Svakodnevno imamo priliku pročitat ili vidjet razne snimke ili priče, ali ova danas ni vas neće ostavit ravnodušnim. Ova priča za kratko vrijeme je postala najčitanijua i zauzela veliko mjesto među čitaocima..

- Prirodni porođaj često podrazumijeva da se beba prije samog porođaja postavi u tzv. cefaličnu prezentaciju – položaj u kojem je glava okrenuta prema dnu materice. Ovaj položaj omogućava da porođaj teče prirodnim tokom i smanjuje rizike za majku i dijete. Međutim, u određenim slučajevima, to se ne dogodi. Tada se beba nalazi u karličnoj (zadak) ili poprečnoj prezentaciji, što znači da nije okrenuta glavom ka izlazu, već nogama ili ramenima. U takvim situacijama, carski rez postaje najčešća i najsigurnija opcija.
Ipak, postoje i slučajevi koji odstupaju od uobičajenog medicinskog protokola, a jedan od takvih zabilježen je i nedavno, izazvavši veliko interesovanje javnosti. Riječ je o metodi poznatoj kao spoljašnja obrtnja fetusa (eng. external cephalic version), kojom iskusni ginekolozi i akušeri pokušavaju rukama spolja rotirati bebu u pravilan položaj, dok je još u maternici.
- Ova procedura se najčešće primjenjuje oko 36. ili 37. sedmice trudnoće, pod strogim medicinskim nadzorom i uz pomoć ultrazvuka. Cilj je izbjeći operativni porođaj i omogućiti prirodan porođaj, kada god je to sigurno za oba pacijenta – i majku i dijete.U nedavnom primjeru koji je privukao pažnju, iskusni ljekar je pred kamerama izveo upravo ovu tehniku. Majka je već bila u poodmakloj trudnoći, a beba je bila postavljena u pogrešnom položaju. Doktor je, uz pomoć asistenta i pod nadzorom aparata, započeo proces postepene rotacije djeteta.
Korišćenjem pažljivo odmjerenog pritiska ruku, polako je pokušao pomjeriti bebu u pravilan smjer, izbjegavajući nagle pokrete i osluškujući reakcije majke i fetusa. Ova metoda zahtijeva visok stepen stručnosti, osjećaja i znanja, jer svaka pogrešna procjena može uzrokovati komplikacije.Kao i u svakom medicinskom zahvatu, i kod ove procedure postoje rizici – moguća je povreda posteljice, nagli pad srčanog ritma fetusa, pa čak i potreba za hitnim carskim rezom ukoliko stvari krenu po zlu. Zato se spoljašnja obrtnja nikada ne radi bez pripremljenog operacionog tima i sve potrebne opreme za hitnu intervenciju.
- U ovom konkretnom slučaju, zahvat je protekao uspješno – beba je postavljena u idealan položaj za prirodan porođaj, a majka je, vidno emotivna, zahvaljivala doktoru na hrabrosti i znanju. Ovakvi trenuci ne samo da oduzimaju dah, već i podsjećaju koliko je medicina spoj nauke, intuicije i ljudskosti.
U svijetu ginekologije i akušerstva, spoljašnja obrtnja nije neuobičajena procedura, ali se ipak ne izvodi rutinski. Zahtijeva preciznu procjenu stanja ploda, količine plodove vode, položaja pupčane vrpce, kao i opšteg zdravstvenog stanja trudnice. Ne preporučuje se u slučajevima gdje postoji previja posteljice, prethodni carski rez, abnormalnosti materice ili višeplodna trudnoća.Za mnoge žene koje se nađu u situaciji da im beba ne zauzme pravilan položaj pred porođaj, vijest o mogućnosti ovakve rotacije može značiti nadu za prirodan porođaj. Ipak, treba naglasiti da odluku o primjeni ove metode treba prepustiti stručnom medicinskom timu, jer oni najbolje znaju da procijene koristi i rizike.
- Ovaj medicinski poduhvat još jednom nas podsjeća na to koliko je trudnoća kompleksan, ali i čudesan proces, gdje svaka situacija nosi svoje izazove, ali i rješenja. Ljudska ruka, kada je vođena znanjem, iskustvom i pažnjom, ponekad može učiniti ono što se čini nemogućim – i u tom trenutku nauka i čudo postaju jedno.