
Imao sam samo osam godina kada se moj svijet srušio. Tata nas je napustio – mene i mamu. Otišao je jednog dana i nikada se nije okrenuo. Ali mama i ja smo se snašli. Bila je mlada, puna života i činilo se da ćemo sve uspjeti zajedno. Sve dok se jednog jutra nije probudila… i nije mogla da pomjeri ni prst.
Sjećam se tog dana kao kroz maglu. Mama je bila uplašena, ja još više. Dijagnostikovali su joj paralizu, i moj život se promijenio. Imao sam samo osam godina, ali šest mjeseci sam bio uz nju bez prestanka – pomagao joj, hranio je, pričao joj priče da je nasmijem, i molio se svake noći da opet ustane i zagrli me kao prije.
Jedne noći, dok sam spavao, čuo sam tihi glas koji me doziva. Bio je slab, ali jasan: “Sine…”
Potrčao sam u njenu sobu i tada su se naše oči srele posljednji put. “Volim te,” prošaptala je dok sam joj prilazio.
Pozvao sam hitnu pomoć u panici, nadajući se da će je spasiti. U sebi sam ponavljao: “Ne smije da ode. Još je rano. Trebam je.” Ali kad su stigli, rekli su mi da nema pomoći. Te noći izgubio sam jedinu osobu koja me zaista voljela.
Moj otac… nikada se nije pojavio. Nikada nije pitao za mene. Nije došao ni na sahranu. Od tog trenutka, postao sam dijete bez roditelja. Otišao sam u dom za nezbrinutu djecu i tamo proveo godine. Danas se više ni ne sjećam njegovog lica, ni glasa.
- Ali mamu… nju pamtim svakim dijelom sebe. Hvala ti, mama, za svaki poljubac, zagrljaj, poklon, za svaki dan koji si mi učinila posebnim. Sve ono što sam tada bio premali da ti kažem, sada ti govorim iz srca.
Sada imam 19 godina. Danas mi je rođendan. Radim na aerodromu i vjerujem da bi bila ponosna na mene. Svaki moj korak, svaki uspjeh, posvećen je tebi.
Tada, u onoj noći, nisam stigao da ti odgovorim na riječi koje si mi šapnula dok si odlazila. Sada ti konačno mogu reći:
“I ja tebe, mama. Volim te.”
BONUS TEKST
Mnogi od nas ne razmišljaju o tome šta se dešava sa našim telom i umom kada duže vrijeme nemamo intimne odnose. Iako je poznato da seks pozitivno utiče na zdravlje, apstinencija takođe ima svoje posljedice – i pozitivne i negativne.
Stručnjaci ističu da intimni odnosi podstiču lučenje hormona poput serotonina i oksitocina, koji smanjuju stres, popravljaju raspoloženje i doprinose mirnom snu. Osim toga, seks sagorijeva kalorije, a nekima je čak i prirodni lijek protiv glavobolje. No, šta se događa kada odlučimo ili okolnosti učine da apstiniramo?
- Psihoterapeutkinja Marija Milenković objašnjava da apstinencija ne mora nužno imati ozbiljne posledice, ali i da naše telo i mozak na to reaguju. “To je vrlo intimno pitanje i ne postoji univerzalno pravilo kada je idealno vrijeme za stupanje u seksualne odnose. Seksualnost je suština života, ona je duboko povezana s našom ličnošću i iskustvima iz djetinjstva,” kaže Milenkovićeva.
Dodaje da faktori poput odnosa s roditeljima ili porodičnih trauma mogu značajno uticati na kasniji stav prema intimnosti. “Kod nekih žena koje dugo apstiniraju može doći do gubitka menstrualnog ciklusa. To je trenutak kada se psihologija i medicina prepliću,” ističe ona.
- Apstinencija može imati različite efekte na muškarce i žene. Kod žena se, pored neregularnih ciklusa, često javlja povećana razdražljivost, anksioznost, pa čak i nesanica. Nedostatak intimnosti može pojačati osjećaj usamljenosti i smanjiti emocionalnu bliskost sa partnerom.
Kod muškaraca dugotrajno suzdržavanje od seksa može dovesti do problema s potencijom kada se odluče vratiti intimnom životu. “Neki muškarci nakon duže apstinencije mogu imati poteškoće s postizanjem erekcije,” upozorava psihoterapeutkinja.
- Ali, nije sve negativno. Apstinencija ima i svoje prednosti, naročito kod muškaraca. Povećava nivo testosterona, što može rezultirati boljim razvojem mišićne mase, više energije i poboljšanom koncentracijom. Takođe, mnogi muškarci tvrde da u tom periodu osjećaju jasniju mentalnu fokusiranost i unutrašnji mir.
Na kraju, Milenkovićeva naglašava: “Važno je razumeti da seksualnost nije samo fizički čin, već i emotivni izraz. Dugotrajna apstinencija nije pogubna, ali ako traje predugo, može biti signal da osoba ima teškoće u prihvatanju sopstvene intimnosti ili traženju bliskosti.”
Dakle, iako apstinencija ne nosi nužno ozbiljne posljedice po zdravlje, naše tijelo i psiha ipak reaguju. Najvažnije je slušati vlastite potrebe i ne porediti se s drugima – jer intimnost je, na kraju, najličniji dio života svakog od nas.