Danas sve više domaćinstava posjeduje perilice i sušilice rublja, ali mnogi i dalje nemaju mogućnost da oprano rublje odmah i osuše, pa su prisiljeni snalaziti se na razne načine. Zimi ovaj problem postaje još izraženiji, no postoje jednostavni trikovi koji mogu značajno olakšati svakodnevicu.

- Loše vrijeme i vlaga u zraku tijekom jeseni i zime otežavaju sušenje odjeće na otvorenom. Kiša, snijeg i niske temperature često ostavljaju vlasnike stanova bez balkona u nedoumici gdje osušiti rublje. Stavljanje odjeće na radijatore može se činiti praktičnim, ali stručnjaci upozoravaju da to povećava vlagu u prostoriji, što može naštetiti zdravlju dišnog sustava i pogodovati razvoju plijesni. Osim toga, odjeća na radijatorima remeti ravnomjernu distribuciju topline u prostoriji.
Genijalni trik s ručnikom
Ako nemate sušilicu, vaša perilica može pomoći u ubrzavanju procesa sušenja. Sve što vam treba je jedan veliki, debeli ručnik. Kada završite pranje, odjeću vratite u perilicu, ali ovaj put zajedno s ručnikom. On će tijekom dodatnog centrifugiranja upiti višak vode iz rublja, zahvaljujući svojoj sposobnosti da zadrži vlagu.
Postavite perilicu na ciklus centrifuge i pustite je da odradi posao. Ručnik će izvući iznenađujuću količinu vlage iz odjeće, zbog čega će se ona kasnije puno brže osušiti, čak i u prostorijama s visokom vlagom. Ovaj trik posebno je koristan za debele tkanine poput ručnika, posteljine ili zimskih pulovera.
- Pametna organizacija prostora
Ako nemate dovoljno mjesta za police za sušenje, koje često zauzimaju puno prostora, postoje alternativna rješenja:
Vješalice i karniše: Objesite odjeću na vješalice i stavite ih na karniše za zavjese ili na šipku iznad kade. Na taj način tkanine će bolje “disati” i sušiti se brže.
- Prostor iznad radijatora: Ako u prostoriji imate radijator, vješanje odjeće iznad njega, a ne direktno na njega, omogućit će toplom zraku da ubrza proces sušenja bez stvaranja prevelike vlage.Otvori prozore: Povremeno provjetravanje prostorije u kojoj sušite rublje sprječava nakupljanje vlage na zidovima i smanjuje rizik od stvaranja plijesni.
Sušenje glačalom i sušilom za kosu
Za manju količinu rublja, postoji još jedan trik. Položite odjevni predmet na dasku za glačanje, prekrijte ga suhim ručnikom i zatim nježno pređite glačalom po površini. Toplina glačala pomoći će da se vlaga iz tkanine brže ispari, dok će ručnik upiti ispuštenu vlagu.
- Ako se radi o sitnim komadima odjeće, možete koristiti sušilo za kosu. Držeći ga na udaljenosti od tkanine, usmjerite mlaz toplog zraka na mokra područja. Iako ova metoda zahtijeva malo više vremena, korisna je kada trebate hitno osušiti omiljenu majicu ili dječju odjeću.
Spriječite vlagu i plijesan u domu
Osim što su mokra odjeća i prenatrpane prostorije neugodnost same po sebi, vlaga koja se zadržava na zidovima može dovesti do stvaranja plijesni. Zbog toga je važno omogućiti cirkulaciju zraka, koristiti odvlaživače ili provjetravati prostorije, posebno ako redovito sušite rublje u zatvorenom.
Kombiniranjem ovih jednostavnih trikova možete skratiti vrijeme sušenja, uštedjeti prostor i izbjeći neugodne mirise i vlagu u domu. I bez sušilice, vaša će se odjeća brzo osušiti, a prostor ostati uredan i zdrav.