Oglasi - Advertisement

U posljednjim par godina znatno se povećao broj oboljelih od karcinoma  debelog crijeva u mnogim dijelovima svijeta. Mogući razlozi su ishrana i opći stil života Razumijevanje kako naš probavni sustav funkcioniše i kako različiti nutrijenti djeluju na crijevno zdravlje može imati ključno značenje u borbi protiv ove opasne bolesti.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Probavni sustav ima višestruku ulogu – s jedne strane omogućava apsorpciju ključnih nutrijenata poput vitamina, minerala, proteina, ugljikohidrata, masti i vode, dok s druge strane obavlja eliminaciju otpadnih tvari iz organizma. Ovaj sofisticirani sustav obuhvata više organa, uključujući jednjak, želudac, kao i tanko i debelo crijevo, svaki sa svojom precizno definiranom funkcijom.

Crijeva se anatomski dijele na dva glavna dijela – tanko crijevo i debelo crijevo. Tanko crijevo, koje se sastoji od duodenuma (dvanaesnika), jejunuma i ileuma, igra ključnu ulogu u probavi i apsorpciji hranjivih tvari. Počinje s duodenom, dugim oko 30 cm, gdje se miješaju žuč i probavni enzimi. Jejunum, čije ime potječe iz latinskog i znači „prazan“, dug je između 2 i 8 metara, i ima ulogu u transportu razgrađene hrane. Ileum, koji doseže dužinu i do 4 metra, odgovoran je za apsorpciju većine hranjivih tvari koje su razgrađene prethodnim procesima.

  • U odraslih osoba, ukupna dužina tankog crijeva kreće se između 5 i 7 metara, a njegov zadatak je da kroz različite faze mehaničke i hemijske razgradnje pretvori hranu u oblik koji organizam može iskoristiti. Hrana iz želuca najprije dospijeva u duodenum, gdje dolazi do miješanja s probavnim sokovima, a zatim se kreće dalje kroz jejunum i ileum, sve do spoja s debelim crijevom.

Kretanje hrane kroz probavni sustav omogućeno je mišićnim kontrakcijama poznatim kao peristaltika. Ovaj proces podržavaju različiti enzimi, među kojima su pepsin i tripsin. Pepsin djeluje u izrazito kiselom okruženju (pH 2-3), dok tripsin zahtijeva alkalnu sredinu, koju omogućuje natrijev bikarbonat iz gušterače. U crijevima djeluju i druge proteaze koje su najučinkovitije u pH rasponu 7-9.

  • Proteini se počinju razgrađivati još u želucu, ali glavnina te razgradnje odvija se u tankom crijevu. Istovremeno započinje i razgradnja masti, dok se ugljikohidrati razlažu u zavisnosti od prisustva enzima poput ptijalina, koji je posebno učinkovit kada u hrani ima škroba. Održavanje pravilne kiselinsko-bazne ravnoteže je od ključne važnosti za funkcionisanje svih ovih procesa.

Kada sadržaj hrane završi svoj prolazak kroz tanko crijevo, on prelazi u debelo crijevo, koje se sastoji od nekoliko dijelova: uzlaznog (colon ascendens), poprečnog (colon transversus), silaznog (colon descendens) i sigmoidnog dijela. Na spoju tankog i debelog crijeva nalazi se ileocekalni zalistak, poznat i kao Bauhinijev zalistak, koji djeluje kao ventil i sprečava vraćanje sadržaja nazad u tanko crijevo.

  • Debelo crijevo ima zadatak da apsorbira preostalu vodu i elektrolite iz sadržaja koji dolazi iz tankog crijeva. Takođe, ono ima ulogu u formiranju stolice i njenom privremenom skladištenju. Unutar debelog crijeva dolazi do razgradnje ostataka hrane pomoću bakterija koje imaju važnu ulogu u održavanju zdrave crijevne flore. Na samom početku debelog crijeva nalazi se cecum (slijepo crijevo), a iz njega izlazi apendiks, koji često izaziva konfuziju jer se pogrešno smatra da je to cijelo slijepo crijevo.

Ravnoteža između različitih enzima, bakterija i pH vrijednosti unutar crijeva ima direktan utjecaj na zdravlje. Kada se ta ravnoteža naruši, može doći do brojnih zdravstvenih problema, uključujući hronične upale, poremećaje probave, a na kraju i povećani rizik za razvoj malignih bolesti poput karcinoma debelog crijeva.

  • Zbog toga je važno obratiti pažnju na prehrambene navike. Ishrana bogata vlaknima, voćem, povrćem i fermentiranim proizvodima može značajno poboljšati funkciju crijeva i doprinijeti smanjenju rizika od raka debelog crijeva. Izbjegavanje procesuirane hrane, prekomjernog unosa crvenog mesa i zasićenih masti, uz redovnu fizičku aktivnost i hidrataciju, može u velikoj mjeri doprinijeti zdravlju cijelog probavnog sistema.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here