Oglasi - Advertisement

Božićni praznici su pravo vrijeme za uživanje u tradiciji, obitelji i, naravno, ukusnim jelima. Jedan od tih specijaliteta je i božićni hljeb, prepun suhog voća, mirisa začina i bogatog okusa. Priprema ovog hljeba je odličan način da unesete svečanu atmosferu u svoj dom, a kada ga poslužite za večerom ili kao užinu uz topli napitak, sigurno će oduševiti sve prisutne. Donosimo vam jednostavan recept za pripremu božićnog hljeba, bogatog okusa i mirisa koji će vas podsjetiti na zimske blagdane.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Potrebni sastojci:

Za tijesto:

  • 800 grama brašna
  • 250 grama otopljenog maslaca
  • 200 grama šećera
  • 1 kašičica soli
  • 2 paketića suhog kvasca
  • 400 mililitara piva
  • 3 jaja
  • 100 mililitara toplog mlijeka
  • 100 grama grožđica
  • 100 grama suhih marelica
  • 100 grama suhih brusnica
  • 100 grama kandirane narančine korice
  • 100 grama sitno nasjeckanih oguljenih badema

Za namakanje suhog voća:

  • 2 decilitra mlijeka
  • 3 kašike ruma

Za preljev:

  • 50 grama putera
  • 100 grama šećera u prahu

Postupak pripreme:

Priprema suhog voća:

Prvo, pripremite suho voće. Suve marelice, grožđice i brusnice treba dobro isjeckati na male komade, kako bi bile ravnomerno raspoređene u tijestu. Nakon toga, potrebno je ovo voće namočiti u mlijeku i rumu. Ova kombinacija pomoći će voću da omekša i upije tečnost, čime će se povećati sočnost božićnog hljeba. Voće treba ostaviti u mlijeku i rumu najmanje 20 minuta, kako bi postalo mekano i spremno za dodavanje u tijesto. Ovaj korak je važan, jer će namočeno voće obogatiti okus i teksturu hljeba.

Miješanje i oblikovanje tijesta:

U velikoj posudi pomiješajte sve suve sastojke – brašno, šećer, so, kvasac i bademe. Napravite udubljenje u sredini ove smjese kako biste kasnije dodali mokre sastojke. U to udubljenje stavite jaja, otopljeni maslac, mlijeko i pivo. Miksujte mikserom sa spiralnim nastavcima ili ručno sa kukom za tijesto dok smjesa ne postane homogena i kompaktna. Nakon toga, pređite na ručno miješanje i gnječenje tijesta. Nastavite da miješate dok ne dobijete glatko i elastično tijesto. Ovaj korak traje nekoliko minuta, a važno je da tijesto ne bude previše ljepljivo. Zbog visokog udjela maslaca, tijesto se neće lijepiti za ruke, što olakšava proces pripreme.

Kada tijesto postigne željenu teksturu, pokrijte ga i ostavite da odstoji na toplom mjestu oko 30 minuta. Ovaj postupak omogućava kvascu da „nadođe“, što će učiniti tijesto mekšim i prozračnijim. Nakon što tijesto nadođe, bit će spremno za sljedeći korak.

Dodavanje suhog voća i finalno oblikovanje:

Kada je tijesto dovoljno podignuto, pravi trenutak je da se doda omekšano suho voće. Pažljivo izvadite voće iz mlijeka i ruma, dobro ga ocijedite, a zatim ga dodajte u tijesto. Formirajte udubljenje u sredini tijesta i ravnomjerno rasporedite voće. Iako će tijesto biti mekše teksture, neće se lijepiti za ruke. Energično umiješajte voće u tijesto, nastavljajući da mijesite dok voće ne bude ravnomjerno raspoređeno.

Sada tijesto podijelite na tri jednaka dijela. Svaki dio oblikujte u duguljast oblik debljine oko 1,5 cm. Koristite valjak za tijesto kako biste napravili udubljenje u sredini svakog dijela, a zatim ga preklopite i oblikujte rukama, stvarajući lagani greben u sredini. Ovo oblikovanje daje kruhu njegovu karakterističnu formu i pomaže da se ravnomjerno peče.

Pečenje i preljev:

Kada su štruce oblikovane, stavite ih na lim obložen papirom za pečenje. Pokrijte ih čistom kuhinjskom krpom i ostavite da odstoje još oko 20 minuta. Tokom ovog vremena, tijesto će se dodatno podići, što će doprineti boljim rezultatima pri pečenju.

Pecite štruce u prethodno zagrejanoj pećnici na 160 stepeni oko 50 minuta. Vrijeme pečenja može varirati u zavisnosti od vaše pećnice, pa je najbolje da provjerite da li je kruh zlatno-smeđi i da li zvuči šuplje kada kucate po njemu. Ukoliko nije dovoljno pečen, ostavite ga još nekoliko minuta.

Kada je kruh pečen, dok je još topao, premažite ga otopljenim maslacem i obilno pospite šećerom u prahu. Ovaj preljev će stvoriti prelep i ukusan sloj na površini hljeba, koji se savršeno stopi sa mekanošću tijesta. Ostavite kruh da se potpuno ohladi, pre nego što ga zamotate u plastičnu foliju. Ovaj korak je ključan za očuvanje svježine hljeba.

Božićni hljeb je sjajan način da obogatite prazničnu trpezu. Njegova bogata tekstura i sočan okus suhog voća, zajedno s mirisima začina i narandžine kore, stvoriće pravu blagdansku atmosferu u vašem domu. Idealno je poslužiti ga uz šalicu toplog čaja ili omiljenog napitka za vrijeme božićnih okupljanja.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje.

😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here