
BONUS TEKST
Za održavanje zdravog nivoa holesterola u krvi, od velike je važnosti pažljivo birati namirnice koje unosimo u organizam. Iako nisu sve namirnice bogate holesterolom loše za nas, postoji nekoliko vrsta hrane koje mogu značajno povećati nivo lošeg holesterola (LDL) i tako povećati rizik od srčanih bolesti i drugih zdravstvenih problema. Neke namirnice koje se često smatraju lošima za holesterol zapravo mogu biti korisne, kao što su jaja, koja su bogata holesterolom, ali sadrže i proteine i druge hranjive materije. Ipak, postoji nekoliko ključnih namirnica koje je najbolje izbegavati, a koje mogu negativno uticati na zdravlje, prema istraživanjima i preporukama stručnjaka sa Harvard Health.
Ovdje su četiri najgore vrste namirnica kada je u pitanju visok holesterol:
1. Crveno meso
Crveno meso, kao što su govedina, svinjetina i jagnjetina, bogato je zasićenim mastima, koje mogu povećati nivo holesterola u krvi. Ove vrste mesa, naročito u obliku hamburgerskih pljeskavica, rebaraca, svinjskih kotleta i pečenja, sadrže najviše masti koje nisu dobre za srce. Iako nije potrebno potpuno izbegavati meso, preporučuje se da se konzumira povremeno i u manjim količinama. Umesto toga, bolje je birati mogućnosti s nižim sadržajem zasićenih masti i holesterola, kao što su pileća ili ćureća prsa bez kože, riba ili pasulj. Ove alternative su odličan izvor proteina, a imaju manji uticaj na nivo holesterola.
2. Pržena hrana
Pržena hrana, koja je obično natopljena uljem iz friteze, može biti izuzetno loša za holesterol. Pileća krilca, štapići mocarele, kolutići luka i druga pržena jela, bogata su zasićenim mastima i trans mastima koje mogu podići nivo lošeg holesterola (LDL) u organizmu. Ako ste ljubitelj hrskave hrane, umesto prženja u velikim količinama ulja, možete koristiti fritezu s malo maslinovog ulja ili peći namirnice poput krompira i piletine na visokoj temperaturi u rerni, što će zadržati hrskavost, a biti manje štetno za holesterol.
3. Prerađeno meso
Namirnice poput viršli, kobasica i slanine spadaju među najgorije kada je u pitanju holesterol i zasićene masti. Ove namirnice često koriste masne komade crvenog mesa, što ih čini vrlo nezdravima. Iako se možda može činiti zdravijom opcijom ako birate verzije prerađenog mesa od piletine ili ćuretine, ove alternative nisu bez holesterola i nisu potpuno bezbedne za srce. Takođe, proces soljenja i dimljenja koji se koristi za pripremu ovih proizvoda može negativno uticati na zdravlje krvnih sudova i opšte stanje organizma. Da biste smanjili unos holesterola, najbolje je da se ograničite na manju količinu prerađenih mesnih proizvoda i tražite alternative poput ribe ili nemasnog piletine.
4. Peciva i poslastice
Kolačići, torte, peciva i slični deserti često sadrže velike količine maslaca, šećera i raznih kremova, što ih čini veoma rizičnima kada je u pitanju nivo holesterola. Ove poslastice često koriste zasićene masti koje mogu povećati nivo lošeg holesterola u krvi, čineći ih jednim od glavnih krivaca za povećanje rizika od srčanih bolesti. Iako nije potrebno potpuno eliminisati deserte iz ishrane, savetuje se da napravite zdrave izmene, poput upotrebe zdravijih izvora masnoća (kao što su maslinovo ulje ili avokado) i zaslađivača s nižim glikemijskim indeksom. Takođe, možete koristiti brašno od celog zrna umesto rafiniranog, što će doprineti boljoj kontroli holesterola i zdravlju celokupnog organizma.
Zaključak:
Upravljenje nivoom holesterola u krvi ima ključnu ulogu u očuvanju dobrog zdravlja. Iako postoji mnogo namirnica koje mogu pomoći u održavanju zdravih nivoa holesterola, kao što su ova kaša, orašasti plodovi i masna riba, treba izbegavati ili ograničiti konzumaciju određenih namirnica koje mogu negativno uticati na nivo holesterola. Crveno meso, pržena hrana, prerađeno meso i peciva mogu povećati rizik od povećanog holesterola, a samim tim i od srčanih bolesti. Umesto njih, fokusirajte se na zdrave izvore proteina, zdravije masti i prirodne zaslađivače kako biste dugoročno očuvali svoje srce i krvne sudove u dobrom stanju.