Moramo priznat da je orhideja u zadnje vrijeme jedan od njaljepši cvijetova i da je skoro svaki dom ima. Međutim kao što je poznato ona zahtjeva puno njege, zato smo odlučili da vam podijelimo nekoliko trikova kakao da vaša orhideja bude bujnija i dugotrajnija…

- Narod bi rekao – ko zna kako s orhidejom, zna kako s dušom. Osjetljive su, tihe i ne traže mnogo, ali ono što im treba, traže baš kako valja. Kad lišće počne da vene, kad se spusti prema zemlji, to je znak – biljci ne ide dobro. Ako nešto uskoro ne preduzmete, od cvjetanja neće biti ništa. Ali, srećom, postoji prirodan, jednostavan način da svojoj orhideji vratite život, boju i – ono najvažnije – cvjetove.
Prvi korak je da se biljka pažljivo pregleda. Ako primijetite oštećene stabljike, one se moraju odstraniti. Rezovi koji ostanu poslije uklanjanja ne smiju ostati goli – posipaju se mljevenim cimetom, jer upravo on ima moć da spriječi infekciju. Nakon toga, ostavite biljku da se odmori, bar jedan dan, kako bi se rezovi potpuno osušili.
Ako vaša orhideja nikada ranije nije cvjetala, a ima najmanje tri para listova i zdravo korijenje, spremna je za dalju njegu.
Za ishranu koja podstiče cvjetanje koristi se jednostavna domaća formula. Potrebno je:
1/2 glavice crnog luka
1 litra kipuće vode
3 kašike pirinča
Luk se isjecka na kockice i prelije kipućom vodom, zatim se posuda zatvori i ostavi da odstoji cijeli dan. Istovremeno, pirinač se prelije kipućom vodom u drugoj posudi i ostavi da takođe stoji 24 sata. Sutradan se obje tečnosti procijede, sjedine i dobijena otopina je spremna za upotrebu.
- Prvo se ovom tekućinom očiste listovi – koristi se pamučni štapić. To pomaže da se uklone plijesan i bakterije, a samim tim, poboljšava se zdravlje biljke. Ovaj tretman se radi jednom sedmično.Ista otopina se koristi i kao korijenski zavoj. Kad se njome zalije korijen, podstiče se razvoj novih stabljika i listova. I ovo zalivanje se ponavlja jednom sedmično.
Dodatni korak jeste prskanje listova. Rastvor se sipa u prskalicu, a između svakog para listova stavlja se pamučni štapić kako bi se vlaga zadržala. Sprej se nanosi rano ujutru, da listovi imaju vremena da se osuše prije nego što ih obasjaju sunčevi zraci. I ovaj postupak je ključan za stimulaciju novih izdanaka.A kad biljka izgleda kao da ide „u kanalizaciju“, kad sve izgleda izgubljeno – tada nastupa limun. Ova voćka nije tu samo da osvježi čaj, već i da spasi listove od propadanja. Njegova antioksidativna i dezinfekciona svojstva pomažu biljci da se izbori sa bolestima i štetočinama. Uz to, limun sadrži vitamin C i kalijum, koji su neophodni za rast novih listova.
- Ali s limunom treba pažljivo. Nikako ga ne nanositi direktno. Pravi se rastvor: 200 ml vode i 10 kapi limunovog soka. Dobijenu tečnost treba nanijeti na jastučić za skidanje šminke, ocijediti višak i njome nježno trljati listove – i s gornje i s donje strane. Ovaj tretman se radi jednom sedmično.Donja strana lista posebno je bitna jer se tu često kriju znaci pepelnice i drugih bolesti. Zahvaljujući ovoj metodi, listovi postaju čvršći, sjajniji i zdraviji, a orhideja dobija novu snagu.
Postoji još jedan limunov recept, ovaj put za tretman protiv bolesti u zemlji i korijenu. Ovdje se koristi samo 3 kapi limunovog soka na 200 ml vode. Ova otopina se koristi jednom mjesečno za zalijevanje. Prečesto zalijevanje ovim rastvorom može izazvati sušenje biljke, pa je mjera izuzetno važna.Za jednu saksiju dovoljno je pola čaše rastvora. Možete ga sipati direktno u zemlju ili ga prvo nasuti u tanjirić pa spustiti biljku da upije što joj treba.
- Ukoliko je orhideja zdrava, vrlo brzo će početi da pušta nove izdanke, a zatim i cvjetne pupoljke. Cvatnja je kratka, ali zahvaljujući pravilnoj njezi, dolazi češće i traje duže.Na kraju, ono što treba zapamtiti jeste da orhideje, kao i ljudi, cvjetaju kada im damo ljubavi, pažnje i pravi tretman u pravo vrijeme. I ne moraš biti stručnjak da ih njeguješ – samo neko ko osluškuje prirodu i ima strpljenja.