situacije u kojima su tri pacijenta sa hroničnom bubrežnom bolešću doživela ozbiljna zdravstvena pogoršanja nakon što su konzumirali previše lubenice. Problem nije bio u količini vode ili šećera, već u visokom sadržaju kalijuma, minerala koji se u zdravom organizmu lako filtrira putem bubrega. Međutim, kod ljudi sa oštećenom funkcijom bubrega, dolazi do nakupljanja kalijuma u krvi, što može izazvati stanje poznato kao hiperkalemija.
Hiperkalemija je ozbiljno stanje koje se karakteriše prekomernim nivoom kalijuma u organizmu, a simptomi mogu uključivati slabost mišića, nepravilan rad srca, pa čak i životno ugrožavajuće aritmije. Zbog toga je važno da osobe sa hroničnim oboljenjima bubrega uvek konzumaciju lubenice i drugih namirnica bogatih kalijumom usklađuju sa savetima svog lekara ili nutricioniste.
Zaključno, lubenica je zaista jedno izvanredno voće – osvežava, hrani, hidrira i pritom donosi osećaj zadovoljstva svakim zalogajem. Njene prednosti su brojne: od vitamina, vlakana i vode, pa sve do mogućih korisnih svojstava kore koju mnogi zanemaruju. Ipak, kao i sa svakom namirnicom, ključ je u umerenosti i informisanosti. Za većinu ljudi, lubenica ostaje simbol letnje radosti i zdravlja, ali za određene grupe, posebno one sa bubrežnim tegobama, ona zahteva poseban oprez. Uživanje u prirodnim blagodatima uvek je najlepše kada je praćeno svešću o sopstvenim potrebama i granicama