U čudnom selu ugnježđenom na planini Goliji, gdje je svakodnevni život još uvijek pod utjecajem tradicije, romansa Mirjete i Đorđa svjedoči o sposobnosti ljubavi da prevaziđe kulturne, jezičke i vjerske podjele. Mlada žena poreklom iz Albanije, Mirjeta nije bila svesna da će je njeno putovanje odvesti iz domovine u dubine Srbije, gde je na kraju otkrila radost.
U tradicionalnom selu koje se nalazi u južnoj Albaniji, Mirjeta je odgajana usred običaja, vjere i porodičnih vrijednosti koje su zamršeno utkane u svakodnevni život. Iako je svoju budućnost zamišljala kao mlada djevojka, nikada nije očekivala da će otkriti ljubav izvan granica u naciji koja joj je uglavnom nepoznata. Njeno putovanje je počelo kada je preko zajedničkog poznanika upoznala Đorđa, vrednog i dobrog mladića iz Srbije.
„Ljubav nadilazi razlike“, kaže Mirjeta. „Kada sam se prvi put susrela sa Đorđem, nisam ni zamišljala do koje mere će se moj život promeniti. Njegova dobrota i iskrenost su mi odjeknuli, i odmah sam osetila da zajedno možemo da stvorimo nešto izuzetno. Veza se suočila sa svojim delom poteškoća. Mirjetina odluka da se uda za Srbina izazvala je sumnju među njenim roditeljima, dok je Đorđeva porodica izrazila zabrinutost zbog prihvatanja srpskih običaja i načina života od strane neveste Albanke.
Mirjeta se prisjeća: „Đorđe mi je odmah rekao: ‘Nikada te neću prisiljavati da napustiš svoja uvjerenja, ali bitno je da pokažeš poštovanje prema meni i mojoj porodici.’“ Njegova izjava ju je osnažila da prigrli nepoznato.U septembru su se Mirjeta i Đorđe venčali, a samo nekoliko meseci nakon toga Mirjeta je prvi put doživela jednu od najznačajnijih srpskih tradicija – slavlje. Njihova porodica počastila je Svetog Nikolu, zaštitnika svog domaćinstva.
“Nisam imala pojma šta da očekujem”, prisjeća se Mirjeta. „Porodica se okupila, svekrva je napravila obilan ručak, a na čelu stola je bila ikona Svetog Nikole. U početku sam se osećao zbunjeno, ali sam postepeno počeo da shvatam i cenim ovu tradiciju. Trenutno je Mirjeta angažovana na pripremi proslave. Ona lično peče slavski kolač i sa ponosom ističe da je stekla sva znanja potrebna za poštovanje ove tradicije.
“Komšije me gledaju sa divljenjem, razumijevajući trud koji sam uložila da se uključim u zajednicu. Iako nisam napustila svoja uvjerenja, odlučila sam da poštujem zaštitnika našeg domaćinstva zbog svog muža i djece”, objašnjava Mirjeta. Porodica uhvaćena između dvije tradicije. Dok je Mirjeta otkrila radost u Srbiji, priznaje da je njen novi život došao sa svojim izazovima. Njeni rođaci u Albaniji nisu podržavali njenu odluku da prihvati srpske običaje.
Mirjeta kaže: „Moji roditelji su bili zatečeni kada su saznali da slavim svoju slavu. Majka me je pitala: ‘Jesi li izgubio iz vida svoje korijene? Šta je sljedeće, hoćeš li nas potpuno zaboraviti?’ Boli me što se tako osjećaju, jer ja cijenim svoju porodicu i svoju zajednicu, ali sada imam i novu porodicu – muža i djecu – koji su mi glavni prioritet.”
Velika slika: trendovi i izazovi Mirjetino iskustvo je daleko od jedinstvenog. Poslednjih decenija sve veći broj Srba iz ruralnih krajeva ženi se albanskim devojkama, često uz pomoć agencija. Ovaj trend proizilazi iz migracije mladih žena sa sela u urbane centre, što je rezultiralo manjkom muževa u brojnim srpskim selima.
Ovu pojavu je rasvetlila etnolog Jasna Jojić.
Godine 2005. primećeno je da žene iz Albanije žele da se udaju za srpske muškarce. Putuju na jug Srbije, gde značajan broj mladića ostaje neoženjen. Kako se sela modernizuju i životni standard poboljšava, ovaj trend je sve prisutniji. Danas Mirjeta i Đorđe uživaju u radosnom braku i roditelji su troje dece. Njihova rezidencija na Goliji pretvorena je u prostor u kojem se spajaju dvije kulture.
– Mirjeta zaključuje da ljubav ima moć da prevaziđe sve različitosti. Ono što je zaista važno nije naše porijeklo, već način na koji se ophodimo jedni prema drugima. Ona i Đorđe služe kao dokaz da je to zaista moguće. Njihova priča služi kao motivacija za sve koji vjeruju u snagu ljubavi, bez obzira na izazove koji se mogu pojaviti.