Oglasi - Advertisement

Voće se smatra hranljivim izvorom vitamina, minerala i vlakana i često se savetuje kao ključna komponenta uravnotežene prehrane. Ipak, osobe s dijabetesom moraju oprezno pristupiti konzumaciji voća, s obzirom na njegov potencijalni utjecaj na razinu šećera u krvi. Važno je napomenuti da nisu svi plodovi stvoreni jednaki; neki imaju visok sadržaj šećera i mogu značajno podići glikemijski indeks (GI), kritičan faktor za one koji žele da kontrolišu svoj dijabetes.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Koje vrste voća su bezbedne za dijabetičare?

Za osobe sa dijabetesom, odabir voća sa niskim ili srednjim glikemijskim indeksom (GI) je ključan, jer ovo voće dovodi do postepenog povećanja nivoa šećera u krvi umesto naglog porasta. Među najboljim voćnim izborom za one koji se bave dijabetesom su: Jabuke su među najomiljenijim voćem, prepune vitamina i vlakana. S niskim glikemijskim indeksom, služe kao fantastična opcija za osobe s dijabetesom. Osim toga, njihov visok sadržaj vitamina C i antioksidansa doprinose jačanju imunološkog sistema.

Avokado – Iako se možda ne uklapa u konvencionalnu definiciju voća, avokado obiluje zdravim mastima, vlaknima i vitalnim nutrijentima. Oni imaju minimalan uticaj na nivo šećera u krvi i mogu biti posebno korisni za osobe sa dijabetesom. Borovnice su bogate antioksidansima, vlaknima i vitaminom C, a posjeduju nizak glikemijski indeks. Nadalje, redovno uključivanje borovnica u vašu ishranu može povećati osjetljivost na inzulin.

Trešnje su odlična opcija jer imaju nizak glikemijski indeks, bogate su vlaknima, vitaminima i antioksidansima i pomažu u smanjenju upale, što ih čini korisnim za osobe s dijabetesom. Grejpfrut obiluje vlaknima i vitaminom C, a istovremeno održava nizak glikemijski indeks. Konzumiranje grejpfruta može pomoći u snižavanju nivoa inzulina u krvi i kontroli nivoa šećera.

Breskve su istovremeno osvježavajuće i bogate vlaknima, kao i vitaminima A i C. S niskim glikemijskim indeksom mogu biti pogodna opcija za osobe s dijabetesom. Kruške su odlična opcija zbog bogatog sadržaja vlakana, vitamina i minerala. Sa niskim glikemijskim indeksom, siguran su voćni izbor za osobe sa dijabetesom. Šljive su bogate vlaknima i sadrže prirodne šećere, a ipak imaju nizak glikemijski indeks. Ovaj sadržaj vlakana pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi.

Jagode su odličan izvor antioksidansa, vlakana i vitamina C, a također se mogu pohvaliti niskim glikemijskim indeksom. Ovo voće je posebno korisno za dijabetičare, jer ne izaziva brze fluktuacije nivoa šećera u krvi. Voće koje osobe s dijabetesom mogu uživati ​​s oprezom i u ograničenim količinama. Određeno voće, iako nije štetno za dijabetičare, treba ga konzumirati s većom umjerenošću i oprezom zbog njihovog povišenog glikemijskog indeksa. Iako se ovo voće može uključiti u ishranu dijabetičara, važno je voditi računa o veličini porcija.

Smokve – Iako su bogate vlaknima i vitaminima, smokve imaju umjeren glikemijski indeks, pa je važno pratiti unos. Grožđe obiluje antioksidansima i vitaminom C, a ipak ima viši glikemijski indeks u odnosu na brojno drugo voće. Preporučljivo je uživati ​​u manjim količinama, posebno kada se jedu svježe ili u obliku grožđica. Kivi je bogat vitaminom C i vlaknima; međutim, zbog umjerenog glikemijskog indeksa, najbolje je uživati ​​u umjerenim količinama.

Mango obiluje vitaminima i vlaknima, ali ima umjeren glikemijski indeks, zbog čega je neophodno pratiti veličinu porcija, posebno uz čestu konzumaciju. Narandže su dobar izvor vitamina C i vlakana, ali imaju umjeren glikemijski indeks (GI). Iako ih dijabetičari mogu uključiti u svoju ishranu, važno je pratiti količinu konzumirane hrane, posebno kada je u pitanju sok, koji obično ima viši GI. Grožđice posjeduju značajnu količinu prirodnog šećera, koji može brzo podići razinu šećera u krvi. Stoga ih je preporučljivo jesti u ograničenim količinama. Nezrele banane imaju niži glikemijski indeks u odnosu na zrele, ali ih ipak treba jesti umereno.

Koje voće treba isključiti?

Za osobe sa dijabetesom, voće koje ima visok glikemijski indeks (veći od 70) može dovesti do brzih i značajnih fluktuacija nivoa šećera u krvi. Takvo voće treba ili izbjegavati ili jesti rijetko iu malim količinama. Ova kategorija uključuje:

Visoko zrele banane – banane koje su zrele imaju visok glikemijski indeks i mogu brzo podići nivo šećera u krvi. Shodno tome, osobe s dijabetesom trebale bi ili ograničiti svoj unos na vrlo male količine ili se suzdržati od toga da ih jedu u potpunosti.

Osušene hurme su bogate koncentriranim šećerima, što može dovesti do brzog povećanja nivoa šećera u krvi; stoga je preporučljivo da ih se klonite.

Lubenice, iako su prilično osvježavajuće, posjeduju visok glikemijski indeks koji može dovesti do brzog skoka šećera u krvi. Kao rezultat toga, preporučuje se da ih se klonite ili da ih jedete u minimalnim količinama.

Koji je ispravan način jesti voće?

Osobe s dijabetesom treba da konzumiraju voće s oprezom iu ograničenim količinama. Tipično, jedna porcija voća je definirana kao komad srednje veličine, poput srednje jabuke ili šljive, ili količina koja se može usporediti s veličinom bejz lopte. Za manje sorte, kao što je bobičasto voće, porcija općenito iznosi otprilike jednu šolju. Kada je u pitanju prerađeno voće, uključujući sos od jabuke ili voćne sokove, veličina porcije se obično postavlja na pola šolje. Porcije sušenog voća, poput grožđica ili sušenih trešanja, obično su oko 2 supene kašike. Slijedeći ove smjernice, osobe s dijabetesom mogu uživati ​​u raznim vrstama voća, a da pritom održavaju stabilan nivo šećera u krvi.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here