Moramo priznat da su žohari osim što su jako gadljivi i zato smo odlučili da u danšnjem članku vam podijelimo nekoliko savjeta kako da se na brz i jednostavan način otarasite ovih dosadnih storenja…

- Žohari su neugodna gnjavaža koju mnogi pojedinci nastoje eliminirati uz pomoć profesionalnih službi za kontrolu štetočina. Ipak, postoje pojedinci koji su svjesni da mogu eliminirati žohare korištenjem prirodnih rješenja koja su im lako dostupna u kućanstvu. Prema stručnjacima za kontrolu štetočina, moguće je učinkovito iskorijeniti žohare upotrebom pet prirodnih lijekova, koji se kreću od taloga kave do sredstva za pranje posuđa.
Prirodni repelenti nude trajno i učinkovito rješenje za probleme vezane uz žohare. Naglašavajući važnost prevencije, HomesAndGardens daje smjernice o mjerama za odvraćanje žohara od infiltracije u vaš dom. Prema Natashi Wright, licenciranoj entomologinji i tehničkoj direktorici u Braman Termite & Pest Extermination, učinkovita kontrola žohara ne zahtijeva upotrebu jakih kemikalija ili toksina. Ona preporučuje pet praktičnih metoda koje se mogu primijeniti.
- 1. Boraks i šećer Boraks je poznat po svojoj učinkovitosti u borbi protiv žohara. Mješavina boraksa i šećera služi za dehidraciju egzoskeleta insekata, ometa njihove probavne procese i u konačnici dovodi do njihove smrti. Nataša predlaže pomiješati boraks i šećer u omjeru 3:1 te dobivenu smjesu namazati na mjesta gdje ima žohara. Dok šećer mami žohare, boraks je odgovoran za njihovo istrebljenje. 2. Ulje paprene metvice Ulje paprene metvice jedno je od najjačih prirodnih sredstava za suzbijanje štetočina. Sprej dobiven od ulja paprene metvice učinkovito odbija žohare na način koji nije toksičan, što ga čini sigurnim za upotrebu u okruženjima s djecom.
Za izradu spreja pomiješajte 10-15 kapi ulja paprene metvice s vodom i nanesite na problematična područja. 3. Deterdžent za pranje posuđa Deterdženti za pranje posuđa pokazuju značajnu učinkovitost u uklanjanju žohara. Kombinacija vode i deterdženta može učinkovito ugušiti i iskorijeniti ove nametnike, posebice njemačke žohare. Da biste proveli ovu metodu, pomiješajte četiri žlice sredstva za pranje posuđa s jednom litrom vode i smjesu nanesite kao sprej na područja gdje se primijeti aktivnost.
- Ovaj pristup je jednostavan i učinkovit, eliminirajući potrebu za jakim kemikalijama. 4. Talog kave Talog kave služi kao dodatno prirodno rješenje za borbu protiv žohara. Miris mljevene kave privlači ove štetočine, što vam omogućuje da ga iskoristite kao zamku. Da biste primijenili ovu metodu, napunite malu papirnatu čašu talogom i uronite je u staklenku napunjenu vodom. Postavite teglu na mjesta gdje se žohari obično nalaze. Zamamna aroma kave privući će žohare, što će u konačnici dovesti do njihovog zarobljavanja i nemogućnosti bijega.
5. Sok od limuna Limunov sok posjeduje svojstvena antipatogena svojstva koja odvraćaju žohare. Nataša predlaže dvije do tri žlice soka od limuna u nekoliko litara vode. Nakon što se smjesa temeljito sjedini, treba uroniti krpu u otopinu, iscijediti je i nastaviti s čišćenjem zahvaćenih područja. Ovaj je pristup jednostavan i učinkovit, ostavljajući vaš dom osvježavajućom i ugodnom aromom. Kako biste spriječili prisutnost žohara, važno je održavati čist i uredan dom.
- U nastavku je nekoliko korisnih prijedloga: Održavajte redovito čišćenje: Pobrinite se da kuhinja i ostali prostori budu čisti, s posebnom pažnjom na uklanjanje ostataka hrane. Skladištenje hrane: Koristite hermetičke posude za skladištenje hrane kako biste odvratili žohare od pristupa. Popravak oštećenja: Osigurajte da su svi otvori, uključujući pukotine i rupe, kroz koje žohari mogu doći do vašeg prebivališta, pravilno zatvoreni. Gospodarenje otpadom: Redovito praznite posude za otpad i provjerite jesu li poklopci dobro zatvoreni.