Nakon smrti pape Franje, koji je preminuo u 89. godini života, Vatikan je sazvao papsku konklavu, događaj od velikog značaja u životu Rimokatoličke crkve. Ovaj svečani i strogo propisan proces označava početak izbora novog poglavara crkve, što je uvek trenutak velike pažnje i očekivanja među vernicima širom sveta.

- Konklava okuplja Koledž kardinala, u kojem pravo glasa imaju samo oni koji su mlađi od 80 godina. Trenutno ih je 138 sa pravom glasa, dok ukupno ima 252 kardinala. Prema pravilima donesenim 22. januara 2025. godine, glasanje se odvija u Sikstinskoj kapeli pod najvišim stepenom diskrecije. Tokom svakog dana, kardinali glasaju u četiri kruga, sve dok se ne postigne dvotrećinska većina koja je potrebna da bi se izabrao novi papa.
Očekivanja su visoka, a među kardinalima se već izdvajaju imena koja se smatraju potencijalnim naslednicima. Svaki od kandidata nosi jedinstvenu biografiju, duhovni profil i pristup vođenju Crkve, što može značajno uticati na njen dalji pravac.Jedan od najozbiljnijih kandidata jeste Pjetro Parolin, trenutni državni sekretar Vatikana. On ima reputaciju umerenog i diplomatski nastrojenog lidera, koji ne naginje ni krajnje liberalnim ni konzervativnim krugovima. Njegove izjave o međunarodnim sukobima i potrebi za pravdom u rešavanju konflikata ukazuju na ozbiljan politički i moralni pristup koji bi mogao oblikovati njegov pontifikat ako bude izabran.
- Zatim se ističe Peter Erdo, 72-godišnji kardinal iz Mađarske, koji je poznat po konzervativnim stavovima i dubokoj posvećenosti tradiciji. Njegov otpor liberalnijim pristupima prema razvedenim katolicima stavlja ga u kategoriju tradicionalista. Njegova duboka vera i teološko znanje čine ga cenjenim, ali možda i polarizujućim kandidatom.Još jedan važan kandidat je Mateo Zupi, predsednik Biskupske konferencije Italije. Njegova bliskost sa pokojnim papom Franjom, kao i angažovanje na mirovnim misijama u kriznim regijama poput Ukrajine, donose mu dodatne poene u očima progresivnijih krugova. Takođe, njegov otvoreniji stav prema LGBTQ zajednici čini ga glasnikom promena u Crkvi.
U grupi potencijalnih naslednika je i Luis Antonio Tagle sa Filipina. Ako bi bio izabran, bio bi prvi azijski papa, što bi predstavljalo veliki simbolički i kulturološki korak za Crkvu. Njegova bliskost s idejama pape Franje i empatija prema marginalizovanim grupama, čine ga izuzetno zanimljivim kandidatom za one koji žele da vide nastavak Franjinog reformskog duha.
- Na suprotnom kraju spektra nalazi se Rejmond Leo Berk, kardinal poznat po svojim izrazito konzervativnim stavovima. On se često javno suprotstavljao papinim liberalnijim inicijativama, a posebno je poznat po kritikama vezanim za kontracepciju, istopolne brakove i razvedene vernike. Njegovo papinstvo bi verovatno značilo vraćanje na strože tumačenje crkvenih doktrina.
U narednim danima, svet će s pažnjom pratiti kako kardinali promišljeno razmatraju svakog kandidata. Svaki glas nosi težinu duhovne odgovornosti i istorijskog trenutka. U pitanju nije samo izbor novog lidera, već i pravac kojim će Rimokatolička crkva ići u narednim decenijama – hoće li nastaviti putem otvorenosti i reformi, ili će se vratiti tradicionalnijem pristupu.
Bez obzira na ishod, sigurno je da će izbor novog pape biti prekretnica kako za crkvenu hijerarhiju, tako i za milione vernika koji tragaju za vođstvom u vremenu izazova i promena