Puževi su jedni od najneugodnijih štetočina u vrtu, poznati po tome što mogu za kratko vrijeme uništiti cijele redove mladih biljaka. Budući da je primjena jakih hemikalija često nepoželjna ili čak opasna,naročito u vrtovima gdje se uzgaja povrće za ishranu, važno je pronaći prirodne, ekološki prihvatljive metode koje su i efikasne i sigurne.Mi vam danas malo opširnmije o tome donosimo u nastavku teksta.

- Da bismo se uspješno zaštitili od puževa, potrebno je prvo razumjeti njihovo ponašanje. Puževi vole vlagu, hladovinu i zaklon, stoga ih najčešće nalazimo ispod lišća, među korovima, uz ivice posuda ili u visokoj travi. Prvi korak u borbi protiv njih je eliminacija povoljnih uslova za njihovo razmnožavanje. Redovno uređivanje bašte, odstranjivanje suvišnog korova, kao i zalivanje biljaka ujutro, a ne naveče, značajno smanjuje privlačnost vrta za puževe.
Jedna zanimljiva taktika jeste sjevernjačko postavljanje mamaca: određene biljke, poput rabarbare, izuzetno privlače puževe, pa ih je korisno zasaditi uz rubove vrta. Tako se stvara prirodna zona odvraćanja, daleko od glavnih kultura koje želimo zaštititi.Osim toga, mnoge biljke odbijaju puževe zbog svog mirisa ili teksture. Sadnjom lavande, ružmarina, kadulje, majčine dušice i nevena oko povrća formira se zaštitni pojas koji puževi izbjegavaju. Mlade sadnice, koje su najosjetljivije, mogu se takođe sakriti među ovim biljkama kako bi se zaštitile dok ne ojačaju.
- Kada biljke dostignu stadijum od četiri do pet listova, otpornije su na oštećenja, ali dodatna zaštita nikad nije suvišna. Fizičke barijere poput trnja ruže, čička, bora ili čak grubih ljuski jaja (veličine barem 10 cm) mogu poslužiti kao prepreke koje puževi nerado prelaze. Materijali poput piljevine, oštre peskovite zemlje ili pepela takođe stvaraju neugodne površine za njihovo kretanje.
Još jedan prirodni saveznik je kafa. Talog kafe sadrži kofein, koji negativno djeluje na puževe. Kada se pospe oko biljaka, samostalno ili pomiješan sa piljevinom, djeluje kao odbijajuće sredstvo. Takođe, bakar je izuzetno efikasan – kontakt sa bakrom izaziva kod puževa blagi elektrohemijski šok. Trake bakra visine 3–4 cm mogu se postaviti oko saksija, gredica ili čak direktno oko stabljika biljaka.
- Za one koji se već suočavaju sa velikom populacijom puževa, postoji nekoliko metoda za njihovo fizičko uklanjanje. Postavljanje vlažnog kartona ili daske preko noći stvoriće skrovište koje puževi rado koriste, a ujutro se jednostavno mogu pokupiti i odstraniti. Takođe, postavljanje polovica kora narandže ili grejpa privlači puževe, koji se zavuku ispod, pa ih je narednog dana lako ukloniti.
Jedan od najpopularnijih metoda jeste postavljanje pivskih zamki. Male posude zakopane do nivoa tla napune se pivom, čiji miris neodoljivo privlači puževe. Kada pokušaju da dođu do tečnosti, upadnu unutra i više ne mogu izaći. Ova metoda je jednostavna, jeftina i vrlo učinkovita, posebno ako se redovno provodi.Za one koji traže trajno, prirodno rešenje, vrijedi razmisliti o uključivanju indijskih trkaćih patki u sistem zaštite. Ove ptice su poznate po tome što vole jesti puževe, a istovremeno ne štete biljkama. One ne samo da efikasno smanjuju broj štetočina, već i vraćaju prirodnu ravnotežu ekosistemu, što je posebno važno za dugoročno zdravlje vrta.
- Važno je naglasiti da kombinacija metoda daje najbolje rezultate. Prevencija, zaštitne barijere, prirodni repelenti i fizičko uklanjanje čine zajedno moćan pristup koji ne uključuje hemikalije, ne ugrožava korisne insekte ni ljude, i u potpunosti je u skladu sa održivim vrtlarstvom.Borbom protiv puževa na ovaj način ne čuvamo samo naše biljke, već i zdravlje tla, korisne organizme i sopstveni mir. Pristup koji poštuje prirodu ujedno donosi dugoročne rezultate i manju potrebu za budućim intervencijama.