Oglasi - Advertisement

Snimak koji prikazuje oca kako dete baca u more izazvao je ogromnu pažnju na internetu i podelio javnost. Ova situacija izazvala je lavinu komentara, od oštrih osuda do onih koji pokušavaju da opravdaju ovakvu metodu učenja plivanja.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Video je zabeležen na jednom letovalištu, a iako je nastao pre dve godine, nedavno je ponovo postao viralan i širi se društvenim mrežama uz upozorenja da roditelji ne pribegavaju takvim metodama.

Na snimku se vidi muškarac koji je svoju ćerkicu, opremljenu mišićima za plivanje, podigao i nonšalantno bacio preko ograde direktno u more. Međutim, trenutak koji je šokirao gledaoce dogodio se kada su gumeni mišići skliznuli s njenih tankih ruku i ostali da plutaju na površini vode. Devojčica je potonula, a snimak se završava pre nego što je prikazano šta se dalje desilo. To je dovelo do nagađanja – mnogi se nadaju da je dete instinktivno izronilo i da ova epizoda nije imala tragičan kraj.

  • Na mreži X (nekadašnji Twitter), korisnici su muškarcu ironično nadenuli nadimak “otac godine”, izražavajući nevericu i ljutnju zbog ovakvog ponašanja. “Nije svako za decu”, “Ovog treba u zatvor”, “Budala godine”, samo su neki od komentara besnih korisnika. Mnogi smatraju da bi majka u takvoj situaciji bila opreznija i ušla u vodu da dočeka dete, dok su neki navodili da je ovakva metoda čisti nemar i da predstavlja rizik za život deteta.

Ipak, pored oštrih osuda, bilo je i komentara koji su pokušavali da opravdaju ponašanje oca. Pojedinci su se prisetili svog detinjstva i metoda kojima su ih njihovi roditelji učili plivanju. “Mene je otac izbacio nasred Dunava bez mišića i rekao da ću tako naučiti da plivam. Preživeo sam i naučio”, napisao je jedan korisnik. Drugi su komentarisali: “Srbi moji dragi, tako se deca uče da plivaju” i “Mene su tako bacili u more, imao sam sedam godina i nisam se udavio”.

Posebno je šokirao jedan komentar koji je bio potpuno suprotan preovlađujućem mišljenju: “Gospodin. Tako i treba. Deca su danas mnogo meka”. Ovaj stav izazvao je dodatne polemike jer su mnogi korisnici smatrali da ovakvo “čeličenje” nema mesta u savremenom roditeljstvu.

  • Psiholozi i pedijatri godinama upozoravaju da bacanje dece u vodu bez prethodne pripreme može biti traumatizujuće iskustvo i da deca na taj način mogu razviti strah od vode, umesto da nauče da plivaju. Savremeni pristupi uče roditelje da dete kroz igru i postepeno prilagođavanje vodi razvija osećaj sigurnosti i samopouzdanje.

Dok se jedni prisećaju svog detinjstva i tvrde da su tako “postali jači”, drugi naglašavaju da su vremena drugačija i da je najvažnije zaštititi dete od potencijalno kobnih posledica. “Možda je nekada bilo normalno da nas bacaju u more, ali danas znamo bolje”, napisala je jedna korisnica i dodala da ovakve metode samo potvrđuju da mnogi roditelji nisu spremni na odgovornost koju roditeljstvo nosi.

  • Iako nije poznato ko je muškarac sa snimka, činjenica je da je ovakva metoda izazvala burnu raspravu u kojoj su se sudarila dva pogleda na svet – onaj koji zagovara strogoću i čeličenje, i onaj koji stavlja akcenat na brigu, empatiju i bezbednost deteta. Bez obzira na podeljena mišljenja, većina se slaže da bi roditelji morali da razumeju koliko su deca krhka i koliko ozbiljne posledice mogu proisteći iz samo jednog nepromišljenog poteza.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here