Oglasi - Advertisement

U današnjem članku vam donosimo savjet za pokošenu travu.Pokošena trava, često doživljavana kao otpad koji treba ukloniti, predstavlja jedan od najvrednijih resursa za svaki vrt. Iskusni baštovani znaju da, ako se pravilno iskoristi, može doneti brojne koristi za zdravlje biljaka i tla. Ovaj često zanemarivani materijal može se koristiti na nekoliko načina, poput prirodnog gnojiva, malča i komposta, čime doprinosi boljem prinosu u bašti.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Pokošena trava kao prirodno gnojivo

Pokošena trava sadrži hranljive materije koje su ključne za rast biljaka. Azot, kalijum, fosfor i druge organske supstance prisutne u travi mogu značajno poboljšati kvalitet tla i povećati rast biljaka. Ovaj prirodni resurs se može koristiti za izradu travnoga kvasa, koji je vrlo jednostavan za pripremu i pruža odlične rezultate.

Priprema travnog kvasa:

  1. Prikupljanje trave – Trava ne mora biti potpuno čista. Dobar izbor je trava koja sadrži i druge biljke, poput koprive ili maslačka, jer one obogaćuju gnojivo mikroelementima kao što je silicijum dioksid.

  2. Priprema mešavine – Za svaku količinu trave dodajte istu količinu vode. Na primer, za 10 litara vode, dodajte oko 40 grama superfosfata. Ovaj dodatak poboljšava fermentaciju.

  3. Fermentacija – Ostavite mešavinu da fermentira 7 do 10 dana. Tokom ovog perioda, tečnost će formirati penu, pa je važno povremeno mešati smesu. Posuda treba da bude u poluseni, a nivo tečnosti ne bi smeo da prelazi 20-35 cm od ivice.

  4. Upotreba gnojiva – Kada fermentacija završi, gnojivo je spremno za upotrebu. Preporučuje se da ga razredite sa kišnicom u odnosu 1:3 i nanesete direktno na tlo oko biljaka. Za svaku biljku dovoljno je oko ½ litra ovog tečnog gnojiva.

  5. Dodaci za bolji učinak – Za bolje rezultate, možete dodati drveni pepeo ili kalijum sulfat kad biljke počnu da cvetaju. Ovi dodaci poboljšavaju zdravlje biljaka i podstiču veći prinos.

Malčiranje – prirodna zaštita za biljke

Pokošena trava je idealna za malčiranje, jer stvara zaštitu za tlo. Sloj trave pomaže u smanjenju rasta korova, kao i u zadržavanju vlage u zemljištu, što je posebno korisno tokom sušnih perioda. S obzirom na to da sprečava brzu isparavanje vode, travnati malč može značajno poboljšati rast biljaka u sušnim uslovima. Međutim, važno je koristiti travu koja nije potpuno sveža, već je lagano uvenula. Ovakva trava je otpornija na truljenje i pruža bolju zaštitu biljkama.

Kompostiranje – obogatite tlo za bolji rast

Još jedan koristan način upotrebe pokošene trave je dodavanje u kompost. Kombinovanjem trave sa drugim biološkim otpadom, poput kvasca, kore od voća i povrća, možete stvoriti bogat kompost koji obogaćuje tlo hranjivim materijama. Ovaj kompost ne samo da poboljšava zdravlje biljaka, već povećava njihovu otpornost na bolesti i štetočine. Kompostiranje takođe doprinosi povećanju kvaliteta tla, čineći ga plodnijim i pogodnijim za rast svih vrsta biljaka.

Pokošena trava za uzgoj krompira

Jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih načina upotrebe pokošene trave je uzgoj krompira. Ovaj trik je posebno koristan za baštovane koji nemaju mnogo prostora ili ne žele da koriste teže metode obrade zemljišta. Pokošena trava se može koristiti za prekrivanje sloja krompira, čime se stvara prirodni malč koji sprečava rast korova, zadržava vlagu u tlu i štiti krompir od izlaganja suncu. Ovaj metod omogućava lakši i brži rast krompira, jer zemlja ostaje vlažna i bez korova.

Zaključak

Pokošena trava, često smatrana beskorisnim otpadom, zapravo predstavlja neprocenjiv resurs za svaki vrt. Baštovani mogu da iskoriste ovu travu na razne načine: kao prirodno gnojivo, malč, kompost ili čak za specifične biljke poput krompira. Korišćenjem trave na pravi način, možete značajno poboljšati kvalitet tla, zdravlje biljaka i ostvariti bogatiji prinos u svom vrtu. Stoga, sledeći put kada pokosite travu, setite se svih njenih prednosti i načina na koje možete iskoristiti ovaj prirodni resurs.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here