Oglasi - Advertisement

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

BONUS TEKST

U svetu dečije televizije, malo je serija koje su izazvale toliko pažnje, kontroverzi, ali i oduševljenja, kao što su to učinili Teletabisi. Rođeni krajem devedesetih godina u produkciji britanskog BBC-ja, postali su mnogo više od obične serije za najmlađe. Postali su globalni fenomen, predmet analize psihologa, filozofa, roditelja i medijskih teoretičara.

  • Kada su Anne Wood i Andrew Davenport osmislili emisiju, želeli su da naprave sadržaj koji bi direktno komunicirao s decom mlađom od tri godine – publikom koja se često smatrala „nekompetentnom za razumevanje narativa“. Upravo zbog toga, Teletabisi nisu sledili klasičnu priču s uvodom, zapletom i razrešenjem. Umesto toga, koristili su ponavljanje, šarene boje, neobične zvuke i prepoznatljive fraze, sve kako bi podstakli radoznalost i ohrabrili decu da reaguju.

Glavni likovi – Tinky-Winky, Dipsy, Laa-Laa i Po – svaki su imali svoju boju, osobine i omiljene predmete. Iako se činilo da je njihova svrha isključivo zabava, iza svakog od njih stajala je precizno osmišljena psihološka i pedagoška funkcija. Tinky-Winky, ljubičasti i najveći, nosio je torbu i često izazivao diskusije o rodnim identitetima. Dipsy je bio zeleni, samosvojan i nosio visoki šešir. Laa-Laa, vesela žuta, volela je muziku i igru s velikom narandžastom loptom. Najmanja, crvena Po, bila je nežna i obožavala trotinet.

  • Njihov svet bio je mešavina bajkovitog pejzaža i futurističke mašte – brežuljci u živopisnim bojama, cvetovi koji govore, kuća u obliku polulopte i Sunce s dečjim licem koje se smeje. Ovakva vizuelna estetika bila je jedinstvena i delovala gotovo hipnotišuće na najmlađe, ali i intrigantno na odrasle gledaoce.Sama struktura emisije bila je jednostavna: Teletabisi se bude, pozdravljaju Sunce, dešava se neka igra, prikaže se video klip koji gledaju preko ekrana na svojim stomacima, zatim sledi povratak kući i ponovni odlazak na spavanje. Sve je bilo u znaku ponavljanja i ritma, što deci pruža osećaj sigurnosti i predvidljivosti.

Njihov govor nije bio gramatički ispravan, već razlomljen, pojednostavljen i pun izmišljenih reči, čime je podsticano jezičko eksperimentisanje i imitacija. Iako su neki roditelji i stručnjaci smatrali da takav govor može štetiti razvoju jezika, drugi su tvrdili da on ohrabruje decu da istražuju i stvaraju sopstvene oblike izražavanja.

  • Tokom godina, Teletabisi su postali kulturni simbol, s ogromnim brojem pratećih proizvoda – igračke, garderoba, knjige, čak i video igre. U nekim zemljama, poput Kine i SAD-a, serija je stekla kultni status, dok je u drugim izazivala kontroverze. Američki propovednik Jerry Falwell optužio je Tinky-Winkyja za „promovisanje homoseksualnosti“, što je izazvalo burne rasprave – i dodatno povećalo popularnost serije.

Nakon pauze od više od decenije, BBC je 2015. godine odlučio da Teletabise oživi za novu generaciju. Novi serijal uključivao je CGI animaciju, moderniju produkciju i dodatne likove – osam Tiddlytubbiesa, beba-teletabisa koji simbolizuju proširenje originalnog sveta i novi početak.Reakcije su bile podeljene i među stručnjacima. Neki psiholozi su isticali pozitivne efekte serije – razvoj govora, emocionalna sigurnost, rutina. Kritičari su pak upozoravali na potencijalno usporavanje jezičkog razvoja zbog preterane jednostavnosti i pasivnosti. Ipak, nijedna ozbiljna studija nije dokazala da Teletabisi imaju štetan uticaj, pod uslovom da se gledaju u okviru preporučenog vremena za uzrast dece.

 

  • Zanimljivo je da su likove u kostimima glumili profesionalci koji su često trpeli uslove snimanja – kostimi su bili teški i do 30 kilograma, a snimanja fizički zahtevna. Devojčica koja je glumila bebu u Suncu, Jess Smith, otkrila je svoj identitet tek mnogo godina kasnije.U nekim zemljama serija je bila i zabranjivana, poput Malezije i pojedinih arapskih država, gde su određeni elementi proglašeni „neprikladnim“.

Danas, Teletabisi žive kao deo pop kulture. Njihov jezik, izgled i koncept često se pojavljuju u parodijama, umetničkim radovima, pa čak i filozofskim analizama. Neki ih vide kao utopijsko okruženje bez konflikta, drugi kao simbol kontrole i medijske manipulacije.Ali, za milione dece širom sveta, Teletabisi su jednostavno ostali – prvi prijatelji iz televizora, bića koja su budila osmeh, podsticala maštu i donosila boje u dečiji svet.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here