Oglasi - Advertisement

Evo proširenog i detaljnog recepta, koji uključuje sve korake pripreme i dodatne savete za još bolji rezultat. Ovaj recept se temelji na tradicionalnoj ruskoj metodi pripreme testa i kolačića, pružajući ukusan, složen kolač sa bogatim ukusima šljive, limuna i rakije. Uz detaljan postupak i korisne savete, biće vam lakše da uživate u pripremi i postignete savršen rezultat.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Sastojci koji su nam potrebni:

Za testo:

  • 1 kašika masti (po mogućstvu svinjske masti za bolji ukus)
  • Prstohvat soli i šećera
  • Sok i korica od 1 limuna (za svežinu i aromu)
  • 2 dl hladne vode (dodajte postepeno)
  • 2 jaja i 2 žumanca (povrh svega za bogatstvo u testu)
  • 1/2 dl rakije (najbolje šljivovice, koja dodaje karakteristiku i dubinu ukusa)
  • 650-700 g mekog brašna (potrebno za pripremu savršeno elastičnog testa)
  • 200-250 g masnog pekmeza od šljiva (za filovanje i dodavanje sočnosti)
  • Šećer u prahu sa vanilom za posipanje (za završni detalj)

Priprema:

1. Priprema mokrih sastojaka: Za početak, u posudu za mešanje stavite 1 kašiku masti. Preporučujemo da koristite svinjsku mast, jer daje bogatiji ukus, ali ako je nemate, možete koristiti i biljno ulje. Dodajte prstohvat soli i prstohvat šećera. Zatim, narendajte koricu jednog limuna i iscedite njegov sok, kako biste uneli svežinu u testo. U ovu mešavinu dodajte 2 dl hladne vode i dobro promešajte. Uključite rakiju (šljivovicu), što će dodati jedinstven i osvežavajući ukus, a alkohol će tokom pečenja ispariti, ostavljajući samo bogat miris. Na kraju dodajte jaja i žumanca, što će pomoći da testo bude mekano i elastično.

2. Dodavanje suvih sastojaka: Nakon što su mokri sastojci dobro sjedinjeni, prosijajte 650-700 g mekog brašna u smesu. Količina brašna može varirati u zavisnosti od veličine jaja, količine limuna i vaših ličnih preferencija. Međutim, budite oprezni da testo ne bude previše lepljivo. Postepeno dodajte brašno i mešajte sve dok ne dobijete kompaktnu smesu koja se ne lepi za ruke.

3. Mesenje testa: Uzmite nekoliko minuta da dobro umesite testo. Mesenje je ključni deo pripreme jer ćete tako omogućiti da se gluten razvije, čineći testo mekšim i elastičnijim. Testo treba biti meko i baršunasto, ali dovoljno čvrsto da ne bude lepljivo. Kada je dobro umeseno, pokrijte ga čistom, suvom krpom i ostavite da odstoji na sobnoj temperaturi oko 1 sat. Ovo je vreme kada možete pripremiti svinjsku mast za upotrebu.

4. Priprema svinjske masti: Dok čekate da testo odstoji, pripremite svinjsku mast. Postavite je u posudu i uklonite opnu i crvene žilice koje mogu biti u masti. Svinjsku mast možete samljeti u mašini za meso, koristiti multivarku ili, ako želite, da zamolite nekog da je tucate viljuškom dok ne postane pahuljasta. Ovaj korak je važan, jer će mast kasnije u pečenju doprineti sočnosti i bogatstvu kolača.

5. Razvlačenje i preklapanje testa: Nakon što je testo odmorilo, prebacite ga na ravnu površinu i razvaljajte u pravougaoni oblik debljine oko 1/2 cm. Počnite da premažete površinu testa svinjskom mašću, pazeći da je ravnomerno rasporedite. Zatim preklopite dužu stranu testa na pola, a potom je još jednom premažite masti. Na kraju, preklopite kraće strane prema sredini, stvarajući oblik paketa. Prebacite testo na tanjir posut brašnom i pokrijte ga čistom krpom, ostavite da odstoji u frižideru najmanje 1 sat.

6. Ponavljanje procesa: Ovaj proces preklapanja i odmora testa treba ponoviti još dva puta, što znači da ćete ukupno složiti testo tri puta. Svaki put, preklopite ga sa svinjskom mašću i ostavite da odstoji na hladnom još 1 sat. Ovaj korak je ključan za stvaranje savršenih slojeva, koji će se tokom pečenja podići i stvoriti lisnati efekat. Ne zaboravite da prilikom svakog preklapanja ne razvaljujete testo previše tanko – cilj je debljina nešto manja od 1 cm.

7. Oblikovanje i priprema za pečenje: Nakon što je testo odmorilo i složeno, prebacite ga na ravnu površinu i pažljivo ga razvaljajte u pravougaoni oblik. Koristeći oštar nož, izrežite testo na pravougaonike veličine 5×7 cm. Na svaki pravougaonik stavite kašičicu džema od šljiva (ili bilo kojeg drugog džema po vašoj želji), a zatim preklopite testo na pola bez pritiskanja, kako bi se slojevi sačuvali. Ređajte pripremljene kolače na pleh obložen papirom za pečenje, pazeći da ostavite dovoljno prostora između njih, jer će se tokom pečenja proširiti.

8. Pečenje: Zagrejte rernu na 250°C. Preporučuje se da na dno rerne stavite metalni tanjir ili malu tepsiju napunjenu vodom. Para koja se stvara od ove vode doprinosi stvaranju hrskavih i vazdušastih kolača. Stavite kolačiće u rernu i pecite ih 10-15 minuta ili dok ne dobiju zlatnu boju. Nemojte otvarati vrata rerne dok se kolači peku, kako biste očuvali temperaturu i vlagu. Kada su pečeni, izvadite ih iz rerne i ostavite da se ohlade.

9. Posluživanje: Kada se kolači ohlade, pospite ih šećerom u prahu pomiješanim sa vanilijom. Ovaj fini sloj šećera će im dati dodatnu slatkoću i lep završni izgled. Služite ih hladne, složene na tanjiru, ili ih možete zamrznuti za kasniju upotrebu.

Saveti:

  • Testo možete zamrznuti pre pečenja i peći ga direktno iz zamrzivača. Međutim, za optimalan ukus, preporučuje se da ih prvo odmrznete.
  • Ako imate suvu kožu na rukama, pokušajte koristiti pamučne čarape ili rukavice dok čistite masno posuđe – ovo će vašu kožu učiniti mekom, a i posuđe će biti lako za čišćenje.
  • Za još bogatiji ukus, možete dodati u džem malo vanilin šećera ili čak nekoliko kapi rakije.

Ovaj recept pruža detaljan uvid u sve faze pripreme, čineći ga savršenim za svakoga ko želi da napravi kolačiće bogate teksturama i ukusima, sa dodirom tradicije.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here