Oglasi - Advertisement

Iako rođeni u muslimanskim porodicama, Šaban Šaulić, Lepa Brena i Džej Ramadanovski svoj život i umjetnost posvetili su poštovanju različitih vjerskih i kulturnih tradicija. Njihovo učešće u proslavama krštenja i pridržavanje tradicionalnih pravoslavnih običaja odražavaju spremnost da prihvate različita vjerovanja i prevaziđu vjerske podjele. Svaki umjetnik je na svoj jedinstven način njegovao jedinstvo i međusobno razumijevanje među ljudima, pokazujući da umjetnost i strast za tradicijom mogu poslužiti kao mostovi koji povezuju, a ne kao barijere koje izoluju.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Šaban Šaulić – Umjetnik koji nadilazi vjerske granice. Rođen u muslimanskoj porodici, legendarna ikona narodne muzike Šaban Šaulić zadržao je pristup vjeri bez krutih vjerskih ograničenja. Iako je odrastao u sredini koja je promovisala jedinstvo bivše SFRJ, Šaban se nikada nije identifikovao striktno kroz verske etikete. Za njega su vrijednosti humanosti i poštovanja imale prednost u odnosu na pripadnost bilo kojoj određenoj vjeri. Unatoč tome što se nije bavio vjerskim ritualima, visoko je cijenio sve religije, a njegova sahrana, obavljena bez sveštenstva, služila je kao simboličan prikaz njegove životne filozofije.

Iako se Šaban formalno nije izjašnjavao kao vjernik, on je sa svojom suprugom Gordanom pedantno i s ljubavlju organizovao godišnju proslavu Jovanove krsne slave kod kuće. Njegovo velikodušno gostoprimstvo osiguralo je da svaka proslava bude jedinstvena, a njegova duhovita opaska o “kafi, predjelima, kiseloj vodi i uživanju uz muziku i alkohol” oličava njegovu životnu filozofiju, koju karakteriše bezbrižan stav i prkos krutim vjerskim konvencijama.

Brena, zadivljujući amblem jugoslovenskog duha i najveća zvijezda narodne muzike, odrasla je u muslimanskom domaćinstvu, ali njen život i karijera prevazišli su sve kulturne i vjerske podjele. Poznata po prelasku sa islama na pravoslavlje, Brena svake godine sa porodicom obeležava krštenje na Aranđelovdan, značajan pravoslavni praznik. Za nju ova proslava prevazilazi puku religioznu tradiciju; služi kao šansa da ujedini svoje voljene i poštuje život ispunjen ljubavlju, zajedništvom i naslijeđem.

Kuhinja je središnji deo doma, a u pripreme za slavu uključena je cijela porodica, uključujući i njenog supruga Bobu Živojinovića, koji uživa u kulinarskim užicima. Naime, njen sin Viktor Živojinović je podelio video koji prikazuje pripreme za slavu, a Brena se sa entuzijazmom zajedno sa kuvarom bavi pravljenjem sarme. Pored toga, slovenska ikona zauzima značajno mesto u domaćinstvu Živojinovića, dok raskošni ukrasi u celom domu predstavljaju i poštovanje i poštovanje tradicije.

Za Brenu proslava ne služi samo kao vjerska prilika, već i kao afirmacija njenog šireg identiteta koji povezuje pojedince iz različitih nacija i vjera, slično kao što je to činila njena karijera nastupajući širom bivše Jugoslavije i njegujući kulturno jedinstvo.

Dje Ramadanovski – Glas srca koji okuplja Džeja Ramadanovskog, pevača čiji je duboki glas odjeknuo sa bezbroj pojedinaca, kroz svoj život pokazao da ljubav prema čovečanstvu i kulturi prevazilazi verske podele. Uprkos tome što je bio sljedbenik muslimanske vjere, Jay je otvoreno prihvatio pravoslavne tradicije. Često je posećivao crkvu Ružicu na Kalemegdanu i kapelu u čast Svete Petke. Ovaj izraz poštovanja prema pravoslavnim običajima svedoči o njegovom uvažavanju raznolikosti i poštovanja svojstvenih svim verskim verovanjima.

Jay se često nalazio u središtu lokalnih priča i anegdota, slavljen zbog svoje topline, spontanosti i naklonosti prema zajednici. Iako je bio duboko vezan za svoju vjeru, njegova posvećenost prijateljima i publici bila je nepokolebljiva. Nikada nije dozvolio da vjerske razlike ili barijere ograniče njegov pogled na život i umjetnost.

Umjetnost služi kao most među vjerama. Šaban Šaulić, Lepa Brena i Džej Ramadanovski nisu samo ikone narodne muzike; oni utjelovljuju kulturno i umjetničko nasljeđe koje prevazilazi vjerske i nacionalne granice. Njihova otvorenost da prihvate tradicije i vjerovanja drugih ilustruje potencijal umjetnosti da poveže pojedince različitih vjera i nacionalnosti. Svojom umjetnošću postižu besmrtnost, ne samo kao izvođači, već i kao pojedinci koji su okupljali ljude kroz muziku, poštovanje prema tradiciji i duboku ljubav prema životu, nadilazeći sve vjerske podjele.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here