Anestezija služi kao medicinski proces dizajniran za ublažavanje boli kod pacijenata koji su podvrgnuti raznim hirurškim zahvatima i medicinskim intervencijama. On igra ključnu ulogu u savremenoj zdravstvenoj zaštiti, omogućavajući kirurzima da izvode složene operacije bez izazivanja bilo kakve nelagode ili bola pacijentu.
Ipak, mnogi pojedinci često izražavaju zabrinutost u vezi sa samim procesom anestezije, prvenstveno zbog nedostatka razumijevanja o tome šta se dešava u njihovim tijelima dok su pod njenim djelovanjem. Nedavno je anesteziolog dr. Anthony Kave sa klinike Cleveland podijelio uvid u YouTube video o fiziološkim promjenama koje se dešavaju tokom anestezije, što je izazvalo mnoštvo reakcija na platformama društvenih medija.
Oblici anestezije
Da bismo shvatili pravi utjecaj anestezije na naše tijelo, neophodno je prvo istražiti različite vrste koje postoje. Anestezija se može kategorizirati kao lokalna, regionalna ili opća, pri čemu svaki tip proizvodi različite učinke na tijelo pacijenta.
Lokalna anestezija umrtvljuje određeni dio tijela, omogućavajući pacijentu da ostane potpuno svjestan, a da ne osjeća bol u toj specifičnoj regiji. Obično se koristi u manjim zahvatima poput vađenja zuba ili šivanja rana.
Regionalna anestezija uključuje blokiranje bola u širem dijelu tijela, kao što su udovi ili donja polovica od struka naniže. Povremeno se daje zajedno sa sedativima kako bi se pacijent osjećao opuštenije dok je budan.
Opća anestezija izaziva stanje potpune nesvijesti kod pacijenata, osiguravajući da ne dožive bol tokom opsežnih i invazivnih zahvata, uključujući operacije koje uključuju želudac, prsa ili glavu.
Koja je stvarna funkcija anestezije?
U kontekstu opće anestezije, postavlja se relevantno pitanje: “Da li spavamo za vrijeme anestezije, ili nas samo paralizira dok eliminira sjećanje na bol?” Ovo pitanje postavlja dr. Kave u svom videu, gdje detaljno opisuje kako anestezija funkcionira.
On opisuje anesteziju kao “lijek koji isključuje mozak, čineći vas potpuno nesvjesnim, tako da ne osjećate bol.” Osim toga, tokom primjene anestezije, postoje lijekovi koji mogu “paralizirati vaše tijelo, ako je potrebno”, posebno u situacijama kada hirurg treba da izvrši proceduru koja zahtijeva potpunu kontrolu mišića. Ovi lijekovi su posebno formulirani da olakšaju operaciju, a istovremeno osiguravaju da pacijent ostane nesvjestan bilo kakvog bola.
Nadalje, tokom anestezije, lijekovi se koriste za “brisanje sjećanja” kako bi se ublažila anksioznost pacijenta i smanjila vjerovatnoća razvoja posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP). Kao rezultat toga, pacijent se ne može prisjetiti uznemirujućih iskustava iz kirurških ili medicinskih intervencija, što pomaže da se minimizira emocionalni napor nakon buđenja.
Kakva je pacijentova percepcija vremena dok je pod anestezijom?
Ključni aspekt objašnjenja dr. Kavea uključivao je način na koji pacijenti percipiraju vrijeme tokom anestezije. Brojni pacijenti su rekli da su se nakon povratka svijesti osjećali kao da je prošlo znatno manje vremena od stvarnog trajanja. Na primjer, pojedinci koji su bili podvrgnuti operaciji u trajanju od nekoliko sati često se bude s utiskom da je prošlo samo nekoliko minuta. Ovaj fenomen nastaje jer anestezija remeti sve tjelesne funkcije povezane sa sviješću, čime se mijenja percepcija vremena.
Pacijent je ispričao svoje iskustvo primjećujući svoje zaprepaštenje koliko je brzo prošlo vrijeme dok je bila pod sedativima za histerektomiju. Uprkos tome što je procedura trajala tri do četiri sata, osjećala se kao da je prošlo samo nekoliko minuta.
Odgovori na društvenim mrežama
Nakon postavljanja videa na YouTube, brojni korisnici na platformama društvenih medija izrazili su zabrinutost za sigurnost primanja anestezije, jer je ideja o paralizaciji tijela i “brisanju sjećanja” izgledala prilično zastrašujuće. Reakcije na društvenim mrežama bile su različite; dok su neke osobe navele da im se anksioznost povećala, drugi su ispričali svoja iskustva sa anestezijom i potvrdili svoje iznenađenje kako su operacije „prošle glatko“.
Komentari na društvenim mrežama uključivali su opaske poput: “Ovakav opis čini da zvuči mnogo strašnije”, “Sada sam zabrinuta zbog tvog opisa” i “Ovo je zapravo mnogo strašnije nego što sam shvatio”. Ipak, ključno je naglasiti da je anestezija i sigurna i efikasna, budući da se koristi dugi niz godina kako bi se olakšale bezbolne i sigurne hirurške i medicinske procedure.
Zaključak
Anestezija igra ključnu ulogu u brojnim medicinskim operacijama i zahvatima. Iako može izgledati zastrašujuće, primjena anestezije je pažljivo upravljana i sigurna. Savremeni anesteziologi koriste sofisticirane tehnike i lijekove kako bi osigurali da pacijenti dožive operacije bez nelagode ili anksioznosti. Bez obzira da li se primjenjuje lokalna, regionalna ili opća anestezija, pacijenti mogu biti sigurni da je njihova dobrobit prioritet u svakoj fazi procesa. Neophodno je da komunicirate sa svojim doktorom ili anesteziologom kako biste bili sigurni da ste potpuno informisani i spremni za predstojeću proceduru.