Briga o biljkama nije samo hobi – to je vještina koja oplemenjuje dom i donosi zadovoljstvo onima koji joj se posvete. Jedna od omiljenih sobnih biljaka širom svijeta, Spathiphyllum, poznat i kao „mirni ljiljan“ ili „lopatica“, svojim nježnim bijelim cvjetovima i raskošnim zelenilom uljepšava svaki prostor. Ali što kada biljka prestane cvjetati i izgubi svoju ljepotu?

- Na sreću, postoji jednostavan trik koji je mnogima pomogao da njihova lopatica ponovo procvjeta i oživi.Osim što je izuzetno atraktivna, ova biljka je poznata po tome što čisti zrak u prostoriji, uklanjajući štetne čestice, prašinu i čak elektromagnetno zračenje iz elektronskih uređaja. Zbog toga je idealna za postavljanje u blizini televizora, računala ili drugih aparata u domu ili uredu. Neki joj pripisuju i mistična svojstva, vjerujući da donosi mir, ljubav i blagostanje u kuću. Postoji čak i staro vjerovanje da kada Spathiphyllum počne bujno cvjetati, to je znak sreće za domaćicu, pa čak i mogućnosti da uskoro zatrudni.
Ako vaša biljka trenutno ne cvjeta, nemojte odmah pomisliti da je izgubljena. Jednostavan i prirodan recept može je pretvoriti u raskošno cvjetno remek-djelo. Sve što vam treba je jedna kašika pepela i litra tople vode. U pepelu se nalaze esencijalni minerali poput kalija i fosfora, koji hrane korijen biljke i potiču proces cvjetanja.
- Priprema je jednostavna: pomiješajte kašiku pepela s litrom tople vode, dobro promiješajte i ovom smjesom lagano zalijte zemlju oko biljke. Alternativno, pepelom možete posuti površinu zemlje oko korijena, lagano ga umiješati u tlo i zaliti vodom. Ovaj prirodni gnojivač će omogućiti lopatici da u kratkom roku ponovo zablista svojim elegantnim bijelim cvjetovima.
Briga o Spathiphyllumu zahtijeva nekoliko jednostavnih pravila. Ova biljka potječe iz tropskih kišnih šuma Južne Amerike i voli toplinu i vlagu. Idealna temperatura za njen rast je između 18 i 25 stepeni, a direktno sunčevo svjetlo joj može naštetiti, uzrokujući opekotine na listovima. Zato je najbolje postaviti je blizu prozora okrenutog prema istoku, gdje će primati indirektnu svjetlost ili u prostoriju s dosta prirodne svjetlosti, ali bez direktnog sunca.
- Zemlja u kojoj raste treba biti stalno blago vlažna, ali nikako preplavljena. Prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena, dok presuha zemlja uzrokuje smežurane i oslabljene listove. Stručnjaci savjetuju lagano prskanje listova vodom, posebno u suhim prostorijama, kako bi biljka imala osjećaj tropske vlage.
Tokom proljeća i ljeta (od aprila do septembra), preporučuje se redovno prihranjivanje – jednom svake dvije sedmice – dok je u jesen i zimu bolje ostaviti biljku da odmara i potpuno prestati s gnojidbom.
- Ako primijetite da vaša lopatica vene ili joj listovi žute, uzrok može biti nepravilno osvjetljenje, višak ili manjak vode ili čak štetočine. Pregledajte donju stranu listova – ako pronađete male insekte, tretirajte biljku blagim prirodnim sredstvom ili fungicidom. Važno je odmah ukloniti uvenule cvjetove i oštećene listove kako ne bi crpili energiju iz biljke.Oni koji vjeruju u narodna vjerovanja kažu da je lopatica biljka koja reflektira atmosferu u domu. Ako je u kući napeto i prepuno svađa, biljka prestaje cvjetati, vene i gubi svoju vitalnost. Kada se mir i ljubav vrate, i ona počinje ponovno cvjetati.
Spathiphyllum je mnogo više od dekoracije – on je tih, zeleni saputnik koji unosi sklad i ljepotu u vaš dom. A uz jednu kašiku pepela i malo brige, možete uživati u njegovim cvjetovima tokom cijele godine.