Oglasi - Advertisement

Začepljeni odvodi možda nisu najveći kvar koji može zadesiti domaćinstvo, ali su svakako među najneugodnijima. Kada voda u sudoperu, tušu ili umivaoniku počne usporeno otjecati ili se potpuno zadrži, jasno je da se u cijevima krije problem koji ne možemo ignorirati. Osim što otežavaju svakodnevne navike, začepljeni odvodi često donose i neugodne mirise, a ako se ne reaguje na vrijeme – mogu uzrokovati i štetu na instalacijama.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Mnogi u tim trenucima posežu za klasičnim kućnim metodama – najčešće kombinacijom sode bikarbone i bijelog octa. Ova smjesa, popularna zbog svoje pjenušave reakcije, može pomoći kod manjih začepljenja, pogotovo onih uzrokovanih nakupljanjem sapunice ili lakših organskih ostataka. Međutim, kada se problem nalazi dublje ili se radi o tvrdokornim masnoćama – ovaj „recept iz kuhinje“ često ne daje željeni rezultat.

Kako prenosi Večernji.hr, različiti uzroci začepljenja zahtijevaju različite metode čišćenja. Soda bikarbona i ocat nisu svemogući, a njihova učinkovitost značajno opada kada se susretnu s masnoćom. Upravo tu nastupa moćnije, ali i jednako prirodno sredstvo – soda za čišćenje, poznata i kao natrijev karbonat.

Prema pisanju Daily Expressa, soda za čišćenje djeluje na kemijskom principu razgradnje. Budući da većina kućanskih začepljenja ima kiselu strukturu, alkalna svojstva natrijevog karbonata idealna su za njihovo rastvaranje. Riječ je o sredstvu koje već godinama koriste domaćinstva u Velikoj Britaniji, upravo zbog njegove učinkovitosti protiv tvrdokornih naslaga masti i ostataka hrane.

Postupak je jednostavan, ali traži nekoliko koraka. Prvo je potrebno zakuhati vodu – najbolje u kuhalu – i uliti je direktno u odvod. Ova vruća kupka služi za omekšavanje masnih slojeva koji oblažu cijevi. Nakon toga, nekoliko žlica sode za čišćenje ravnomjerno se pospe po otvoru odvoda i ostavi da djeluje petnaestak minuta. U tom vremenu soda prodire u cijevi i razgrađuje nakupine. Za kraj, još jedan val kipuće vode ispere sve ostatke i vraća protočnost.

Učinkovitost ove metode leži u hemijskoj reakciji – alkalna soda neutrališe kiseline i aktivno razlaže masnoće koje su najčešći uzrok blokade u sudoperima. Osim toga, ovaj način čišćenja ne oštećuje cijevi, za razliku od nekih agresivnijih sredstava iz trgovina, pa je pogodniji za dugotrajnu upotrebu.

Na portalu mojdom.rs savjetuju i preventivno djelovanje – korištenje mrežica za hvatanje ostataka hrane, redovito ispiranje sudopera vrućom vodom i izbjegavanje sipanja ulja direktno u odvod. Prevencija je često najbolji način da se izbjegne intervencija.

Ipak, važno je napomenuti da ako voda i nakon pokušaja čišćenja ne otječe normalno, to može biti znak ozbiljnijeg začepljenja. U tim slučajevima najbolje je kontaktirati vodoinstalatera jer nepravilno rukovanje hemijskim sredstvima ili pokušaji „gurkanja“ začepljenja mogu uzrokovati dodatne štete.

Zanimljivo je da BBC.com u jednom od svojih članaka o kućanskim trikovima za održavanje doma navodi kako su „tradicionalne metode čišćenja često jednako učinkovite kao i skupi proizvodi s polica trgovina, pod uvjetom da se pravilno koriste i kombiniraju s dobrim navikama održavanja“. Više o toj temi možete pročitati ovdje: https://www.bbc.com/news/business-53835657.

Začepljeni odvodi ne moraju biti razlog za paniku – uz malo znanja i pravovremenu reakciju, većina problema se može riješiti brzo i bez većih troškova. Važno je samo znati koji problem imate – i koji je alat pravi za njegovo rješenje. Jer, kao i u svemu, nije svaka zapreka ista, pa ni rješenje ne može biti univerzalno.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here