Oglasi - Advertisement

Ginekolozi ističu da dugotrajna apstinencija kod žena, iako može biti lični ili situacioni izbor, ima potencijalne posledice na fizičko i emocionalno zdravlje koje ne treba zanemariti. Prema stručnjacima, izostanak intimnih odnosa ne znači da će se desiti dramatične promene, ali telo može reagovati na suptilan, postepen način – posebno kod žena koje su u menopauzi ili su joj blizu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Na fizičkom nivou, dr. Liz Lister objašnjava da manjak seksualne aktivnosti može dovesti do smanjenog protoka krvi u vaginalno tkivo. Ovo može uzrokovati smanjenu elastičnost i suhu sluzokožu, što dugoročno može učiniti buduće odnose neprijatnim ili bolnim. Ova pojava je naročito izražena kod žena sa sniženim nivoom estrogena, kao što je slučaj u postmenopauzi. Iako ne dolazi do „zatvaranja“ vagine, kako neki mitovi tvrde, može se desiti suzbijanje vaginalnog otvora, što dodatno otežava intimne trenutke.

Dr. Kristin Grejvs dodaje da fizičke promene ne znače da se gubi funkcionalnost, već da se menjaju reakcije tkiva, što zahteva više pažnje i nege, pogotovo u zrelijim godinama.

  • Na emocionalnom i zdravstvenom planu, seksualni odnosi su povezani sa nizom pozitivnih efekata: od jačanja imuniteta, preko smanjenja stresa, do boljeg kardiovaskularnog zdravlja. Redovna seksualna aktivnost stimuliše i proizvodnju hormona poput endorfina i oksitocina, koji pomažu u stabilizaciji raspoloženja. Dugotrajna apstinencija može, kod nekih žena, izazvati pad libida, povećanu anksioznost i osećaj emocionalne praznine, naročito ako seksualna bliskost ima i emocionalnu komponentu.

Jedna od čestih posledica apstinencije je smanjena prirodna vlažnost vagine, što može otežati povratak seksualnim aktivnostima. Ipak, ove promene su reverzibilne – uz odgovarajuću negu i podršku, moguće je vratiti se zdravom seksualnom životu, bez obzira na trajanje pauze.

Ginekolozi preporučuju ženama u apstinenciji da vode računa o svom telesnom zdravlju kroz fizičku aktivnost, zdravu ishranu i redovne kontrole. Za žene u menopauzi ili sa simptomima suvoće, preporučuje se upotreba lubrikanata na bazi vode kako bi se očuvala udobnost. U nekim slučajevima može biti korisna i hormonska terapija, ali isključivo uz savjet ljekara.

  • Zaključno, apstinencija sama po sebi nije štetna, ali nosi sa sobom određene biološke i emocionalne posledice. Razumevanje tih promena i proaktivna briga o telu pomažu ženama da zadrže zdravlje, bez obzira na fazu života ili seksualnu aktivnost.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here