Oglasi - Advertisement

Mravi su sitni ali vrlo uporni insekti koji mogu postati prava napast u domaćinstvu. Bilo da se pojavljuju u kuhinji kupatilu na zidovima oko prozora ili čak u dvorištu, prisustvo ovih insekata nije nimalo prijatno.U današnjem članku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta kako da se riješite ovih dosadnih bubica.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Mogu se uvući kroz najmanje pukotine i brzo formirati kolonije, praveći gnijezda na mjestima koja često ni ne primjećujemo. Srećom, postoji nekoliko prirodnih načina da ih se riješimo, bez upotrebe jakih hemikalija, a jedan od najučinkovitijih dolazi iz kućne prakse – baka Verin trik.

Prvo što je važno jeste da se identifikuju mjesta kuda mravi ulaze i gdje se najviše zadržavaju. Obično su to kuhinjski elementi, uglovi poda, prozori i vrata, kao i spojevi zidova. Kada se ta mjesta otkriju, može se početi sa postavljanjem prirodnih barikada koje ih efikasno tjeraju.

  • Jedan od načina je upotreba soli ili mljevene ljute paprike. Ovi sastojci djeluju kao prirodna barijera, jer mravi izbjegavaju da prelaze preko njih. Pospite tanku liniju soli ili ljute paprike duž ivica prozora, vrata, kao i tamo gdje ste ih prethodno primijetili. Ovaj metod je jednostavan i brz, a uz redovno obnavljanje barijere, mravi će vremenom nestati.

Drugi trik koji je baka Vera godinama koristila jeste bijeli luk. Ova biljka ima jak miris koji većini insekata smeta. Oguljene i narezane čenove bijelog luka postavite oko prozorskih simsa ili direktno na mjesta gdje ste primijetili rupe ili pukotine. Važno je da luk mijenjate svaka tri dana, sve dok ne primijetite da mrava više nema. Njegova aroma stvara snažnu zaštitnu zonu koju mravi instinktivno izbjegavaju.

  • Ako se borite sa mravima u dvorištu ili na prilazima kući, odličan prirodni saveznik je nana. Ova mirisna biljka ne samo da uljepšava prostor i osvježava vazduh, već i odvraća insekte. Posadite je ispred ulaza, duž staza, pa čak i oko temelja kuće. Ukoliko nemate vrt, saksije s nanom možete postaviti na terasu ili pored vrata. Crni biber dodatno pojačava efekat – zemlju oko biljke pospite mlevenim biberom, dok u kući možete staviti tanjiriće sa biberom na strateška mjesta.

Još jedan neobičan, ali djelotvoran trik je upotreba pudera za bebe. Mravi ne podnose njegov miris i teksturu, pa će izbjegavati površine na kojima je puder posut. Nanesite ga duž staza kojima se kreću – naročito tamo gdje ih je najviše. Ova metoda je posebno korisna u domovima s malom djecom, jer je neškodljiva i netoksična.

  • Možda najpoznatije i najdostupnije prirodno sredstvo protiv mrava je belo sirće. Njegov jak miris ometa komunikaciju unutar mravlje kolonije, jer briše tragove feromona koje ostavljaju za sobom. Napravite rastvor sirćeta i vode (u jednakim količinama) i sipajte ga u bocu sa raspršivačem. Isprskajte sva mjesta kuda se kreću: radne površine, podove, ivice ormarića i vrata. Za veće površine koristite krpu natopljenu rastvorom i prebrišite sve što vam djeluje sumnjivo. Sirće ne oštećuje površine i brzo se ispari, ostavljajući prostor čistim.

Sve ove metode funkcionišu najbolje kada se kombinuju – fizičko uklanjanje kolonije, redovno čišćenje, i postavljanje prirodnih barijera može dugoročno riješiti problem s mravima. Pored toga, važno je održavati higijenu prostora – nikada ne ostavljati ostatke hrane, šećer, mrvice ili prljavo posuđe, jer upravo ti faktori najčešće privlače mrave u kuću.

Kao što kaže baka Vera – upornost je ključ. Uz malo strpljenja, prirodne sastojke koje već imate u kuhinji i redovno održavanje domaćinstva, možete se riješiti ovih malih napasnika, i to bez hemikalija i štetnih supstanci.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here