U današnnjem članku vam donosimo nekoliko korisnih savjta kako da svoju mašinu za veš održavate bez imalo muke.Ako primijetite da vaša odjeća više nema onaj svjež miris nakon pranja, ili da iz bubnja dolazi neugodan zadah, vrijeme je za temeljito čišćenje.

- Održavanje perilice rublja u besprijekornom stanju često može biti skupo ako se prepustimo skupim servisima ili profesionalnim sredstvima. Ipak, dobra vijest je da uz nekoliko jednostavnih domaćih trikova možete uštedjeti novac i istovremeno osigurati da vaša perilica radi kao nova – bez neugodnih mirisa, kamenca i nakupljene prljavštine.
Zašto je čišćenje perilice važno?
Kamenac i ostaci deterdženta vremenom se nakupljaju u bubnju i grijaču, stvarajući idealne uvjete za razvoj plijesni i bakterija. Osim neugodnog mirisa, to može dovesti i do slabije učinkovitosti perilice i kraćeg vijeka trajanja.
Domaća smjesa za čišćenje – jednostavno i učinkovito
Za početak, možete pripremiti smjesu koja će ukloniti prljavštinu i kamenac:
50 g vodikovog peroksida
3 žličice sode bikarbone
3 žličice deterdženta za rublje
- Sve sastojke dobro promiješajte. Zatim izvadite dozator deterdženta iz perilice i smjesu ravnomjerno nanesite u debljem sloju po površini dozatora. Ostavite da djeluje 15 do 30 minuta, ovisno o razini prljavštine. Nakon toga isperite spužvicom i dobro operite pod mlazom vode.
Ista ova smjesa može se koristiti i za čišćenje bubnja perilice – nježno je utrljajte i pustite perilicu da odradi kratki ciklus ispiranja. Ovaj trik često koriste i profesionalni serviseri, a smjernice dolaze od tehničara koji je godinama radio s perilicama.
Limunska kiselina – tajno oružje protiv kamenca
Ako želite ukloniti naslage kamenca iz grijaćeg elementa, rješenje je jednostavno:
Dodajte 100-200 g limunske kiseline u dozator deterdženta.
Pokrenite ciklus pranja na 60°C bez rublja u bubnju.
- Ova metoda će očistiti grijač i bubanj, a vaša perilica će ponovno biti besprijekorna. Za dodatnu svježinu, možete očistiti i gumenu brtvu: pomiješajte 1 žlicu limunske kiseline s pola litre vode, potopite krpu u otopinu i prebrišite sve unutarnje dijelove. Plijesan i neugodni mirisi nestaju već nakon prvog tretmana.
Tablete za perilicu posuđa – neočekivano rješenje
Ako se borite s masnoćama i mirisima, isprobajte trik s tabletama za perilicu posuđa: stavite 2 tablete direktno u bubanj, podesite temperaturu na 90°C i pustite praznu perilicu da odradi ciklus. Tablete učinkovito otapaju masnoće i naslage praha koje se nakupljaju na niskim temperaturama. Ova metoda se preporučuje svaka 2-3 mjeseca kako bi perilica ostala svježa i čista.
Domaći “Calgonit” za dugotrajnu zaštitu
Ako ste ljubitelj prirodnih sredstava, možete sami napraviti prašak za omekšavanje vode i čišćenje perilice:
2 dijela sode za pranje (temelj za visoku učinkovitost)
2 dijela sode bikarbone (otapa masnoću)
2 dijela limunske kiseline (protiv kamenca i bakterija)
1 dio nejodirane soli (omekšava vodu)
Sve sastojke dobro izmiješajte i pohranite u zatvorenu posudu. Za čišćenje koristite 4-5 žlica smjese, stavite je u praznu perilicu i pokrenite ciklus na 90°C. Ovaj domaći prašak možete dodati i tijekom svakodnevnog pranja rublja – 1 žlica je dovoljna za omekšavanje vode i održavanje čistoće bubnja.
Redovito održavanje = dugovječna perilica
Da biste spriječili probleme s kamencom i mirisima, dovoljno je ove metode koristiti svakih 2-3 mjeseca. Uz minimalan trud, produžit ćete vijek trajanja perilice i izbjeći skupe popravke.
“Moj muž je primijetio da su košulje izgubile svježinu, ali nakon što sam očistila perilicu po ovom receptu, rublje opet miriše kao novo,” rekla je jedna korisnica koja je otkrila trik s tabletama za posuđe.