Mjeseci jeseni i zime obiluju virusnim infekcijama koje prvenstveno ciljaju na gornje respiratorne puteve, uključujući nos i grlo, dok se povremeno proširuju i na donje respiratorne puteve, koji čine dušnik, bronhije i plućno tkivo. Kada infekcija dosegne dublje dijelove respiratornog sistema, može dovesti do upale pluća. Uz virusne patogene, bakterijske infekcije također mogu napasti zahvaćenu regiju. Iako je ovo češće kod odraslih, nije neuobičajeno ni među djecom.
Simptomi koji se najčešće javljaju
Početak bolesti je obilježen simptomima sličnim simptomima gripe. Pneumonija se javlja iznenada, često s temperaturom koja može dostići 37,5 stepeni ili eskalirati do 39-40 stepeni, često praćena groznicom i drhtavicom. Pacijenti obično doživljavaju dubok osjećaj slabosti i iscrpljenosti u cijelom tijelu. Kašalj koji počinje suh i iritantan s vremenom postaje uporan, što na kraju dovodi do iskašljavanja mukoznog ili sluzavo-gnojnog sekreta nakon nekoliko dana. Ključno je pratiti osobe koje mogu imati krvne ugruške ili krv u sputumu. Uz ove simptome, pacijenti često prijavljuju opću slabost i povećan umor, kao i pojačano znojenje. Mnogi imaju i upalu u gornjim disajnim putevima, koja se manifestuje curenje iz nosa, začepljenost nosa, grlobolja, a povremeno i groznica na usnama.
Načini da se zaštitite
Ukoliko se pojave simptomi, posebno ako su izraženi, preporučljivo je potražiti liječničku konsultaciju, jer će ljekar odrediti odgovarajući tok terapije. Obično ovaj tretman uključuje odmor, povećan unos tečnosti, vitamine, lekove za smanjenje visoke temperature i upotrebu antibiotika. Praćenje progresije bolesti je ključno; ako se cjelokupno stanje pacijenta pogorša, liječnik može odlučiti da je hospitalizacija neophodna.
Osnovni koraci za ubrzani oporavak.
– odvajanje vremena za ležanje i opuštanje u krevetu najmanje nedelju dana nakon što se temperatura spusti kako bi se sprečile komplikacije – konzumiranje dijete bogate vitaminima (uključujući što više svežih proizvoda) – održavanje dobre hidratacije tečnostima (kao što su čajevi , supe i svježe cijeđeni sokovi)
Najefikasniji način za prevenciju.
– Redovno perite ruke.
– Vaša dnevna ishrana treba da sadrži voće i povrće koje je bogato antioksidansima, vitaminima i mineralima. Uključite citrusno voće, šipak, paradajz, papriku i svježe povrće koje obiluje vitaminom C.
– Neophodno je unositi cink i magnezijum, jer oni podstiču proizvodnju limfocita. Cink se može naći u mesu, ribi, kvascu i pšeničnim klicama, dok je magnezijum prisutan u integralnim žitaricama, sojinim klicama, mahunarkama, mesu i mliječnim proizvodima.
– Beli luk je veoma koristan za respiratorni sistem i može se konzumirati sirov ili dodati kuvanim jelima.
– Redovna fizička aktivnost i česte šetnje pomoći će jačanju vašeg imunološkog sistema.
– Pušenje predstavlja značajan faktor rizika za sve respiratorne infekcije.
– Izbegavajte nošenje mokre odeće i obuće, posebno tokom zimskih meseci.
– Preporučljivo je da se vakcinišu osobe starije od 65 godina, deca i oni sa hroničnim oboljenjima.
Liječenje bronhitisa: osnovni savjeti za liječenje
Bronhitis se odnosi na upalu bronhijalnih cijevi koje prenose zrak u pluća, a može se manifestirati kao akutna ili kronična. Tipično, akutni bronhitis se razvija nakon prehlade ili gripe i može trajati nekoliko dana do sedmica. Nasuprot tome, kronični bronhitis traje duže i često je povezan s pušenjem ili izloženošću iritantima. Učinkovito liječenje i njega neophodni su za ublažavanje simptoma i pospješivanje oporavka.
Znakovi bronhitisa uključuju kašalj (često praćen sluzom), otežano disanje i nelagodu u grudima. Ako simptomi traju duže od tri sedmice ili postanu ozbiljniji, ključno je potražiti savjet liječnika.
Pristupi liječenju bronhitisa uključuju 1. osiguravanje adekvatnog odmora i održavanje hidratacije.
Odmor: Za borbu protiv infekcije tijelu je potreban odmor. Suzdržite se od bavljenja fizičkom aktivnošću dok se ne počnete osjećati bolje.
Potrošnja tečnosti: Konzumiranje velikih količina vode, toplih čajeva ili supa pomaže u razrjeđivanju sluzi, olakšavajući iskašljavanje. 2. Vlaženje vazduha i udisanje.
Inhalacije parom: Da biste ublažili iritaciju disajnih puteva i olabavili sluz, udišite paru iz posude s toplom vodom. Za dodatno olakšanje, razmislite o uključivanju eteričnih ulja poput eukaliptusa.
Ovlaživači: Korištenje ovlaživača u prostoru pomaže u održavanju vlažnosti disajnih puteva, olakšavajući disanje. Lijekovi bez recepta poput ibuprofena ili paracetamola efikasni su u ublažavanju bolova i snižavanju temperature. Za ublažavanje kašlja, sirupi koji smiruju grlo koriste se za suhi kašalj, dok se kod produktivnog kašlja savjetuju ekspektoransi kako bi se pomoglo izbacivanju sluzi.
Antibiotici: U rijetkim slučajevima da je bronhitis uzrokovan bakterijskom infekcijom, liječnik može preporučiti antibiotike. 4. Prirodni preparati i biljni lekovi.
Med i limun: Kombinovanje kašike meda sa nekoliko kapi limunovog soka može pomoći u ublažavanju upale grla i kašlja. Đumbir: Čaj od đumbira ima antiinflamatorna svojstva koja smanjuju iritaciju u respiratornom sistemu. Majčina dušica i timijan: Ove biljke pokazuju antiseptička svojstva i mogu pomoći u smirivanju kašlja.