Kao što nam je poznato danas sve već broj ima problema sa oticanjem nogu.Naše bake i djedovi poznavali su vrijednost ove biljke, koristeći je u svakodnevnoj njezi i terapiji različitih zdravstvenih problema. Danas, kad sve više ljudi traga za prirodnim alternativama umjesto industrijskih krema, recepti sa trputcem ponovo dobijaju na značaju.

- Narodni lijekovi često kriju u sebi izuzetnu mudrost prethodnih generacija, a jedan od takvih blagotvornih prirodnih pripravaka dolazi iz skromne, gotovo neprimjetne biljke koju mnogi prepoznaju kao običan korov. Trputac, poznat i kao lancetasti bokvica, od davnina je korišten u liječenju raznih zdravstvenih tegoba, naročito onih koje se tiču proširenih vena, otečenih nogu, problema sa zglobovima i kožnih oboljenja.Bolovi u nogama, osjećaj težine, upale zglobova, ali i estetski izazovi poput akni, ekcema i kožnih ožiljaka, mogu se ublažiti ili potpuno otkloniti uz pomoć ovog prirodnog saveznika.
Jedan od najcjenjenijih oblika upotrebe trputca je u vidu domaće masti. Za pripremu je potrebno oko 500 g prirodne masti i 200 do 300 g pčelinjeg voska. Najefikasniji su mladi listovi trputca, jer sadrže najveću količinu ljekovitih sastojaka. Ovi listovi se sitno nasjeckaju i dodaju u prethodno otopljenu mast. Cijela smjesa se drži na blagoj temperaturi od oko 60 stepeni – što se može postići tako da se stavi u rerunu – i ostavi da lagano “odleži” četiri sata. Nakon toga, smjesa se hladi na sobnoj temperaturi i ostavlja do sljedećeg dana.
- Sutradan se dodaje pčelinji vosak, koji ne samo da obogaćuje mast svojim zaštitnim svojstvima, već joj i daje odgovarajuću teksturu. Nakon što se sve ponovo rastopi i sjedini, mast se preliva u staklene tegle i čuva na hladnijem, tamnom mjestu. Koristi se tako što se nanosi na problematične dijelove kože – bilo da su to proširene vene, otekline, modrice, ogrebotine, opekotine, ili pak bolni zglobovi i umorni mišići. Redovna primjena ove masti pomaže u smanjenju tegoba i vraća osjećaj lakoće i udobnosti.
Pored masti, trputac se može koristiti i u obliku komprese. Svježi listovi se dobro operu i zgnječe u kašu, koja se zatim direktno nanosi na bolno područje. Kompres se fiksira zavojem i ostavi najmanje pola sata da djeluje. Ovaj postupak se može ponavljati više puta dnevno, posebno kod oteklina, uganuća, ili upaljenih zglobova.
- Još jedan koristan pripravak je infuzija trputca. Suhi listovi se preliju kipućom vodom i ostave da stoje oko 15 minuta. Nakon cijeđenja, ova infuzija se može koristiti kao oblog, ili – uz savjet ljekara – i za unutrašnju upotrebu, naročito kod upala grla, respiratornih problema i čišćenja organizma.
Za dugotrajniji efekat, moguće je pripremiti i tinkturu. U nju se koriste svježi listovi trputca, koji se izrežu na manje dijelove i preliju visokokvalitetnim alkoholom (najčešće rakijom ili medicinskim etanolom). Smjesa se drži u tamnoj staklenoj boci na hladnom i tamnom mjestu oko dvije sedmice, uz povremeno mućkanje. Tinktura se može koristiti za obloge, dodavanje u kupke ili se razrijeđena koristi za masiranje bolnih mjesta.
- Sve ove metode oslanjaju se na protuupalna, antibakterijska i regenerativna svojstva trputca, što ovu biljku čini pravim blagom narodne medicine. Ipak, kao i kod svakog prirodnog proizvoda, preporučuje se prethodno napraviti test na koži kako bi se izbjegla eventualna alergijska reakcija, naročito kod osoba s osjetljivom kožom.
Ono što je posebno vrijedno napomenuti jeste da trputac raste svuda oko nas, besplatno i obilno, a njegovi učinci su često zaboravljeni u svijetu prepunom industrijskih proizvoda. Povratak prirodi ne znači samo vraćanje zdravlju, već i ponovno povezivanje sa znanjem naših predaka, koje i danas, u mnogim slučajevima, nadmašuje moderno.