U današnjem članku, istražićemo fascinantnu simboliku Fatiminog oka i njegovu ulogu kao talismanu u različitim kulturama.

Ovaj prepoznatljiv simbol poslednjih godina doživljava pravi procvat, ali šta on zaista predstavlja i kako se koristi?Ako ste ikada posetili popularna letovališta, kao što su Grčka, Turska, Egipat ili Kipar, verovatno ste primetili neobičan detalj – plavo stakleno oko koje kao da vas posmatra u svakom trenutku. Ovo oko, poznato i kao Tursko oko, Nazar ili Fatimino oko, nije samo dekoracija ili suvenir koji turisti rado kupuju, već nosi duboko ukorenjeno značenje. U mnogim kulturama, ovaj simbol ima bogatu simboliku koja se prenosi generacijama.
- Sam naziv “Nazar” potiče od arapske reči „nazara“, koja se prevodi kao pogled ili mišljenje. Prema drevnim verovanjima, neki pogledi, naročito oni puni zavisti, mržnje i negativnih emocija, mogu ostaviti štetan trag na osobama, predmetima ili čak na domovima. Ova pojava je poznata kao urokljivo oko, a verovanje u njega prisutno je u brojnim kulturama širom sveta. Urokljivo oko simbolizuje nevidljivu silu koja nosi negativne uticaje.
Zaštita od uroka i loših uticaja bila je značajna tema već vekovima, naročito na Bliskom istoku, u Mediteranu i Centralnoj Aziji. U Turskoj, na primer, simbol nazara se može videti na mnogim mestima – na ulaznim vratima, u automobilima, iznad dečjih kreveta, pa čak i u kancelarijama. Smatra se da ovaj simbol ima sposobnost da upije negativnu energiju koja dolazi od drugih ljudi i štiti osobu od zlih uticaja.
Tradicionalno, Fatimino oko se izrađuje od ručno duvanog stakla, najčešće u plavoj boji, mada postoje i varijacije u beloj, crnoj, pa i zlatnoj boji. Plava boja je najčešće korišćena jer simbolizuje prirodne elemente, poput neba i mora, koji su u mnogim tradicijama povezani sa zaštitom i moći. Osim što je estetski lep, veruje se da plava boja ima smirujuće dejstvo i sposobnost da ottera negativnu energiju.
- Legende o Fatimi, ćerki proroka Muhameda, često se povezuju sa ovim simbolom. Prema jednom od predanja, Fatima je svom mužu poklonila komad plavog stakla pre njegovog putovanja, kako bi ga zaštitila od opasnosti. Taj poklon postao je simbol zaštite, koji je vremenom dobio naziv Fatimino oko i postao vrlo cenjena amajlija.
Ovaj simbol se koristi i u domaćinstvima, kako bi zadržao pozitivnu energiju u prostoru. Na mestima poput Grčke i Turske, često ćete videti plavo oko postavljeno iznad vrata kako bi „dočekalo“ sve koji ulaze, a istovremeno otkrilo potencijalne negativne namere. Kod beba, posebno novorođenčadi, plavo oko često visi iznad kreveta, uvereni da štiti dete od nevidljivih, štetnih uticaja i uroka.
Pored simboličkog značenja, Fatimino oko ima i materijalnu vrednost. Smatra se da su materijali od kojih je napravljeno – staklo, bakar, gvožđe, so i voda – posebna kombinacija koja omogućava amajliji da upije i neutrališe negativne vibracije. Zanimljivo je da ako amajlija pukne ili se ošteti, to se objašnjava kao znak da je preuzela snažan negativni uticaj i ispunila svoju zaštitnu svrhu. U tom slučaju, preporučuje se zamena stare amajlije novom kako bi zaštita ostala na snazi.
Danas, dok mnogi gledaju na Fatimino oko kao atraktivan ukras ili egzotični suvenir, mnogi drugi ga i dalje smatraju snažnim simbolom duhovne zaštite. Neki veruju u njegovu mističnu moć, dok ga drugi nose iz poštovanja prema tradiciji. U svakom slučaju, ovaj simbol ostaje svedok ljudske želje da se zaštiti od nevidljivih, štetnih sila i da pronađe mir u svetu koji je često prepun nesigurnosti i negativnih uticaja.
Bez obzira na to da li verujete u njegovu magičnu moć ili ga jednostavno smatrate lepim ukrasom, Fatimino oko ostaje važan deo kulturnog nasleđa i tradicije u mnogim zemljama, a njegova zaštitnička simbolika nastavlja da živi i u savremenom društvu.