U današnjem članku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta kako krompri možete koristit osim da ga spremate kao hranu.Da ga nema, trebalo bi ga izmisliti! Na selu bez njega nema ručka, a u gradu ga svaka kuća ima u špajzu. Prži se, kuha, peče, ljušti i voli. Ali, znaš li ti da krumpir nije samo hrana, nego i narodni lijek, čistač, pa i pomagač za ljepotu i održavanje kuće? E, baš o tim čudesnim trikovima s krumpirom danas ti donosim priču.

- Za početak, hajde da pričamo o zamagljenim staklima na automobilu. Znaš i sam koliko to zna biti neugodno – posebno kad kiša pada i sve zamagli. E pa, vjerovao ili ne, sirovi krumpir rješava stvar. Samo ga prerežeš na pola i istrljaš vjetrobransko staklo, retrovizore i bočne prozore. Tanki sloj škroba iz krumpira stvori nevidljivu barijeru koja sprječava magljenje i pomaže da kiša lakše sklizne s površine. Kad se vratiš u auto – staklo jasno kao dan.
Isto to možeš iskoristiti i za unutrašnje čišćenje prozora i ogledala u kući. Nakon trljanja krumpirom, obavezno prebriši sve suhom krpom od mikrovlakana. Površina ostane čista, sjajna i bez tragova, bez ikakvih hemikalija.
Ali krumpir tu ne staje. Stara je to biljka, a naše bake su je koristile i za kožu. Kad koža lica postane siva, umorna ili se pojave podočnjaci, tamne mrlje, pa čak i sitne bore, mnoge su žene pribjegavale jednostavnom triku – masaža sirovim krumpirom.
Recept je jednostavan:
-
Oguli krumpir, nareži ga na kriške debljine 1–1.3 cm,
-
Nakon što opereš lice, uzmi krišku i kružnim pokretima je trljaj po licu, posebno na dijelovima s mrljama, umorom ili iritacijama.
Blagi učinak hlađenja i prisutnost vitamina B i C u krumpiru pomažu koži da se oporavi, zategne i zablista. Ponavljanjem ove rutine 7 do 8 dana zaredom, žene su primjećivale značajno smanjenje podočnjaka, mrlja i znakova umora.
Ako si za još nešto jače – napravi sok od krumpira. Da, dobro si čuo. Samo:
-
Nasjeckaš sirov krumpir,
-
Izblendaš ga i procijediš,
-
Dodaš malo aloe vera gela i čuvaš u frižideru do 5 dana.
Time možeš natopiti vatu ili blazinicu i lagano tapkati lice. Ovaj eliksir hrani kožu, umiruje iritacije i daje prirodan sjaj. Naravno, nikad se ne koristi na ranama ili otvorenim povredama.
A što je s temperaturom? Kad dijete (ili odrasli) ima povišenu temperaturu, bake su stavljale kriške sirovog krumpira na čelo i prsa. Kažu da pomaže da se tijelo rashladi. Možda nije naučno potvrđeno kao lijek, ali mnogima je to bilo prvo rješenje kad u apoteke nisu mogli.
Krumpir se koristi i za čišćenje i to ne bilo kako! Evo nekoliko genijalnih primjena:
-
Stakla i ogledala – trljanjem sirovim krumpirom dobijaju kristalni sjaj,
-
Zagorjele posude – polovica krumpira posuta solju utrljava se po dnu lonca – masnoća nestaje,
-
Bakreno posuđe – naribani krumpir pomiješan s malo soka od limuna ostaviš da djeluje nekoliko minuta, pa ispereš – i blista!
I kad te stisnu nove kožne cipele? Krumpir pomaže i tu! Oguliš, opereš i nježno pritisneš na mjesto koje žulja. Ostaviš preko noći. Koža omekša, a cipela se lakše prilagodi nozi.
A ako si ikad imao mrlje od voća na rukama, znaš da ih je teško skinuti. E pa – uzmi komad krumpira i istrljaj dlanove. Površina ruku opet postane glatka i čista.
Na kraju, da zaokružimo: krumpir je daleko više od priloga uz meso. To je narodni alat, lijek i saveznik u čišćenju, njezi, pa čak i tehničkom održavanju. Sve te skupe proizvode koje kupujemo – često ne trebamo. Dovoljno je samo da zavirimo u špajz i sjetimo se kako su to radili naši stari.
Jer nekad u najobičnijoj stvari, kao što je jedan sirovi krumpir, leži rješenje za stotinu sitnih problema.