Oglasi - Advertisement

Danas vam donosimo nekoliko savjeta Dr Zorana kako da prepoznate glavne simptome karcinoma bešike. Ovi njegovi savjeti se najviše odnose na osobe koje su zrelije tj starije od 45 i više godina.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Kad čovjek uđe u zrele godine, počne više slušati svoje tijelo. I kad god nešto zaboli ili se javi neki neuobičajen znak, odmah prorade brige. Posebno kad se ti znaci tiču mokraćnih puteva, jer znamo – sve što ima veze s tim dijelom organizma, često može ukazivati na ozbiljne stvari. Jedna od tih bolesti, koja se polako, ali sigurno uvlači među starije muškarce, jeste rak mokraćne bešike.

Kako pojašnjava prof. dr Zoran Džamić, direktor Klinike za urologiju Urgentnog kliničkog centra Srbije, upravo ta ustanova zbrinjava dvije trećine pacijenata sa dijagnozom ovog karcinoma u cijeloj zemlji. I ono što uliva nadu jeste činjenica da im se u najvećem broju slučajeva javljaju pacijenti sa početnim stadijumom bolesti, što značajno povećava šansu za uspješno izlječenje putem hirurgije.

  • No, slika nije uvijek tako povoljna. I dalje postoji velik broj pacijenata sa uznapredovalim karcinomom, gdje se pristup liječenju mora temeljiti na multifaktorskom i multidisciplinarnom pristupu. Profesor Džamić navodi da je u poslednjim godinama kvalitet usluga koje ova klinika pruža dostigao zavidan nivo, pa se danas mogu mjeriti sa vodećim svjetskim centrima u liječenju ove bolesti.Zanimljivo je i to da su muškarci četiri puta češće pogođeni rakom mokraćne bešike nego žene, iako se ta polna razlika još ne može tačno objasniti. Pravi uzroci zašto je to tako nisu poznati, a doktor Džamić kaže da je to i dalje velika nepoznanica u medicini.

Kako stanovništvo stari – a i mi se polako uklapamo u evropski i svjetski prosjek po pitanju starenja populacije – tako raste i broj oboljelih. Upravo iz tog razloga, prevencija i rano prepoznavanje simptoma postaju ključne tačke u borbi protiv ove bolesti. Jedan od prvih i najvažnijih simptoma jeste krv u urinu, i čim se to primijeti, potrebno je odmah otići ljekaru. Tu već kreće proces dijagnostike, jer ljekar mora procijeniti da li je potrebno uključiti specijalističke preglede.

  • Pored pojave krvi, u kasnijim stadijumima mogu se javiti i bolovi u predjelu slabina i lumbalne regije, kao i refleksni bolovi iz bubrega, što može ukazivati na to da je bolest već značajno uznapredovala. Ipak, upravo krv u urinu i opšte pogoršanje zdravstvenog stanja najčešće navode pacijente da potraže pomoć.Što se tiče dijagnostike, ultrazvuk mokraćne bešike je prva i osnovna metoda i dostupna je gotovo svuda – u svakom domu zdravlja širom Srbije. Kada se radi sa punom bešikom, ultrazvuk može otkriti mnoge promjene. Ako se sumnja potvrdi, ide se dalje – na cistoskopiju i skener, koji su danas postali zlatni standard u dijagnostici maligniteta, uključujući i rak mokraćne bešike. Na osnovu tih nalaza odlučuje se o daljim koracima – da li će to biti hirurški zahvat ili neka druga terapija.

U slučaju kada je bolest u ranoj fazi, hirurgija je najefikasniji oblik liječenja. Međutim, kad se karcinom proširi i pređe u metastatski oblik, primjenjuje se hemioterapija. Ipak, dugo vremena na ovom polju nije bilo značajnih pomaka, pa se karcinom mokraćne bešike nazivao čak i “siročetom onkologije” – bolest koja je, u poređenju sa drugima, bila zapostavljena u razvoju novih lijekova.

  • Na sreću, u posljednjih nekoliko godina i na tom polju se mnogo toga promijenilo. Imunoterapija je donijela novi vjetar u leđa ljekarima i pacijentima. U Srbiji su već sprovedene kliničke studije s novim lijekovima, a imunoterapijski preparati se sada koriste kao podrška pacijentima koji su dobro reagovali na prvu liniju terapije. Zahvaljujući tim novim metodama, životni vijek pacijenata sa metastatskim oblikom bolesti se znatno produžio – sada se mjeri u godinama, čak i preko pet godina, što je do nedavno bilo nezamislivo.

Kako kaže profesor Džamić, najveći uspjeh medicine je kada bolest može da se otkrije na vrijeme i da se liječenje započne prije nego što napravi ozbiljnu štetu. Zato, koliko god neugodno bilo, ne treba ignorisati simptome, ne treba se stidjeti ili čekati „da prođe“. Zdravlje nema cijenu, a rana reakcija može spasiti život.Rak mokraćne bešike je opasna, ali izlječiva bolest – naročito kad se na vrijeme prepozna. Zato, ako primijetite nešto neobično, posebno krv u urinu, ne oklijevajte. Bolje je jednom otići ljekaru uzalud, nego jednom zakasniti.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here