Na Balkanu, običaji variraju od regije do regije, ali često uključuju okupljanje rodbine i prijatelja, paljenje sveća, molitve za dušu preminulog, kao i pripremu hrane koja se deli sa svima koji dolaze. U nekim tradicijama, obeležavanje dana smrti, tzv. “zadušnice”, takođe predstavlja važan trenutak za sećanje na preminule i očuvanje njihove uspomene unutar porodice i zajednice.

- Općenito se vjeruje da pojedinci ne bi trebali zadržati imovinu preminule voljene osobe. Stoga je preporučljivo te stvari dati onima kojima su potrebne. Vjeruje se da ova praksa pomaže preminulima da postignu duševni mir. Osim toga, moraju se uzeti u obzir okolnosti smrti pojedinca, jer stvari mogu utočiti bakterije i viruse tijekom dugog vremenskog razdoblja.
Također se smatra da predmeti mogu apsorbirati energiju svojih vlasnika. Postavlja se pitanje treba li zadržati imovinu umrlih nakon njihova odlaska. Još uvijek postoji zabrinutost zbog negativne energije, jer se vjeruje da predmeti mogu prenijeti karmu. Koje ključne točke trebate imati na umu? Ponekad prisutnost podsjetnika povezanih s preminulim može biti duboko uznemirujuća za pojedince.
- Pojavljuju se brojni upiti u vezi s osobnim stvarima; međutim, zabrinutost oko toga treba li zadržati predmete od preminulog brata, sestre ili voljene osobe samo zato što su pripadali preminulom nije opravdana. Korisnije je donirati takve predmete u dobrotvorne svrhe. Potrebno je da članovi uže obitelji umrle osobe prevladaju psihičke barijere koje pridonose strahu od smrti. Prihvaćanje smrti predstavlja značajne izazove. Potrebno je eliminirati ove brige kako bi se spriječilo da sjećanja postanu izvor nevolje.
Psiholozima su dobro poznati slučajevi u kojima su osobe bliske preminulom doživjele odmak od stvarnosti, pale u depresiju ili se suočile s psihičkim problemima, a sve proizlazi iz poteškoća u suočavanju sa stvarnošću smrti voljene osobe. Dodatne preporuke. Pojedinci koji pripadaju različitim vjerskim tradicijama imaju različite poglede na bit postojanja. Na primjer, pravoslavni svećenik može preporučiti praksu prskanja predmeta svetom vodom. Slično tome, uobičajena je praksa među muslimanima da dijele imovinu umrlog kako bi primili blagoslove umrle duše.
BONUS TEKST
Iako ideja o kombiniranju različitih sastojaka rano ujutro može u početku izazvati osjećaj gađenja, ova kava je iznenađujuće divna, sa suptilnom nijansom koja podsjeća na bogatiji macchiato. Ovo piće promovirao je poduzetnik Dave Asprey i brzo je stekao ogromnu popularnost. Nazvao ju je “Bulletproof” kava.
- Unatoč iznimno visokom sadržaju kalorija, smatra se vrlo učinkovitim za mršavljenje. Asprey tvrdi da je smršavio 40 kilograma zbog njegove konzumacije. Jedna šalica ove kave sadrži između 200 i 500 kalorija, uz 45 do 65 posto grama nezasićenih masti. Djeluje učinkovito kao zamjena za obrok, osiguravajući da nećete osjećati glad sljedeća tri sata. Osim toga, produljuje učinke kofeina, dopuštajući da vas jedna šalica drži budnima do šest sati, bez naglog pada energije kada kofein nestane.
U autentičnoj formulaciji ovog napitka koriste se zrna kave koja sadrže niže razine toksina, neslani maslac dobiven od određenih pasmina krava te kokosovo ulje. No neka vas ne obeshrabri pomisao da je zaliha ovih sastojaka kod nas potpuno nedostižna (jer naše krave konzumiraju i žitarice, a kvaliteta tog maslaca je navodno nedovoljna); postoje alternativne kombinacije. Među mnogim varijacijama, ovaj je recept vjerojatno najugodniji, a potrebni sastojci su lako dostupni.