Oglasi - Advertisement
  • Koristeći informacije iz opsežne inicijative istraživanja COVID-a koju je proveo Nacionalni institut za zdravlje SAD-a (NIH), istraživači su utvrdili da je prevalencija ME/CFS-a porasla petnaest puta u odnosu na razinu prije pandemije, otkrivajući da su osobe s poviješću COVID-a gotovo osam puta podložniji razvoju ovog kroničnog stanja.

“OvA studija naglašava kritičnu potrebu za zdravstvenim radnicima da priznaju post-COVID-19 ME/CFS”, izjavila je dr. Suzanne D. Vernon, direktorica istraživanja u Bateman Horne Centru, u izjavi za IFLScience.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Ako ovo odjekuje unutar okvira COVID-19, to je zbog brojnih sličnosti koje postoje između ME/CFS-a i dugoročnog COVID-a. Iako neki dugotrajno oboljeli od COVID-a mogu doživjeti oštećenje organa uzrokovano virusom ili pretrpjeti trajne posljedice hospitalizacije, postoje i pojedinci koji, nakon što su se oporavili od blagog slučaja COVID-a, naknadno razviju simptome uključujući maglu u mozgu, umor i vrtoglavicu.

Iako dugoročni COVID-19 predstavlja relativno novi izazov, problemi vezani uz ME/CFS i pojam postvirusnih bolesti prepoznati su već duže vrijeme. Unatoč tome, brojni pacijenti nailaze na prepreke u dobivanju pravilne dijagnoze i skrbi, često doživljavajući stigmu, pogrešna shvaćanja i nedosljedno vodstvo. To je ilustrirano svjedočanstvima, uključujući iskaz pacijenata objavljen u časopisu Work.

Sada je nedvojbeno utvrđeno da je ME/CFS biološki poremećaj koji utječe na različite tjelesne sustave. Stanje se javlja s različitim razinama ozbiljnosti i može duboko utjecati na svakodnevno funkcioniranje. Značajna karakteristika uočena kod mnogih pojedinaca je malaksalost nakon napora, pri čemu se simptomi poput umora pogoršavaju nakon fizičkog napora. Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, oko 25 posto oboljelih od ove bolesti u nekoj fazi bolesti ostane prikovano za krevet, prenosi Radiosarajevo.

U svjetlu opsežnog znanja stečenog o dugotrajnom COVID-u od proglašenja pandemije prije gotovo pet godina, istraživači koji provode novu studiju imali su za cilj istražiti moguću povezanost između COVID-19 i ME/CFS-a.

Istraživački tim procijenio je broj sudionika koji su ispunili dijagnostičke kriterije za ME/CFS najmanje šest mjeseci nakon infekcije COVID-19. Važno je naglasiti da se ovi kriteriji temelje na simptomima koje su sami prijavili, što je faktor koji je unutar studije identificiran kao ograničenje.U izjavi u vezi sa studijom, Nacionalni institut za neurološke poremećaje i moždani udar istaknuo je: “Ovi nalazi nude dodatne dokaze da infekcije, uključujući one koje proizlaze iz SARS-CoV-2, mogu doprinijeti razvoju ME/CFS-a.

Simptomi koje je skupina najčešće prijavljivala uključivali su slabost nakon vježbanja, ortostatsku nepodnošljivost i kognitivno oštećenje. Ovi simptomi su u skladu s onima uočenim kod brojnih dugotrajnih pacijenata s COVID-om. Autori naglašavaju hitnu potrebu za daljnjim istraživanjem kako bi se razumjelo zašto COVID može rezultirati kroničnom bolešću kod određenih pojedinaca i kako bi se identificirali oni koji bi mogli biti predisponirani.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here