Oglasi - Advertisement

Postoji tradicija koja mnogima danas djeluje šokantno, a nekada je bila uobičajen dio prve bračne noći u određenim krajevima. Neke od tih praksi, koje bi sada bile okarakterisane kao uvredljive i ponižavajuće, bile su neupitne u životima naših predaka.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Na jugu Srbije, ali i u nekim drugim kulturama, prva bračna noć nije bila samo intimni trenutak za mladence. Ona je nosila sa sobom niz obaveza i rituala, uključujući i provjeru postojanja tragova krvi na posteljini, što je trebalo da posluži kao dokaz djevičanstva mlade žene. Ovakve prakse i danas izazivaju zgražanje, a pojedini slučajevi pokazuju koliko su te tradicije mogle biti traumatične za mladenke.

Jedna od takvih priča dolazi iz Azerbejdžana, gdje je 27-godišnja Elmira (pseudonim poznat redakciji BBC-ja) opisala kako je njena prva bračna noć pretvorena u noćnu moru. Iako je diplomirala na fakultetu i bila zaposlena kao prevoditeljka, našla se pod pritiskom porodice i sredine da “ispuni bračnu dužnost”. Njena majka je, znajući da Elmira nije spremna na brak, obavijestila rodbinu, koja je potom počela sumnjati u njeno djevičanstvo.

  • U noći vjenčanja, nekoliko žena iz porodice, zajedno s daljim rođakom, stajalo je ispred vrata sobe, osluškujući i čekajući znak da je bračni čin konzumiran. “Ako nema tragova krvi, mlada rizikuje da bude poslana nazad roditeljima, označena kao ‘oštećena’ i praktično izopćena iz zajednice”, ispričala je Elmira psihologinji Eladi Gorini. Ta situacija je za nju bila ponižavajuća, a sukob sa suprugom i porodicom dodatno je otežao ionako stresnu noć.

Ove tradicije nisu bez posljedica. U nekim zajednicama žena koja ne dokaže “nevinost” tokom prve bračne noći može biti stigmatizovana kao razvedena, što joj znatno otežava mogućnost da se ponovo uda. Povratak u roditeljski dom nerijetko znači i izlaganje zlostavljanju i preziru.

  • Prema riječima stručnjaka, ova praksa za mnoge žene predstavlja emocionalnu i psihološku traumu, a iako je formalno nestala u većem dijelu društva, u nekim zatvorenim zajednicama i dalje opstaje. Elada Gorina, psihologinja koja se bavi ženskim pravima, navodi da je njena uloga često da savjetuje mlade žene koje su uplašene i nesigurne pred ovu “provjeru”.

Još jedan uznemirujući element ove tradicije je uloga starijih žena koje, kako navodi Gorina, čak daju “uputstva” mladim mladenkama u susjednoj sobi ili im pomažu da se “pripreme” za čin koji bi trebao poslužiti kao dokaz časti porodice. Nakon prve noći, obaveza porodice je bila da pokaže posteljinu sa tragovima krvi, čime bi se potvrđivalo djevičanstvo nevjeste i ispunjenje bračne obaveze.

  • Danas, kada sve više parova ulazi u brak sa određenim seksualnim iskustvom, ove tradicije djeluju apsurdno i surovo. Ipak, ostaci ovakvih običaja podsjećaju nas koliko su prava i slobode žena kroz istoriju bila ograničavana. Svake godine sve je više aktivista i stručnjaka koji upozoravaju na to da ovakve prakse ne smiju imati mjesto u savremenom društvu, jer umjesto čuvanja porodične časti, one stvaraju duboke traume i osjećaj srama kod mladih žena.

Elmira je, uprkos svemu, pronašla snagu da izađe iz toksične sredine i nastavi svoj život. Njena priča danas služi kao podsjetnik na to koliko je važno govoriti o ovim temama i boriti se za prava žena da same odlučuju o svom tijelu i dostojanstvu.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here