Na društvenim mrežama nedavno je osvanula fotografija s jednog festivala koja je pokrenula lavinu komentara. Na slici je djevojka s maramom na glavi i kratkom suknjom – spoj koji je za jedne bio simbol neukusa i nepoštovanja vjerskih vrijednosti, a za druge hrabar izraz lične slobode i identiteta.

- Rasprava koja je uslijedila još jednom je pokazala koliko je tema odijevanja u vjerskom i kulturnom kontekstu duboko osjetljiva, ali i kompleksna.Hidžab je, za milione žena širom svijeta, mnogo više od komada tkanine. On je duhovni izbor, simbol pripadnosti i lična odluka. Prema islamskoj tradiciji, marama na glavi predstavlja skromnost i okretanje višim moralnim vrijednostima. Za mnoge žene nošenje hidžaba je način da se fokus prebaci sa fizičkog izgleda na karakter i unutarnju snagu. Hidžab može biti poput tihog oklopa – podsjetnik na vjeru i prostor u kojem žena svakodnevno potvrđuje svoju individualnost.
No, u savremenom društvu značenje hidžaba postalo je višeslojno. Dok je za neke kulturološki naslijeđen i dio porodične tradicije, za druge je svjesni izbor kojim definiraju svoj identitet. U globalizovanom svijetu, ovaj simbol više ne nosi jednoznačno značenje – on je oblik izražavanja koji zavisi od konteksta i lične priče svake žene.
- Važno je prepoznati razliku između nošenja hidžaba iz uvjerenja i nošenja pod pritiskom. U nekim zemljama žene koje ga odbiju nositi suočavaju se s osudom, dok se u drugim bore za pravo da ga zadrže. U oba slučaja, srž problema leži u slobodi izbora. Prava autentičnost vjerske prakse ogleda se upravo u tome da odluka – bilo da se hidžab nosi ili ne – bude slobodna i lična.
Zanimljivo je kako je u posljednjih deset godina hidžab pronašao svoje mjesto i u svijetu mode. Mladi dizajneri, influenserke i umjetnice pretvorile su ga u platformu kreativnosti, pokazujući da tradicija i savremenost mogu koegzistirati. Nastao je pokret poznat kao “modest fashion” koji spaja vjeru i estetiku, pružajući ženama mogućnost da izgledaju moderno i elegantno bez odricanja od svojih vrijednosti. Za mnoge mlade žene, upravo taj balans postaje način da se povežu sa sobom i okolinom.
- U zapadnim društvima žene s hidžabom često se suočavaju s predrasudama, ali mnoge od njih hrabro istupaju i koriste svoj izgled kao alat otpora prema stereotipima. Za njih marama nije prepreka, nego način da pokažu snagu i samopouzdanje. U nekim drugim državama žene vode sasvim drugačiju borbu – bore se za pravo da skinu hidžab, što samo potvrđuje da sloboda nije univerzalno garantovana, već zavisi od društvenog okvira.
Paradoks ovih suprotnih borbi otkriva suštinu problema: istinska sloboda nije u prisili ni u zabrani, već u mogućnosti izbora. Hidžab ne bi smio postati razlog za podjele, nego most za razumijevanje.
Na kraju, važno je podsjetiti se da je hidžab priča o identitetu i autentičnosti. Iza svake marame stoji žena sa svojom pričom, dostojanstvom i pravom da bude ono što jeste. Umjesto brzih osuda, društvo bi trebalo gajiti dublje razumijevanje i empatiju, jer sloboda i poštovanje uvijek moraju biti u centru svakog razgovora o ovako osjetljivim temama.