Ljeto na Jadranu mnogima znači bijeg od svakodnevice, opuštanje uz miris mora i zvuk valova, ali posljednjih godina na hrvatskim plažama sve češće dolazi do prizora koji izazivaju ljutnju i frustraciju turista.

- Za mnoge, savršeno jutro na obali zamišljeno je kao trenutak tišine, blagog povjetarca i mirnih valova. Međutim, kako broj posjetitelja svake sezone raste, mir se često pretvara u razočaranje. Naime, praksa ostavljanja ručnika, ležaljki i osobnih stvari kako bi se „rezerviralo“ mjesto na plaži postala je gotovo uobičajena u brojnim popularnim destinacijama duž Jadrana, posebno u Makarskoj rivijeri.
Plaže koje izgledaju prazno, a zapravo nisu
Prizori koje turisti zatiču u ranim jutarnjim satima mnoge ostavljaju bez riječi – dok je plaža naizgled prazna, svaki pedalj prostora već je „zauzet“. Prostirke i ručnici uredno su raspoređeni, dok njihovi vlasnici dolaze tek satima kasnije, ponekad čak i predvečer. Za one koji su spremni ustati rano i uživati u tihom jutru uz more, ovaj trend predstavlja ogromno razočaranje.
Jedna žena iz Srbije nedavno je podijelila svoje iskustvo s odmora u Makarskoj na Redditu. Ispričala je kako je rano ujutro stigla na plažu nadajući se miru, no umjesto toga zatekla je svaki kamen i komadić pijeska već „preuzet“. Fotografija koju je objavila izazvala je pravu lavinu komentara, otvarajući raspravu o kulturi, poštovanju i ponašanju na javnim površinama.
- “Osjećala sam se kao da sam došla na tuđi posjed,” napisala je u objavi. Dodala je kako nije ni pomišljala na to da pomakne ručnike jer je strahovala od potencijalnih konflikata s vlasnicima predmeta.
Rasprava na internetu: sebičnost ili snalažljivost?
Reakcije drugih korisnika bile su žestoke. Mnogi su se složili da je riječ o sebičnom ponašanju koje odražava manjak osnovnih kulturnih vrijednosti. “To je kao da u parku ostaviš ruksak na klupi i očekuješ da ti neko čuva mjesto cijeli dan,” komentirao je jedan korisnik. Neki su, pak, u šali predlagali da bi trebalo pokupiti sve te ručnike i prodati ih na buvljaku.
- Ni hrvatski građani nisu ostali po strani. Dok su neki branili praksu kao odgovor na prenatrpanost plaža i manjak prostora, mnogi su je osudili kao ozbiljan problem koji narušava jednakost u korištenju javnih površina. “More i plaža su za sve. Nitko nema pravo uzeti komad pijeska samo zato što je ostavio ručnik,” istaknula je jedna korisnica.
Pokušaji rješavanja problema – s više ili manje uspjeha
Kako bi se suzbio ovaj trend, neke općine na Jadranu uvele su mjere kontrole. Komunalni redari u pojedinim gradovima patroliraju plažama u ranim jutarnjim satima, evidentiraju napuštene predmete i uklanjaju ih. Vlasnici mogu kasnije preuzeti stvari, ali uz plaćanje kazne, slično kao kod nepropisnog parkiranja.
Nažalost, ovakve akcije često su kratkog daha. Provedba nije dosljedna, a na mnogim lokacijama problem ostaje u „sivoj zoni“ jer ne postoje precizni zakonski propisi. U nekim mjestima lokalne vlasti zatvaraju oči, a turisti su prepušteni sami sebi.
Plaže u jeku sezone – izvor ljepote i sukoba
- Situacija postaje posebno napeta tijekom srpnja i kolovoza kada posjećenost plaža doseže vrhunac. Turisti koji dolaze u potrazi za slobodnim mjestom često osjećaju frustraciju, kao da se probijaju kroz nevidljive granice nečijih “privatnih posjeda”.
Dok jedni opravdavaju praksu željom za osiguravanjem mjesta za obitelj, drugi smatraju da se time ruši osnovni princip jednakog pristupa javnim prostorima. “Ako svi počnemo raditi isto, što će ostati za one koji žele uživati u jutarnjem miru?” pita se jedan lokalni stanovnik.