U današnjem članku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta kako da vaši krastavci budu zdraviji i daju puno plodova.Isprobavanje prirodnih metoda gnojidbe sadnica postaje sve popularnije među ljubiteljima vrtlarstva.

- Niz jednostavnih i efikasnih recepata može značajno poboljšati zdravlje mladih biljaka poput paradajza, paprike i krastavaca, istovremeno ih štiteći od bolesti i štetočina.Jedan od takvih prirodnih preparata priprema se uz pomoć lovorovog lista i klinčića. Za izradu je potrebno šest lovorovih listova i šest klinčića koji se pažljivo usitne – listovi se kidaju na komadiće, a klinčići se zdrobe u mužaru. Zatim se ta smjesa prelije sa litrom vruće vode u staklenoj tegli.
Ovaj rastvor ostavlja se da odstoji 12 sati, nakon čega se procijedi i sipa u bocu s raspršivačem. Prskanjem se tretiraju listovi biljaka, uključujući i donju stranu gdje se često zadržavaju lisne uši i grinje, kao i površina tla. Ova mješavina sadrži vitamine, aminokiseline i fitohormone rasta, što pomaže u obnavljanju i jačanju slabijih biljaka.
- Drugo gnojivo koje se može lako pripremiti uključuje upotrebu starog hljeba. Dovoljno je narezati komade starog ili čak pljesnivog hljeba i staviti ih u posudu zapremine 1,5 litara do pola. Dodaje se litar vode, kašičica šećera i tri kašike mlijeka, a zatim se sve ostavi da fermentira dva dana. Nakon toga se procijedi, razrijedi u omjeru 1:3 i koristi za zalijevanje biljaka ili prskanje listova. Ova fermentisana smjesa djeluje kao snažno organsko gnojivo koje stimuliše rast i poboljšava nutritivni status sadnica.
Još jedan domaći recept uključuje korištenje kore od krompira. U loncu se prokuhaju kore od tri do pet krompira u dvije litre vode, nakon čega se ostave da se ohlade. Ovim rastvorom se zatim zalijeva zemlja oko korijena sadnica. Takav postupak jača biljke i priprema ih za obilnu žetvu.
Jednostavno i korisno rješenje je i sprej od cimeta. Jedna kašičica cimeta se pomiješa s litrom tople vode i ostavi da odstoji jedan do dva dana. Nakon cijeđenja, rastvor se koristi za prskanje sadnica svakih sedam do četrnaest dana. Cimet djeluje kao prirodni fungicid, smanjuje mogućnost pojave gljivičnih oboljenja i dodatno jača biljke.
- Mliječna ishrana predstavlja još jedan efikasan način gnojidbe. Potrebno je pomiješati 100 ml mlijeka s litrom vode, promućkati i primijeniti rastvor na korijen biljke pomoću šprice. Ovaj metod je posebno koristan za sadnice koje ne podnose zalijevanje po listovima. Mlijeko sadrži važne hranjive tvari i bakterije mliječne kiseline koje podstiču imunitet biljaka i štite ih od potencijalnih bolesti.
Takođe se preporučuje upotreba rižine vode, koja nastaje tako što se šaka riže ostavi u litri vode najmanje 24 sata, a po mogućnosti i duže – do tri dana. Voda se zatim procijedi i koristi za zalijevanje. Riža oslobađa škrob i druge korisne sastojke, a voda obogaćena tim tvarima predstavlja prirodan izvor energije za mlade biljke.
- Slično djelovanje ima i voda od zobene kaše. Šaka zobenih pahuljica se pomiješa s litrom vode i ostavi da odstoji dva do tri dana. Nakon cijeđenja, koristi se za gnojenje biljaka, posebno korijena. Zobena kaša pomaže u razvoju korijenskog sistema i poboljšava strukturu tla. Osim što se koristi kao tečno gnojivo, zob se može dodati i direktno u zemlju kao malč, čime se dodatno poboljšava kvaliteta zemljišta.
Sve navedene metode su prirodne, jednostavne i pristupačne, ne zahtijevaju skupe sastojke, a nude odlične rezultate u uzgoju zdravih sadnica. Redovnim korištenjem ovih prirodnih preparata, biljke postaju otpornije, brže rastu i donose obilniji rod. Ovi postupci omogućavaju ljubiteljima vrtlarstva da na ekološki način njeguju svoje biljke, bez upotrebe hemikalija.
- Kombinovanjem nekoliko od ovih prirodnih gnojiva može se postići optimalna ishrana i zaštita za razne vrste povrća i začinskog bilja, a rezultati su često vidljivi već nakon nekoliko dana pravilne primjene.