Oglasi - Advertisement

Jedan od ključnih saradnika u razvoju medicinskih sistema za sovjetski svemirski program bio je ruski doktor Ivan Pavlovič Neumivakin, koji je omogućio astronautima da ostanu zdravi u ekstremnim uslovima. Dosljedno je naglašavao da tijelo funkcionira kao idealna mašina, pod uvjetom da joj dozvolimo da radi kako je dizajnirano. Neumivakin je napomenuo da oslanjajući se na prirodne izvore možemo efikasno održavati svoje zdravlje.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Evo pet ključnih tačaka koje je dr. Neumivakin iznio u vezi s ishranom i našom potrošnjom vode: Preporučljivo je izbjegavati pijenje čaja, kafe ili vode nakon obroka. Neumivakin je naglasio da treba izbjegavati konzumaciju tekućine nakon obroka, tvrdeći da to slabi hlorovodoničnu kiselinu u želucu koja je neophodna za varenje hrane.

Jednostavnije rečeno, ovo ukazuje da je vaš želudac proizveo dovoljno kiseline da razgradi komad mesa; međutim, ako tada konzumirate vodu, čaj ili kafu, ova kiselina se razblaži. Posljedica je hrana koja se ne vari kako treba, a koja se na kraju može pretvoriti u toksine. S vremenom, ova neprobavljena hrana može doprinijeti umoru, nadimanju, a potencijalno čak i hroničnim bolestima. “Hrana ima potencijal da vas hrani ili naškodi. Odluka ostaje na vama. Svako od nas utjelovljuje energetski sistem, živi mehanizam. Ako sebe vizualiziramo kao mašinu koja obrađuje hranu, naša usta djeluju kao aparat za mljevenje. samo gutajući hranu, treba je temeljito žvakati, gotovo kao da se konzumira kao tečnost“, pojasnio je ovaj stručnjak.

Prepuštajući se prekomjernoj ishrani, sami možemo izazvati bolest.

Neumivakin je smatrao da većina nas konzumira mnogo više hrane nego što je zaista potrebno. Procijenio je da pojedinci unose četiri do pet puta veću količinu potrebne za održavanje života. Ovaj višak kalorija ne samo da povećava našu težinu, već i opterećuje naše organe.

“Mi konzumiramo četiri do pet puta veću količinu koja je potrebna za održavanje našeg zdravlja. Višak hrane, koji je nepotreban, pretvara se u odgovornost ljekara i potencijalno može izazvati vaše zdravstvene probleme. Ako ne danas, onda svakako sutra”, rekao je Neumivakin na jednom tačka.

Za rješavanje ovog problema potrebna je pažljiva ishrana koja se pridržava tri ključna principa:

Temeljno žvakanje je neophodno, jer probava počinje u ustima. Pravilnim žvakanjem enzimi mogu pokrenuti proces razgradnje hrane čak i prije nego što ona uđe u želudac.
Konzumirajte hranu da biste podstakli energiju, a ne da biste se pozabavili emocijama: Razmislite o pitanju: “Jesam li zaista gladan, ili se jednostavno osjećam dosadno, pod stresom ili umorno?” Uvijek počnite piti vodu da potvrdite svoju glad, jer je to često samo osjećaj žeđi. Obratite pažnju na signale vašeg tijela: prestanite s konzumiranjem kada se osjećate zadovoljni i izbjegavajte prekomjerno jedenje. Pretjerano uživanje opterećuje tijelo.

Konzumiramo nedovoljne količine čiste, obične vode.

U Neumivakinovoj filozofiji, voda je imala ključnu ulogu. Smatrao ga je ne samo sredstvom za utaživanje žeđi, već i najiskonskijim izvorom životne energije. Za razliku od kisele vode, čaja ili kafe, čista voda efikasno hidrira i eliminiše toksine.

Evo njegovih jednostavnih smjernica za konzumiranje vode:

Pijte vodu prije jela: oko 30 minuta prije jela popijte jednu do dvije čaše vode. Ova praksa pomaže u pripremi želuca za probavu i pomaže u izbjegavanju prejedanja.
Gutljajte vodu postepeno: konzumiranje u velikim gutljajima može vas zasititi, ali uzimanje manjih gutljaja omogućava bolju apsorpciju u tijelu.

Prikriveni rizici povezani sa “prljavim” pićima

Neumivakin je upozorio da mnoga pića koja sadrže umjetne aditive – bilo da su zaslađena, s kofeinom ili gazirana – iscrpljuju tijelo, jer zahtijevaju veći utrošak energije za tijelo da se detoksificira nakon gutanja.

“Kada je tijelo prinuđeno da svoju ograničenu energiju posveti detoksikaciji, preostaje minimalna energija za vitalne funkcije kao što je jačanje imunološkog sistema. Zbog toga bi obična voda trebala biti vaš primarni napitak. Što je gorivo jednostavnije, to je efikasnije djeluje“, preporučio je Neumivakin, a prenosi Žena.

Ključna veza između vašeg mozga i vode

Naime, poznati liječnik je pojasnio da je mozak, kao organ koji se najviše oslanja na vodu, prvi koji doživljava posljedice dehidracije. Nedostatak vode često je povezan sa simptomima kao što su razdražljivost, migrene i poteškoće s koncentracijom.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here