Oglasi - Advertisement

Džem od smokava je jedan od onih tradicionalnih recepata koji se prenosi s generacije na generaciju. Ovo voće, poznato po svojoj bogatoj teksturi i slatkom okusu, u kombinaciji sa svježinom limuna i sirupastim šećerom, stvara pravi užitak za nepce. Kada je u pitanju domaći džem, smokve su savršen odabir jer nude prirodnu slatkoću, koja se lijepo balansira s kiselkastošću limuna, a sve to zajedno daje džemu neodoljiv okus.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Ako ste ljubitelj domaće hrane i volite praviti džemove od svježeg voća, sigurno ćete uživati u pripremi džema od smokava. Ovaj džem je ukusan uz tost, palačinke, jogurt, a može se koristiti i kao dodatak za kolače i druge deserte. Idealno je za one koji žele uživati u bogatstvu okusa smokava i zadržati okus ljeta i jeseni u teglicama koje će trajati cijelu godinu.

Priprema džema od smokava nije previše komplicirana, ali zahtijeva pažnju i nekoliko ključnih koraka kako bi džem bio što ukusniji i postigao željenu teksturu. Slijedite ovaj detaljan recept i uživajte u jednostavnoj, ali nevjerojatno ukusnoj deliciji.

Sastojci:

  • 1 kg smokava – idealno je odabrati zrele i svježe smokve koje su još čvrste i sočne, jer će dati najbolji okus džemu.
  • 1 kg šećera – za dovoljno slatkoće, a također pomaže u konzerviranju džema.
  • 1 limun – svježe iscijeđeni sok limuna dodaje kiseloću koja balansira slatkoću smokava i pomaže u očuvanju džema.

Priprema:

1. Priprema Smokava

Započnite s pripremom smokava. Smokve su vrlo osjetljive, pa je važno s njima postupati nježno. Prvo ih temeljito operite u hladnoj vodi kako biste uklonili eventualnu prašinu ili nečistoće. Zatim im odrežite peteljke, jer one nisu jestive. Smokve ostavite da se osuše na papirnatom ručniku.

Nakon toga, ogulite koru smokava. Kora smokava je jestiva, ali neki ljudi preferiraju da je skinu, osobito kada prave džem, kako bi dobili glatku teksturu. Preporučljivo je narezati smokve na male komadiće ili kockice, ovisno o tome koliko komadića želite u džemu. Ako volite džem sa komadićima voća, možete ostaviti malo veće komade, ali imajte na umu da će se tijekom kuhanja smokve dodatno raspasti.

2. Blanširanje Smokava

Nakon što ste narezali smokve, stavite ih u veliku šerpu s vodom i dodajte 2 žličice sode bikarbone. Ova metoda pomoći će očistiti smokve i ukloniti prirodne nečistoće. Smjesu stavite na jako vatru dok ne zavrije, a potom isprati smokve pod hladnom vodom kako biste zaustavili proces kuhanja i uklonili ostatke sode bikarbone. Ovaj korak također pomaže u održavanju svježine boje voća.

3. Priprema Sirupa

U međuvremenu pripremite sirup za džem. U velikoj tavi pomiješajte 1 kg šećera i dovoljno vode da pokrije šećer (oko 1 do 2 čaše). Stavite tavu na srednju vatru i miješajte dok se šećer potpuno ne otopi. Ostavite da kuha dok ne postane sirupast – to znači da će se tekućina zgusnuti i postati ljepljiva. Sirup je spreman kada se na žlici počne zgušnjavati, ali neće biti previše gust jer će još dodatno kuhati s smokvama.

4. Kuhanje Smokava u Sirupu

Kada sirup bude gotov, dodajte pripremljene smokve u tavu. Poredajte smokve u jednom sloju, pažljivo ih stavite jednu po jednu u tavu kako bi se ravnomjerno kuhale. Kuhajte smokve na umjerenoj vatri oko 1 sat, povremeno miješajući kako bi se smokve ravnomjerno skuhale i otpustile svoj sok. Za vrijeme kuhanja, smokve će se raspasti i obogatiti sirup.

5. Dodavanje Limuna

Pred kraj kuhanja, dodajte narezani limun. Limun nije samo koristan za balansiranje slatkoće, već i pomaže džemu da se očuva. Njegov kiseli sok čini džem svježim, dok korica limuna daje aromatičan okus. Limun također djeluje kao prirodni konzervans, što pomaže u duljem čuvanju džema.

6. Odstajanje

Kada je džem kuhan, pokrijte lonac vlažnom kuhinjskom krpom i ostavite ga da odstoji do sljedećeg dana. Ovaj korak je ključan jer omogućava svim okusima da se prožmu i omekšaju, a džem će dobiti bogatiji i intenzivniji okus.

7. Pakiranje u Staklenke

Nakon što je džem odstajao, izvadite ga iz lonca i pažljivo prebacite u staklenke. Ako želite, možete sterilizirati staklenke tako da ih prethodno stavite u pećnicu na 100°C 15 minuta ili ih prokuhate u vodi. Ovaj korak osigurava da džem bude sigurno pohranjen i dugotrajan. Napunite staklenke do vrha, ali ostavite malo prostora za proširenje džema. Zatvorite staklenke čvrsto i stavite ih na hladno i tamno mjesto, poput smočnice ili hladnjaka.

Savjeti:

  • Usklađivanje slatkoće: Ako želite manje sladak džem, slobodno smanjite količinu šećera. Smokve su već prirodno slatke, pa je moguće smanjiti količinu šećera prema vašim željama.
  • Aromatiziranje džema: Za dodatne okuse, možete dodati začine poput cimeta, vanilije ili đumbira tijekom kuhanja smokava. Ovi začini će obogatiti okus džema i dati mu specifičan karakter.
  • Konzistencija: Ako želite gušći džem, nastavite kuhati smjesu još nekoliko minuta dok ne postigne željenu gustoću. Džem se zgusne kad se ohladi, pa budite oprezni da ga ne kuhate previše.
  • Pokloni: Ovaj džem je izvrsna opcija za domaće poklone. Možete ga ukrasiti staklenke sa personaliziranim etiketama, što će vašim poklonima dodati poseban šarm.

Uživanje u Džemu:

Džem od smokava odličan je uz tost ili palačinke, a može se koristiti i kao preljev za jogurt ili sladoled. Također je savršen za sendviče s kremastim sirom ili s kiselim mlijekom. U bilo kojem obliku, džem od smokava donijet će vam toplinu domaće kuhinje i uživanje u svakom zalogaju.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje.

😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here