Dr Slobodan Dunjić nudi uputstva kako malim prilagođavanjem dnevne rutine može poboljšati opšte zdravlje. U televizijskom programu “Uranak” na K1 dr Slobodan Dunjić, stručnjak za integrativnu medicinu, pružio je gledaocima vredne uvide o uticaju svakodnevnih navika i kućnih materijala na zdravlje. Dr Dunjić ističe da male, ali namjerne prilagodbe mogu značajno poboljšati fizičko i mentalno blagostanje pojedinca kroz vrijeme kroz njegovu perspektivu usmjerenu na zdravlje.
Skrivene opasnosti u uobičajenim predmetima.
Glavna tema kojom se dr Dunjić bavi je uticaj uobičajenih predmeta poput dušeka, jastuka i tepiha na naše dobro. Iako se ovi objekti u početku mogu činiti bezopasnim, oni mogu sadržavati sintetičke materijale koji oslobađaju električno zračenje. Dr Dunjić ističe da ovo zračenje ima potencijal da poremeti normalan rad krvnih sudova i organa, negativno utiče na naše zdravlje. Iako se ovi elementi često ne vide i često se zanemaruju, njihovi efekti mogu biti značajni, posebno uz produženo izlaganje.
Koji su načini za negovanje zdravijeg životnog prostora kod kuće?
Kako bi se izlaganje štetnom zračenju i drugim štetnim faktorima svelo na najmanju moguću mjeru, dr Dunjić predlaže odabir prirodnih materijala poput vune, pamuka i 100% silikonskih vlakana. Na primjer, vuneni tepisi su sigurniji izbor u odnosu na sintetičke alternative, jer ne proizvode električnu energiju i pružaju dodatnu zaštitu od zračenja. Prelazak na prirodnije materijale u domu može izgledati kao manja prilagodba, ali ima značajnu važnost i nudi trajne prednosti za naše zdravlje.
Zdravlje izgrađeno na temelju izbora načina života.
Iako je odabir materijala za dom važan, dr. Dunjić naglašava da svakodnevne prakse, uključujući kvalitet sna i ishranu, igraju vitalnu ulogu kako u fizičkom tako i u psihičkom blagostanju. On tvrdi da adekvatan san može donijeti izuzetne prednosti za tijelo. Povlačenje za noć prije 23 sata omogućava proizvodnju melatonina, hormona neophodnog za regeneraciju tijela. Dosljedan san koji obnavlja i jača imunološki sistem i poboljšava cjelokupno zdravlje.
Drugi ključni element je hidratacija. Nedovoljan unos vode može dovesti do smanjenja nivoa energije, neadekvatne cirkulacije i stresa na unutrašnje organe. Dr Dunjić ističe da je adekvatna hidratacija neophodna za normalno funkcionisanje organizma, povećava fokus i održava energiju tokom dana.
Uz adekvatnu hidrataciju i dovoljno sna, ishrana je neophodna za održavanje zdravlja. Detoksikacija organizma i olakšanje za probavni sistem mogu se postići povremenim postom ili uklanjanjem prerađene hrane iz ishrane. Uključivanje hranljivih namirnica bogatih vlaknima može povećati nivo energije i podržati proces oporavka organizma.
Korisni savjeti za poboljšanje dobrobiti.
Dr Dunjić predlaže nekoliko jednostavnih, ali djelotvornih koraka za sve koji žele poboljšati kvalitet svog života, što može dovesti do trajnih prednosti. Napravite dosljedan raspored spavanja tako što ćete svake noći ići u krevet u isto vrijeme, po mogućnosti prije 23 sata. Ova praksa će omogućiti tijelu da se oporavi i garantuje miran san.
Pobrinite se da konzumirate dovoljno vode – davanje prioriteta pravilnoj hidrataciji je od suštinskog značaja. Održavanje adekvatnog unosa tečnosti tokom dana promoviše zdravlje, energiju i optimalno funkcionisanje svih organa. Uključite se u detoksikaciju – Dosljedna primjena metoda detoksikacije kao što su povremeni post, izbacivanje prerađene hrane i uključivanje nutritivnih opcija može smanjiti opterećenje na tijelo i poboljšati zdravlje probave.
Individualna metoda za wellness
Dr Dunjić je naglasio da samo univerzalni savjet možda nije dovoljan, jer je svako tijelo različito i zahtijeva personalizirani pristup. Prvi korak ka održivom zdravlju je prepoznavanje vlastitih potreba i prilagođavanje navika u skladu s tim. Bilo da se radi o materijalima koji se koriste u vašem domu, kvaliteti vašeg sna ili vašoj ishrani, prilagodbe u svakodnevnom životu trebale bi zadovoljiti specifične zahtjeve svakog pojedinca.
Manje prilagodbe mogu dovesti do značajnih rezultata.
Dr Dunjić je istakao značajan uticaj koji naše svakodnevne navike i okruženje imaju na naše zdravlje. Manjim prilagodbama, kao što je odabir prirodnih materijala u našim životnim prostorima, povećanje hidratacije, uključivanje praksi detoksikacije i osiguravanje mirnog sna, može se uvelike poboljšati kvalitet života.