Oglasi - Advertisement

Rano otkrivanje može doslovno spasiti život, posebno kada je riječ o raku gušterače. Iako se radi o rijetkom obliku raka – čini samo 1,8% svih novih slučajeva raka, on je i dalje jedan od najsmrtonosnijih. Razlog je jednostavan: ovaj rak se najčešće otkrije tek u kasnim fazama, kada su šanse za uspješno liječenje znatno manje.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • „Rak gušterače podjednako pogađa muškarce i žene, a najveći rizik imaju osobe starije od 65 godina,“ objašnjava gastroenterolog dr. Samrat V. Jankar. Zbog kasnog otkrivanja, statistika je porazna – prema Hopkins Medicine, samo 5 do 10% oboljelih preživi pet godina nakon dijagnoze.

Zašto se tako kasno otkriva? Rani simptomi su često nejasni i lako ih je zamijeniti s drugim zdravstvenim stanjima. Ako imate promjene u pražnjenju crijeva (zatvor ili proljev), bolove u gornjem dijelu trbuha ili leđa, svakako se obratite liječniku. „Posebno treba obratiti pažnju na bol koja je jača kada ležite, a popušta kada se nagnemo naprijed,“ kaže dr. Jankar.

Ostali rani znakovi raka gušterače uključuju:

Nagao gubitak težine

Stalni umor

Žuticu (požutjelost kože i očiju)

Probavne smetnje nakon jela

Promjene u probavljanju hrane

Rjeđe simptome poput krvnih ugrušaka, depresije i oticanja lica ili tijela.

Ako se pojave ovi simptomi, posjetite liječnika što je prije moguće. Liječnik će vas uputiti na pretrage poput CT-a ili krvnih testova kako bi provjerio enzime koji mogu ukazivati na rak gušterače. Ako rezultati nisu jasni, može biti potrebna biopsija za konačnu dijagnozu.

  • Dobra vijest je da rak gušterače nije uvijek terminalan. „Mnogi ljudi danas žive godinama nakon dijagnoze zahvaljujući napretku u liječenju,“ kaže dr. Jankar. Terapija može uključivati operaciju, kemoterapiju ili zračenje, ovisno o stadiju bolesti.

Važno je znati i faktore rizika:

Pušenje – povećava rizik od raka gušterače za čak 80% u odnosu na nepušače.

Česta konzumacija crvenog i prerađenog mesa – ovakvu hranu treba ograničiti.

Obiteljska povijest raka gušterače – ako je netko u vašoj obitelji imao ovu bolest, rizik je 2-3 puta veći.

Što možete učiniti?
Ako znate da u obitelji postoji rak gušterače ili primijetite bilo koji od simptoma, ne čekajte. Preventivni pregledi i razgovor s liječnikom mogu napraviti ogromnu razliku.

„Rano otkrivanje je ključno. Ako vam tijelo šalje znakove, nemojte ih ignorirati – to bi vam moglo spasiti život,“ zaključuje dr. Jankar.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here