Oglasi - Advertisement

Krompirova zlatica predstavlja jednu od najopasnijih štetočina koja može potpuno uništiti nasad krompira. Ova štetočina se javlja svake godine i može razviti do tri generacije, u zavisnosti od klimatskih uslova. U područjima sa nadmorskom visinom do 600 metara, obično se razvijaju dve generacije godišnje, dok u povoljnim uslovima može doći i do treće generacije.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Ženke krompirove zlatice su izuzetno plodne, jer mogu položiti i do 2000 jaja. Jaja su narandžaste boje i odložena su u skupinama sa donje strane lista krompira. Krompirova zlatica ima vrlo malo prirodnih neprijatelja. Među njima su jež, krtica i fazan, koji je povremeno koriste kao izvor hrane, dok grabežljive stenice koriste jaja zlatice. Jedan od efikasnih načina borbe protiv ove štetočine je upotreba gljivice Bauveria bassiana, koja se koristi u preparatima za suzbijanje zlatice.

Metode suzbijanja krompirove zlatice

Da bi se efikasno suzbila krompirova zlatica, potrebno je preduzeti nekoliko koraka, počevši od proleća. Jedna od preporučenih metoda je plodored, što znači da krompir ne bi trebalo gajiti na istom mestu 4-5 godina kako bi se sprečila akumulacija štetočina u zemljištu.

Jedna od korisnih tehnika je postavljanje čašica od jogurta sa sveže oguljenom korom krompira. Čašice treba zakopati između redova krompira, tako da ivica bude u ravni s površinom zemlje. Nakon 3-4 dana, potrebno je obići čašice i ukloniti insekte koji su u njih upali. Kore krompira treba redovno menjati, naročito kada se osuše.

Prirodne metode zaštite

Krompirove zlatice ne podnose miris trule lukovine crvenog luka, pa je preporučljivo staviti lukovinu pored krtola prilikom sadnje. Trule lukovine će svojim mirisom odvratiti štetočine. Takođe, postoje biljke koje svojim mirisom odbijaju zlatice, među kojima su ren, kamilica i pasulj. Zlatice ne podnose ni miris četinara, naročito bora, pa usitnjena borova kora može biti rasuta između biljaka krompira, a može se napraviti i preparat od borovih iglica.

Takođe, kopriva može biti korisna, jer njene žareće dlačice sprečavaju zlatice da se uvuku u zemljište, naročito tokom najtoplijeg dela dana.

Tretmani sa domaćim preparatima

Jedan od tretmana za suzbijanje krompirove zlatice uključuje pripremu rastvora od samih zlatica. Potrebno je sakupiti odrasle insekte u posudu, potopiti ih u vodu i ostaviti da se zgusnu i potonu. Ovaj preparat treba razrediti pre primene. Početno razređivanje treba biti u odnosu 1:1, a kasnije u odnosima 1:2 i 1:3, zavisno od reakcije biljaka.

Rastvor pepela takođe predstavlja efikasan način borbe protiv zlatica. Dva kilograma pepela rastvore se u 10 litara vode, a zatim se 1 litar tog rastvora razredi sa 10 litara vode i koristi za tretiranje biljaka krompira.

Korišćenje preparata od listova duvana ili topole takođe je korisno u borbi protiv krompirove zlatice.

Uz primenu ovih metoda, poljoprivrednici mogu značajno smanjiti štetu koju izaziva krompirova zlatica i povećati uspeh u gajenju krompira.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here