U svakodnevnoj borbi za čist dom, mnogi ljudi posežu za proizvodima prepunim hemikalija, ne znajući da u svojoj kuhinji već posjeduju prirodna i jednako efikasna rješenja za uklanjanje plijesni i dezinfekciju prostora.

- Umjesto da rizikujemo zdravlje izlaganjem štetnim supstancama, moguće je posegnuti za prirodnim alternativama koje su jednostavne, dostupne i sigurne za upotrebu.Jedno od najmoćnijih prirodnih sredstava koje se ističe po svojoj efikasnosti je ulje čajevca. Ovo eterično ulje poznato je po svojim antiseptičkim i antifungalnim svojstvima, što ga čini idealnim u borbi protiv bakterija, gljivica i naročito plijesni. Osim toga, čajevac se koristi i za liječenje respiratornih tegoba, poput astme, bronhitisa, pa čak i tuberkuloze. Njegova primjena na koži može pomoći u saniranju ekcema, opekotina i raznih iritacija.
Za pravljenje prirodnog spreja protiv plijesni, potrebno je samo nekoliko sastojaka:
2 šolje vode
2 kašičice ulja čajevca
Ova mješavina se jednostavno sipa u bocu sa raspršivačem, promućka i nanosi na zahvaćene površine. Nakon prskanja, dovoljno je ostaviti da se osuši i kasnije prebrisati mekanom krpom. Redovnom upotrebom ovog spreja prostorije postaju čistije, mirisnije i značajno zdravije za boravak, bez opasnosti od hemijskog isparavanja.
- Dok se dom čisti, i zdravlje i izgled kose takođe mogu imati koristi od prirodnih tretmana. Jedna od najdjelotvornijih domaćih maski za jačanje kose i borbu protiv opadanja je ona napravljena od kvasca. Kvasac, bogat vitaminima B kompleksa, proteinima i mineralima, od davnina se koristi kao sredstvo za regeneraciju tjemena i vlasišta.
Za pripremu maske za kosu od kvasca potrebni su sljedeći sastojci:
20 grama svježeg kvasca
1 kašika toplog mlijeka
1 kašika meda
1 žumance
Proces započinje tako što se med otopi u mlakom mlijeku, što omogućava bolju integraciju sa ostalim sastojcima. Zatim se dodaje svježi kvasac, i smjesa se ostavi 15 do 20 minuta na toplom kako bi se aktivirao. Nakon toga, dodaje se žumance, koje dodatno obogaćuje masku vitaminima i hranjivim materijama.
- Alternativno, maska se može obogatiti dodatkom jogurta, maslinovog ulja ili gela od aloe vere, u zavisnosti od potreba vlasišta. Međutim, kvasac ostaje ključni sastojak koji donosi najveće benefite.Maska se nanosi na čistu i vlažnu kosu, ravnomjerno rasporedi od korijena do vrhova, zatim se kosa pokrije plastičnom kapom i dodatno umota peškirom radi zadržavanja topline. Preporučuje se da maska djeluje najmanje sat vremena, a idealno bi bilo da se ostavi i tokom noći.
Nakon ispiranja toplom vodom i šamponiranjem, miris kvasca nestaje, a kosa ostaje mekša, sjajnija i punija volumena. Ovu proceduru najbolje je ponavljati dva puta sedmično tokom dva do tri mjeseca, nakon čega se preporučuje pauza od nekoliko sedmica kako bi se vlasište odmorilo.
- Pored spoljne primjene, kvasac se može koristiti i interno. Kada se konzumira, prethodno ga je potrebno preliti kipućom vodom ili mlijekom kako bi se deaktivisali fermentacijski enzimi. Zatim se može pomiješati sa medom, kakaom ili voćem radi boljeg ukusa. Preporučena dnevna doza za jačanje kose iznutra je 25 do 33 grama, uz obavezne pauze u trajanju od 1 do 2 mjeseca između kura.
Kombinacijom prirodnih tretmana, kako za dom tako i za tijelo, moguće je postići čistiji životni prostor i zdraviji izgled bez izlaganja štetnim supstancama. Ulje čajevca i kvasac predstavljaju moćne saveznike iz prirode koji pomažu da živimo zdravije, održivije i sigurnije, u skladu s onim što nas priroda već hiljadama godina uči.