Oglasi - Advertisement

Smrdibube su insekti koje mnogi ne žele u svom domu. Iako su bezopasne po zdravlje, njihov neugodan miris i upornost da uđu u zatvorene prostore, naročito u jesen, čine ih izrazito nepoželjnim. Umesto da se koriste agresivna hemijska sredstva, postoji niz prirodnih metoda koje su jednako efikasne, a pritom su i ekološki prihvatljive.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Jedna od najefikasnijih taktika u borbi protiv ovih insekata jeste upotreba mirisnih barijera. Smrdibube izuzetno loše reaguju na miris određenih biljaka i začina. Postavljanjem ovih prirodnih sredstava oko ulaznih tačaka u dom, moguće je stvoriti nevidljivu odbranu koja će ih odbijati.Bosiljak, poznat kao ukusan dodatak jelima, ima i dodatnu vrijednost – njegov intenzivan miris djeluje kao prirodna zaštita. Posadite ga u saksije koje možete postaviti pored prozora, vrata ili na balkon. Osim što pruža prijatnu aromu i koristi se u kuhinji, efikasno odbija smrdibube.

Još jedna biljka koja se pokazala korisnom u ovoj borbi je nana. Njen osvežavajući miris ima smirujuće dejstvo na ljude, ali je izrazito neprijatan za smrdibube. Sadnja nane u dvorištu, oko terasa ili ulaza, stvara prirodnu barijeru kroz koju ovi insekti ne žele da prođu.Tu je i lavanda, poznata po svom umirujućem mirisu koji djeluje relaksirajuće, ali smrdibube ga izbjegavaju. Postavljanjem saksija sa lavandom u blizini prozora i ulaza u kuću ili stan, postiže se efekat odbijanja, a pritom dom dobija i prijatan mirisni ambijent.

  • Pored mirisnih biljaka, važno je i zatvoriti sve pukotine i otvore kroz koje insekti mogu da uđu. Redovna kontrola i zaptivanje spojeva na prozorima, vratima i zidovima spriječiće njihov neprimetan ulazak u unutrašnjost.Korisna mjera zaštite je i postavljanje komarnika. Oni ne samo da sprečavaju ulazak smrdibuba, već štite i od drugih insekata, a istovremeno omogućavaju cirkulaciju svežeg vazduha. Idealni su za prozore i balkonska vrata, naročito tokom toplijih mjeseci.

Pored biljaka, jedan od najefikasnijih prirodnih repelenta je sirće. Njegov jak miris odbija insekte, a lako se koristi. Možete napraviti sprej za zaštitu tako što ćete pomiješati jednu mjeru sirćeta sa tri mjere vode i ovu mješavinu koristiti za prskanje oko prozora, vrata i uglova gdje su smrdibube najčešće prisutne.Sirće se može dodavati i u vodu za čišćenje domaćinstva. Time se ne samo uklanjaju nečistoće već i odbijaju insekti. Posebnu pažnju treba posvetiti prostorijama kao što su kuhinja i kupatilo, gdje se često zadržavaju.

  • Postoji još jedan način korišćenja sirćeta – pravljenje zamki. Kombinacijom sirćeta i deterdženta za suđe stvara se tečnost koja privlači smrdibube, ali im onemogućava da izađu iz nje. Dovoljno je sipati mješavinu u plitku posudu i postaviti je na mjesto gdje je njihova pojava najčešća.Ako se želi dodatna zaštita, moguće je koristiti i komercijalne klopke za smrdibube. Dostupne su u različitim oblicima: lepljive trake, svjetlosne klopke ili elektronske verzije. Ključno je pravilno ih postaviti – najbolje u blizini prozora, vrata i mjesta gdje je prisustvo smrdibuba učestalo. Ove klopke privlače insekte i hvataju ih bez upotrebe štetnih hemikalija.

Kombinovanjem svih navedenih metoda – mirisnih biljaka, sirćeta, fizičkih prepreka i zamki – moguće je stvoriti veoma efikasnu zaštitu od smrdibuba bez narušavanja prirodne ravnoteže u domu. Ovi insekti možda jesu uporni, ali uz prirodne metode, njihovo prisustvo može se značajno smanjiti, a dom sačuvati mirnim, sigurnim i prijatnim.

 

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here