Oglasi - Advertisement

Paradajz je jedna od onih namirnica koju rado uključujemo u ishranu jer je sinonim za zdravlje bogat vitaminima, mineralima i antioksidansima. Međutim, ono što mnogi ne znaju jeste da ovaj crveni plod može imati i neželjene efekte, posebno kod ljudi koji su osetljiviji na njegove sastojke.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Ako ste među onima koji često osećaju nelagodnosti nakon jela, možda biste trebali obratiti pažnju na sledeće simptome koji se povezuju sa konzumacijom paradajza.Prvi na listi je želudačni refluks. Paradajz je prirodno kiselkast, što može pogoršati tegobe kod osoba koje pate od gastritisa ili gastroezofagealnog refluksa. Čak i oni sa zdravim digestivnim traktom, ako jedu previše paradajza ili paradajz sosa, mogu iskusiti neprijatnu gorušicu i nelagodnost u stomaku.

Još jedno iznenađenje za mnoge je bol u zglobovima. Prekomerna količina paradajza u ishrani može izazvati nakupljanje kalcijuma u tkivima zbog alkaloida solanina, koji je prirodno prisutan u ovom povrću. Rezultat može biti upala, otok i bol u zglobovima, što je posebno važno za ljude koji već imaju problema sa artritisom ili sličnim stanjima.

  • Problemi s bubrezima takođe mogu biti povezani s konzumacijom paradajza. Ovaj plod sadrži oksalate, supstance koje se teško razgrađuju ako ih unosimo u velikim količinama. To može dovesti do stvaranja bubrežnih kamenaca. Osim toga, paradajz je bogat kalijumom, koji može opteretiti bubrege kod osoba sa slabijom funkcijom ovog organa.

Alergijske reakcije na paradajz nisu retkost, iako se o njima malo govori. Zbog prisustva histamina, kod osetljivih osoba može doći do osipa, otoka jezika ili drugih simptoma preosetljivosti. Oni koji imaju potvrđenu alergiju na paradajz posebno su podložni teškim reakcijama.

  • Ako patite od sindroma nervoznih creva, paradajz može biti okidač za pojavu neprijatnih simptoma kao što su nadutost, gasovi, dijareja ili grčevi. Zbog svoje kiselosti, ovaj plod može dodatno iritirati digestivni trakt.

Zanimljivo je i stanje koje se naziva likopenodermija. Likopen, pigment zaslužan za crvenu boju paradajza, koristan je u umerenim količinama jer štiti srce. Ali kada se pretera sa njegovim unosom, može doći do promene boje kože, što je jasan znak da treba stati.

Na kraju, paradajz može izazvati i urinarne probleme, posebno kod onih koji pate od inkontinencije ili imaju osetljivu bešiku. Kiseline koje sadrži iritiraju mokraćne puteve, a termička obrada paradajza, poput kuvanja za sos ili kečap, ne smanjuje ovaj efekat – naprotiv, može ga čak pogoršati.

  • Zbog svega toga, stručnjaci savetuju da obratite pažnju na signale koje vam telo šalje. Paradajz jeste zdrav, ali kao i sa svim namirnicama – ključ je u umerenosti.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here