Gulaš je jelo prožeto tradicijom koje odlikuje robustan okus. Da biste postigli savršenstvo u svom gulašu, postoji suptilna tajna njegove pripreme. Slijedeći nekoliko bitnih savjeta, možete napraviti ovaj kulinarski specijalitet s lakoćom i minimalnim naporom. Primjenom pravilne tehnike rezultat će biti gulaš koji nije samo aromatičan, već i bogat i sočan. Chef Ivica Štruml opisuje proceduru po kojoj radi ovo tradicionalno jelo.
- Odabirom pravog komada mesa, pedantnim pirjanjem luka i pravilnom tehnikom kuhanja, priprema gulaša pretvara se u jednostavan pothvat koji konstantno daje iznimne rezultate. Početni korak: Odabir mesa – važan faktor za postizanje sočnog gulaša. Odabir mesa najvažniji je element u pripremi ukusnog gulaša. Kako napominje Štruml, juneći se vrat smatra optimalnim izborom, a lopatica je odgovarajuća alternativa. S druge strane, preporučljivo je izbjegavati meso buta jer ima tendenciju da bude pretjerano žilavo i vlaknasto.
Vrat ili plećka daju mekano i sočno meso, što ih čini idealnim za gulaš. Nemojte skidati masnoću s mesa, preporučuje Štruml. „Tijekom kuhanja loj će se ukapiti i poboljšati okus jela. Potrebno je samo odstraniti tetive i opne.” Meso je potrebno narezati na veće kocke, veličine otprilike 5 cm. “Gulaš ne mora izgledati savršeno jer će veći komadi mesa zadržati svoju sočnost”, nastavlja.
- .Drugi korak: Najvažnija komponenta koja gulašu daje prepoznatljiv okus jela, upozorava: „Nikada ne naribajte, ne miješajte luk; Umjesto toga, luk treba sitno nasjeckati i pirjati dok ne porumeni, pazeći da ne potamni. “Luk bi trebao imati suptilnu slatkoću i određenu gustoću”, objašnjava. “Ako je presvijetlo, okusu će nedostajati dovoljno dubine, dok će pretaman luk ugroziti njegovu teksturu i rezultirati gorčinom. Bitno je postići idealnu ravnotežu. Izrada gulaša: vodič do izvrsnosti.
Gulaš je tradicionalno jelo poreklom iz Mađarske, ali je popularno širom Evrope, posebno na Balkanu. Priprema se od mesa, obično goveđeg, koje se kuva polako u bogatom sosu od luka, paprike i začina, poput aleve paprike. Gulaš može varirati u gustini, od supe do gustog paprikaša, zavisno od recepta i regije. Ova ukusna kombinacija mesa i začina savršeno se slaže uz testeninu, hleb ili krompir, a često se pravi kao obrok za porodična okupljanja i specijalne prilike.
Započnite zagrijavanjem masti: U velikoj, teškoj tavi za prženje zagrijte ulje ili mast dok se ne počnu lagano dimiti. Ubaciti kockice mesa i pržiti ih na jakoj vatri dok ne dobiju zlatnosmeđu boju. Nakon toga izvadite meso iz posude i ostavite ga sa strane. Pirjajte luk: Na preostaloj masnoći uz povremeno miješanje pirjajte crveni luk dok ne porumeni. Ovaj korak je ključan za postizanje slatkoće i gustoće luka. Ubacivanje mesa: vratite meso u lonac s lukom i pustite da se lagano kuha. Ključno je osigurati da se sva tekućina izbačena iz mesa i luka dovoljno smanji.
- Ovaj proces dehidracije značajno poboljšava okus mesa. Dodavanje vina: Nakon što je tekućina isparila, dodajte crno vino u smjesu. Štruml preporučuje da ne budete štedljivi s izborom vina. “Uz jelo koristite kvalitetno crno vino u kojem biste osobno uživali.” Pustite vino da se kuha dok ne ispari, pazeći da njegov okus ostane kako bi poboljšao gulaš. Začinsko bilje i povrće: Uključite češnjak, peršin, lovorov list i kumin, zajedno s naribanim korjenastim povrćem poput mrkve ili celera.
Posoliti i popapriti. Kuhanjem na srednjoj vatri povrće će otpustiti svoju prirodnu vlagu koju također treba smanjiti. Ova tehnika pojačava koncentraciju okusa. Postizanje kulinarske izvrsnosti: Nakon što je sva tekućina potpuno isparila, smanjite vatru i pustite da gulaš lagano krčka dok meso potpuno ne omekša. Ovaj proces može trajati otprilike dva sata, ovisno o vrsti mesa koje se koristi. Sastojci potrebni za pripremu gulaša.
- Decilitar ulja ili svinjske masti, kilogram junećeg vrata narezanog na kockice, 500 grama sitno nasjeckanog crvenog luka, 40 grama nasjeckanog češnjaka, pola žličice kima ili kumina, četiri lista lovora, vezica peršinova lista po želji , otprilike jedan decilitar crnog vina. Poslužite uz tjesteninu ili krumpir kao prilog. Završne preporuke za postizanje idealnog gulaša.
Štruml napominje da uz gulaš obično ide i prilog koji može uključivati tjesteninu, krumpir, pa čak i domaći kruh. Iako se gulaš može poslužiti odmah nakon pripreme, chef savjetuje da ga ostavite da odstoji. “Ukoliko varivo pripremite dan ranije i ostavite ga da odstoji preko noći, okusi će se još učinkovitije stopiti. Gulaš možete obogatiti i prilozima poput svježe salate, kiselih krastavaca ili ajvara, a sve će to dati prekrasan okus niz okusa i tekstura za doživljaj objedovanja.
Zaključak
Iako se paprikaš čini kao jelo koje zahtijeva puno vremena i truda, istina je da uz nekoliko kulinarskih tehnika priprema može biti jednostavna i ugodna. Tajna za postizanje izvrsnog gulaša leži u odabiru pravog mesa, adekvatno pirjanje luka i sporo kuhanje, što olakšava razvoj i spajanje okusa. Pridržavajući se preporuka chefa Ivice Štrumla, vaš će gulaš zasigurno postati pravo kulinarsko remek-djelo – sočan, mirisan i nevjerojatno ukusan.