Oglasi - Advertisement

Džon Majk Harvi i njegova supruga Dženin iz američke savezne države Ohajo godinama su pokušavali da postanu roditelji. Njihova želja za djetetom bila je duboka i postojana, ali su se stalno suočavali s razočaranjima. Bez obzira na trud i nadu, svaki pokušaj da dobiju potomstvo završavao je bezuspješno, sve dok 1991. godine nisu upoznali doktora po imenu Nikolas Spirtos, koji je bio specijalista za probleme sa plodnošću.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • U to vrijeme, dr. Spirtos je radio kao načelnik odjeljenja za reproduktivnu endokrinologiju, neplodnost i vantjelesnu oplodnju u bolnici u gradu Akron. Pružio im je nadu kad su je skoro izgubili, jer se činilo da su iscrpili sve druge opcije. Nedugo nakon što su započeli liječenje pod njegovim nadzorom, dogodilo se ono čemu su se najviše nadali – Dženin je zatrudnjela. Već sljedeće godine, 1992., na svijet je došla njihova kći, Džesika, potpuno zdrava i očekivana s ogromnim uzbuđenjem.

Postupak kojem su bili podvrgnuti naziva se intrauterina inseminacija (IUI). To je metoda koja podrazumijeva unošenje uzorka sperme direktno u uterus žene u vrijeme ovulacije, kako bi se povećale šanse za začeće. Ova procedura je bila jednostavnija i pristupačnija u poređenju sa klasičnom IVF metodom. Tada niko nije ni slutio da će jedan od najsrećnijih trenutaka u njihovom životu, gotovo tri decenije kasnije, dobiti sasvim neočekivan i bolan nastavak.

  • Krajem 2020. godine, povodom Božića, porodica Harvi odlučila je da napravi zanimljiv poklon. Željeli su da se svi zajedno podvrgnu DNK testiranju, kako bi saznali više o svom genetskom porijeklu i možda otkrili nešto novo o svojim precima. Niko nije očekivao ništa neobično – smatrali su to više kao zabavnu i edukativnu porodičnu aktivnost.Međutim, ono što je otkriveno bilo je daleko od bezazlenog. Rezultati testa pokazali su da Džesika nije imala nikakvu genetsku povezanost sa Džonom, čovjekom koji ju je godinama s ljubavlju podizao i smatrao svojom kćerkom. Ovo saznanje šokiralo je cijelu porodicu. Naročito je bilo bolno pitanje: ako Džesika nije Džonova biološka kći, čija sjemena tečnost je tada iskorištena?

Usledila je istraga koja je otkrila još zapanjujuće činjenice. Pokazalo se da je biološki otac Džesike bio drugi pacijent koji je u isto vrijeme kao i Džon bio na liječenju u istoj bolnici. On je također, zajedno sa svojom suprugom, tražio pomoć zbog problema sa začećem. Na osnovu tih informacija postalo je jasno da je, greškom ili namjerno, došlo do zamjene uzoraka sperme tokom medicinskog postupka.Porodica Harvi, osjećajući se izdano, prevareno i povrijeđeno, odlučila je da pravdu potraži putem suda. Godine 2022. podnijeli su tužbu protiv bolnice, optužujući je za nesavjesno postupanje, nepažnju, kao i za prevaru, s obzirom da su, kako tvrde, bez ikakvog znanja i pristanka korišteni uzorci drugog muškarca u postupku začeća.

  • Emocionalna bol kroz koju su prošli bila je ogromna. Džon, koji je 30 godina vjerovao da je otac, doživio je duboko lično razočaranje. Dženin se suočila sa sumnjama, osjećajem krivice i pitanjima na koja nije imala odgovore. A Džesika, sada odrasla žena, morala je da preispita cijelo svoje porijeklo i identitet, suočena s činjenicom da njen biološki otac nije čovjek koji ju je podizao.Ova priča, iako potresna, pokrenula je važne diskusije o etičkim standardima u medicinskoj praksi, posebno kada je riječ o plodnosti i vantjelesnoj oplodnji. Takođe je ukazala na to koliko su ovakve greške, iako rijetke, moguće i koliko mogu imati dugoročne posljedice na živote ljudi. Harvijevi su, uprkos svemu, ostali povezani kao porodica, ali sada s novim pitanjima, emocijama i borbom za odgovornost onih koji su im narušili povjerenje.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here